У четвер парламент голосуватиме постанову про перехід на модернізовану систему "Рада-3", обіцяє спікер Володимир Литвин. Депутати оцінюють новинку неоднозначно.
— Система зроблена таким чином, що депутат може голосувати тільки раз, — каже її розробник, директор Інституту проблем математичних машин і систем Анатолій Морозов, 71 рік. — Депутат натискає сенсорну кнопку і тримає її весь час, доки йде голосування. А другою рукою перебирає "за", "проти", "утримався". Але за 2–3 секунди він повинен натиснути ту кнопку, яку вибрав для волевиявлення, і не відпускати до закінчення голосування. Отже, обидві руки зайняті, й не маємо часу бігати від одного кінця залу до іншого.
Упровадження "Ради-3" підтримують "бютівці" та "нунсівці". У "регіоналів" є застереження.
— Систему "Рада-3" можна обійти, — пояснює лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов, 56 років. — Деякі народні депутати пробували голосувати, підключаючись до неї за допомогою мобільних телефонів. І "Рада" спрацьовувала.
Із "Рада-3" парламент нормально не працюватиме — бракуватиме 226 голосів, вважає нардеп-комуніст 36-річний Євген Царьков:
— У залі не буде олігархів Партії регіонів та БЮТу. Я можу вийти попити води, а в цей час голосуватимуть закон. Потім виборець із мене спитає.
Розробка системи коштувала державі 8 млн грн. Потрібно вже думати про сучаснішу схему, вважає спікер Литвин. Вона дозволить депутатам переглядати документи й голосувати через інтернет.
Коментарі
1