Блок Юлії Тимошенко та блок "Наша Україна" створили об"єднану опозицію. Відповідну угоду минулої суботи підписали 46-річна лідерка БЮТу Юлія Тимошенко та голова ради партії "Наша Україна" 43-річний Віктор Балога у конференц-залі Верховної Ради.
— Тепер мінімум двісті голосів у парламенті стануть на захист українського народу, — підписуючи, говорить Тимошенко.
Час від часу підглядаючи у свої записи, Балога розповідає, що опозиційна коаліція контролюватиме антикризову. Каже, що спільного вождя в них не буде.
— Ми будемо боротися з повзучим державним переворотом, який проводить парламентська більшість і сформований нею уряд, — заявляє Балога, який, окрім ради "Нашої України", очолює і Секретаріат президента. — При цьому кожна з політичних сил залишається самобутньою.
Коаліційну угоду в твердій помаранчевій обкладинці підписують у трьох екземплярах. За версією Юлії Тимошенко, третій варіант надішлють до Секретаріату президента. Однак Балога каже, що третій примірник вручать голові Соцпартії та Верховної Ради Олександрові Морозу.
— Нехай ознайомиться і згадає, що моральні принципи важливіші за посади, — усміхається.
За спинами Тимошенко й Балоги стоять БЮТівці Микола Томенко, Богдан Губський та колишній соціаліст Йосип Вінський. Поруч сидять усі лідери партій, що входять до блоку "Наша Україна". Збоку — сумовито посміхається і мне щось пальцями Роман Безсмертний. Ще півроку тому саме він був головним від "Нашої України" на всіх переговорах.
Посади домовилися ділити порівну
У Тимошенко запитують, чи проіснує ця коаліція довше, ніж демократична.
— Гарантія в тому, що за сьогоднішнім столом нема Олександра Мороза! — усміхається Тимошенко.
Новостворена опозиційна коаліція відразу пише листа президентові. Просять главу держави накладати вето на антинародні закони. Зокрема на ті, "що ухвалюються парламентською більшістю з огляду на власні інтереси, а не потреби суспільства і його розвитку". Також БЮТ і "Наша Україна" просять Віктора Ющенка ветувати ті закони, яких вони не підтримують.
— Ми більше не будемо голосувати за подолання вето президента, — обіцяє Тимошенко. — А депутатів, які будуть чинити інакше, рано чи пізно позбавимо мандатів.
Формально коаліційна угода поділяється на три частини. У першій описані засади діяльності коаліції. Друга частина — регламентна. Зокрема, домовилися узгоджувати всі законопроекти, які подаватимуть на розгляд Верховної Ради. Також опозиціонери вирішили домовлятися перед голосуванням. Третя частина передбачає діяльність БЮТу й "Нашої України" після перемоги на дострокових парламентських виборах. Посади домовилися ділити порівну.
А от про спільний передвиборний список не йдеться. Вирішувати це питання будуть безпосередньо перед виборами.
— Через чотири дні прийде весна, — каже лідерка БЮТу. — А трохи пізніше піде уряд Януковича.
Згідно з угодою, об"єднана опозиція виступає за імперативний мандат для депутатів місцевих рад, скасування змін до Конституції, прийнятих 8 грудня 2004 року, та ухвалення нової редакції Основного Закону.
Виходячи з зали, Тимошенко ніжно притискається до плеча Балоги й бере його під руку.
— Дивись, Юля з Вітьою під ручку стоять! — сміється "нашоукраїнець" Михайло Поживанов, 46 років, і штурхає в плече БЮТівця Олександра Ковтуненка. — Так чудово виглядають... Яка пара!
Водночас, координатор парламентської більшості 54-річна Раїса Богатирьова наполягає, що президентові якомога швидше потрібно зустрітися з головами фракцій Верховної Ради. Оскільки, на її думку, опозиція штучно провокує кризу у роботі Верховної Ради.
— Ми точно готові до будь-яких дострокових виборів — як ідейно, так і фінансово, — каже Богатирьова. — Але чи готова до цього країна? Впевнена, що це нічого не змінить.
Коментарі