Новозбудований оптовий ринок Столичний у передмісті Києва в понеділок, 25 липня, обходять люди зі службовими собаками. Обдивляються піддони, перевіряють машини, з яких торгують овочами та фруктами. За годину сюди має приїхати прем'єр-міністр Микола Азаров.
Столичний входить у десятку найкрупніших ринків Європи. При вході хлопець у шароварах і вишиванці виставляє на стіл кошики з нарізаним чорним хлібом і зеленою цибулею. До нього підходить чоловік у костюмі.
— Що це буде? — питає.
— Пригощатимемо всіх кулешем. Ініціатива адміністрації ринку, — відповідає.
— Краще забрати від входу, — каже чоловік. Зі столу все прибирають.
О 8.30 приїжджає Азаров. Виходить із чорного "мерседеса", його оточують чотири охоронці. Прем'єра зустрічає міністр аграрної політики та продовольства 51-річний Микола Присяжнюк та голова Асоціації оптових ринків Роман Федишин. Міністр приїхав раніше за Азарова й особисто перевірив маршрут, яким той має пройти.
Чиновники заходять до павільйону та йдуть повз торговельні місця.
Процесія зупиняється біля точки з капустою. Микола Азаров дивиться на усміхненого продавця, який жестами запрошує підійти ближче.
— Із хорошим вас початком. І хорошого прибутку, — каже продавцю 63-річний Микола Азаров, іде далі. Його підводять до столу з монітором. На нього вивели зображення з відеокамер павільйона.
— Камера повертається на 360 градусів і може збільшувати зображення вдесятеро, — розказує керівник дистанційних продажів Сергій Фесюн. — Це дозволяє бачити, за якою ціною продається товар. Камери — на кожному торговому місці. Ціна може змінитися тільки за розпорядженням виробника, якому кожного дня відправляють звіти, скільки чого і по якій ціні продали.
Делегація прямує до сусіднього недобудованого павільйону. Тут виставили макети оптових ринків, які почали зводити в різних областях України.
— Тут ми будуємо овочесховище, — показує на макеті лазерною вказівкою Роман Федишин. — У цьому році запустимо ринки у Львові, Донецьку. На черзі Одеса, Запоріжжя, Херсон.
— А що по Харкову? Харків для нас важливий, — каже прем'єр.
— Це експортний потенціал. Зараз визначаємося з ділянкою, — відповідає Присяжнюк.
Микола Азаров дає коротку прес-конференцію.
— Я приємно вражений і я даю рекламу на всю країну. Тут, на київському ринку Столичний, капуста по 80 копійок. Картопля по... скільки? — перепитує прем'єр.
— По 4 гривні, — підказують.
— Дорого, — каже Азаров.
— По 3, — хтось вигукує.
— Картопля по 3 гривні, — продовжує прем'єр. — Огірки — по гривні. Приїжджайте, купуйте.
У переддень візиту Азарова капусту на Столичному продавали по 1,3 грн/кг. Оптова ціна — 1 грн.
— Якщо порівнювати з Троєщинським ринком, то це рай, — каже підприємець 48-річний Валерій Колобьонков. Він робить на Столичному оптові закупки та перепродує на Святошинському ринку.
— На Троєщині опт такий, як тут роздріб. Під навісами на голову не капає. Ціни справді нижчі, ніж будь-де. Машину поставив — і торгуй. Але потрібно збудувати якийсь готель, годувати людей. Зараз тут і поїсти нема де. І оптовиків поки що мало. Думаю, скоро ціни полізуть угору — у людей на своїх ділянках повиростають овочі й попит упаде. Але подивимося.
Інші продавці скаржаться, що мало туалетів. Вода є тільки в умивальниках біля біотуалетів. І та швидко закінчується.
Кошторис будівництва ринку Столичний становить 1,4 млрд грн. Більшість грошей вкладають приватні інвестори. Ринок має територію в 160 га, 504 торговельні місця.
Коментарі
2