"Бютівці" збирають книжки для Качанівської колонії, де ув'язнена екс-прем'єр Юлія Тимошенко. Зносять їх до наметового містечка на Хрещатику під Печерським судом. Намети тут стоять із літа минулого року. 15 лютого вдень у таборі були два десятки людей.
— Станом на середу зібрали 470 примірників, — каже нардеп-"бютівець" Юрій Одарченко, 51 рік. — Я передав кілька книжок Курта Воннеґута. Цей письменник показує, що таке Господь, який характер Бога, як треба чинити в різних ситуаціях. Це мій найкращий товариш. Для Юлії Володимирівни також пишуть листи. Переймаються через неї. Пишуть, що завдяки їй люди зараз об'єднані. В отлічії от політіков. Бачать у Тимошенко людину, яка може повести їх до перемоги.
Посеред табору стоїть металевий стенд "Зроби добру справу! Передай книгу людям, які сьогодні ув'язнені". Заступник коменданта містечка 29-річний Григорій Ляхович піднімає рядно, яким завісили вхід до одного з наметів. Усередині на пластиковому столі викладені кількадесят книжок. Серед них "Теория и практика шахматной игры", підручник із польської, музичний словник, збірка пригодницьких оповідань, твори Салтикова-Щедріна та Максима Горького, детективи Дар'ї Донцової. На матрацах лежать кілька пакетів та мішок із нерозібраними книжками. В одному — дитячі розмальовки та акварельні фарби.
Про передачу книжок домовилися з начальником Качанівської колонії, говорить Ляхович:
— Після акцій "Україна без Кучми" я провів рік у СІЗО. Знаю, що бібліотеки там порожні. Нічого, крім Маркса та Енгельса. На зоні цікаво читати психологію. Там ти весь час у маленькій камері, нас там сиділо п'ятеро. Лише троє могли одночасно ходити. Мусиш розуміти жести, натяки сокамерників. Так простіше спілкуватися, ніж словами.
Ляхович заварює у пластикових стаканчиках чай. Пригощає і міліціонерів, які патрулюють Хрещатик. Виставляє стіл із книжками на вулицю, щоб можна було сфотографувати. Перехожі не звертають уваги. Зупиняємо киянку 34-річну Марину Бахмаченко.
— Це для Тимошенко, что лі? — придивляється до плаката. — А-а-а, для всієї колонії. Якщо не забуду, то щось завтра занєсу. Хотя трудно придумати, що б їм отдать. Можу казки принести, які дочка більше не хоче читати.
Більшість наметів використовують за склад для ковдр та піддонів, на яких опозиціонери спали влітку. Електрообігрівачами опалюють чотири шатра. Температура не нижча +21°С. Підлогу утеплили дошками, а стіни пінопластом, картоном і ковдрами.
В одному з наметів п'ють чай двоє жінок. Питаю, чи готові ходити до табору сім років — на стільки засудили екс-прем'єра.
— А невже Юлі там легше? — відповідає киянка Галина Воробей, 48 років. — Хай там камера хоч як відремонтована, Юля в ній не по своїй волі.
До табору повертаються члени партії "Батьківщина", які брали участь у відзначенні 23-ї річниці виводу радянських військ з Афганістану. Розповідають, що приходив президент Віктор Янукович. Лава ветеранів повернулася до нього задом.
— Всьо! Дєлаєм новий прорив Ради! — кричить ветеран 50-річний Володимир Жук. — 23 лютого збираємося на Арсенальній, а потім на Банкову та на верховну зраду. Скільки можна нам брехати. Тігіпко обіщав пенсії вєрнуть. Брехав! За січень та лютий мені не виплатили по 1200 гривень.
Коментарі
14