четвер, 23 березня 2006 20:58

Головатий записував Кучму на диктофон

Автор: фото: Андрій ЄловІков
  Сергій Головатий каже, що на сцені Майдану бачив деяких осіб, стати поряд з якими не міг
Сергій Головатий каже, що на сцені Майдану бачив деяких осіб, стати поряд з якими не міг

Міністр юстиції Сергій Головатий, 51 рік, завжди був особою для української політики нетиповою. Принциповий і тому зазвичай дуже незручний для опонентів. Для своїх інколи теж. Яскраво виражений індивідуаліст, безпартійний. Гарний промовець. Був безоглядним і безкомпромісним критиком Леоніда Кучми, оточення якого його ненавиділо.

Зараз у колишнього опозиціонера щільний графік. "За скільки часу ви могли б під"їхати? — зателефонував помічник. — За 15 хвилин? Добре, він чекає."

Головатий був у синьо-білій смугастій сорочці і яскравій краватці. Піджак висів на високій спинці зручного крісла. Узяв цигарку, "Давідофф":

— Я перекурю. Ходімо, поки так поговоримо.

Курилка поряд із просторим міністерським кабінетом. Головатий каже, що зараз працювати набагато важче, ніж коли був міністром уперше:

— Усе за ці роки розвалювали. Причому системно й свідомо. Втомився страшенно.

Не страшно було повертатися у владу після стількох років опозиції?

— Повернутися у виконавчу владу — це усвідомлений вибір, — концентруючись, міністр прикриває очі. — Щоб особисто сприяти впровадженню тих принципів, на яких побудовані стабільні європейські демократії.

Сергій Головатий говорить гарною політичною мовою. На його великому робочому столі — статуетка Феміди, дев"ять телефонів. На столику поряд — пляшка мінералки "Моршинська".

Коли дошкуляли Кучмі, вам посад не пропонували, щоб заспокоїлися?

— Ні. Після звільнення 1997 року жодних пропозицій не було. Але якщо б і були, то я б на них не пристав. Тоді не було можливості реалізувати мої ідеали й принципи.

Я прийшов до зали і вимагав у Білоруса віддати мою картку

А іншими способами вплинути намагалися?

— Найефективнішим і успішним методом була ізоляція мене від суспільства. Інформаційна блокада. Між іншим, вона триває й досі. Особливо що стосується телебачення. Я це відчуваю всі п"ять місяців перебування на посаді. 90 відсотків інформації, яка виходить з міністерства, не поширюється далі його офіційного сайту.

Але ж не так давно, після відставки уряду Єханурова, ви були на багатьох каналах...

— Це було два дні, 10 і 11 січня. На кількох телеканалах я обґрунтовував незаконність і неконституційність відставки уряду. Після цього пережив з десяток судових позовів. Зокрема, поданих блоком "Не Так!", Блоком Юлії Тимошенко разом з комуністами. Усі процеси я виграв, але на це пішло багато часу. Справи розглядалися як мінімум у двох судових інстанціях, а інколи в трьох. Я особисто брав у них участь.

Чому вас не було на сцені Майдану під час революції?

— Ще в кінці 80-х я приєднався до руху за свободу своєї країни й нації, свободу особисту й особистості, — Головатий рішуче спирається на стіл. — Це визначило мій шлях і позицію, яких я ніколи не змінював. А на сцені Майдану я бачив деяких осіб, стати поряд з якими не міг. Вони швидко перефарбувалися. Як перефарбувався на початку 90-х комуністичний ідеолог Кравчук. Або як колишній секретар парткому "Южмашу" Кучма, коли йшов на президентські вибори 1994 року під антикорупційними гаслами. І я бачив: багато з тих, хто стояв на сцені Майдану, є маніпуляторами, людьми нещирими. Вони вийшли туди для того, щоб на хвилі політичних змін досягти особистих цілей. Подальші події це підтвердили.

Як працювалося у фракції Тимошенко — кажуть, там панує авторитаризм?

— Я залишався самим собою. Кульмінацією стала та вереснева криза, коли фракція вирішила не голосувати за призначення Єханурова. У половини фракції забрали картки для голосування. Я прийшов до зали і вимагав у Білоруса мою віддати. Суперечка була тривалою, але я своє право виборов. Був тоді єдиним депутатом фракції, який проголосував за призначення Єханурова. З неї мене виключили.

Під час жорсткого протистояння з Радою Європи попередня влада називала вас режисером дій Страсбурга.

— Це перебільшення. Не можу сказати, що зовсім не впливав на ті процеси. Перебування в керівних органах Ради Європи давало можливість висловлювати свою думку. Отож мій вплив якщо і мав місце, то тільки через висловлювання, позицію і сприйняття їх як аргументованих.

Навіщо записали на схований диктофон одну з розмов Кучми з делегацією Верховної Ради у Парламентській асамблеї Ради Європи?

— Тоді розгортався скандал довкола зникнення Гонгадзе, — пригадує міністр. — Зростало протистояння Кучми з Радою Європи. І на ту зустріч я справді взяв диктофон. Під час розмови я йому сказав: ви — найодіозніша політична особа в Європі на цей час, і якщо хочете зробити для України добро, то повинні подати у відставку. А на диктофон записав, щоб ця моя позиція стала публічною — я ж був у інформаційній блокаді та ізоляції. І не довів би, що справді так говорив. А так я розшифрував запис і це пішло у пресу... Тодішній голова Верховної Ради Плющ був на зустрічі. Я бачив, що коли я це казав, він почервонів. Видно, тиск піднявся.

Зараз складно й уявити, що ви колись були у Кучми в команді.

— Тоді з ним неважко було працювати. Ті два роки були дуже цікавими, насиченими й продуктивними.

Головатий згадує про роботу над Конституцією. Хороший і добротний, вважає, вийшов документ, хоча певні вади мав.

Дурдинець сказав Лазаренку: "Треба ставити питання про звільнення"

— Але з часом моя діяльність стала шкідливою для оточення Кучми. І тому ми розійшлися, — каже міністр. — Це було в травні 1997-го. На уряді Лазаренка розглядали угоди з Росією по Чорноморському флоту. Я дав негативний висновок і був єдиним міністром, який заперечував укладення цих угод. І письмово, і у виступах. З Удовенком на тому засіданні суперечка вийшла — він угоди дуже захищав і був розлючений моєю позицією... Власне, після цього на одному із засідань тоді перший віце-прем"єр Дурдинець сказав Лазаренку: "Треба ставити перед президентом питання про звільнення міністра юстиції". Я знав, що моя позиція є шляхом до відставки, але йшов на це свідомо.

У кабінеті Сергія Головатого поряд з українським — зоряно-синій прапор об"єднаної Європи. Так само при вході в міністерство і всередині, в холі.

— Це моя ідея, — міністр дивиться на європейський стяг із очевидним задоволенням. — Я про своє призначення дізнався у Страсбурзі, відразу ж там їх і купив. Коли став міністром у 1995-му, то так само поставив у Мін"юсті європейські прапори.

Народився 29 травня 1954 року в Одесі
1977 — закінчив Київський університет ім. Шевченка, факультет міжнародних відносин та міжнародного права
1977–1990 — член Комуністичної партії
1989–1994 — один із засновників і член Центрального проводу Народного руху
1990–2005 — народний депутат усіх чотирьох скликань Верховної Ради
1995–1997 — міністр юстиції
2002–2005 — член фракції Блоку Юлії Тимошенко
З жовтня 2005 — міністр юстиції
2006 — N43 у списку Народного союзу "Наша Україна"

Зараз ви читаєте новину «Головатий записував Кучму на диктофон». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути