Ексклюзиви
вівторок, 19 січня 2016 00:05

Активісти захоплюють дванадцять обласних адміністрацій

Після перших смертей під час сутичок у Києві активність майданівців зростає. 23–30 січня 2014 року люди захоплюють держадміністрації в обласних центрах. У 50 містах світу діаспора протестує проти репресій в Україні. силовики вбивають майданівця Романа Сеника. Викрадають і знущаються над людьми.

США забороняють в'їзд двом депутатам від Партії регіонів. Влада йде на компроміс — скасовує "диктаторські закони", відправляє уряд Азарова у відставку. Пропонує опозиції очолити Кабмін

Із 23 по 27 січня 2014 року Україною котиться хвиля протестів. Мітингувальники захоплюють 12 облдержадміністрацій, переважно в західних і центральних регіонах. Першими облраду займають львів'яни. Активісти ловлять губернатора Олега Сала та примушують його написати заяву на звільнення.

У Черкасах цього дня під час штурму обласної адміністрації міліція забарикадувалася всередині. Кидала в мітингувальників шумові гранати.

— Тоді було 10 градусів морозу. Я був разом з усіма години дві під будівлею. Коли міліція почала жбурляти гранати, стало страшно. Думали, вони всі вибіжать і почнуть нас гамселити. А міліціонери поливали нас із пожежного гідранта водою. Частина людей після цього розбіглися, — розповідає активіст із Черкас 27-річний Олег ­Самойленко.

Захопити будівлю активістам не вдалося. Також міліція відбила атаку в Сумах. Масові мітинги відбулися в Ужгороді, Кіровограді, Дніпропетровську. Спокійно було тільки в Луганську, Донецьку та в Криму.

У Вінниці штурм обласної ради починають під час засідання депутатів 25 січня. Силовики барикадують вхід меблями, відтісняють активістів. Потім кидають у натовп світлошумові гранати. У відповідь люди вибивають камінням вікна й ламають двері. Депутати в цей час тікають через запасні виходи. За кілька годин протестувальники займають адміністрацію.

— Тітушки хапали ­людей із натовпу й били. ­Хлопця, що йшов біля мене і кричав у мегафон, схопили за куртку й кинули на асфальт. Зламали йому носа ногою, — розповідає 32-річний Олександр Васильєв. Він разом з іншими намагався захопити Запорізьку облдержадміністрацію 26 січня 2014 року.

Під обласною радою зібралися близько 5 тис. людей. Підходити до будівлі не давали 300 бійців внутрішніх військ із щитами та 200 тітушок. Фанати-"ультрас" розборонили сторони.

У багатьох захоплених адміністраціях створюють Народні ради з депутатів партій "Свобода", УДАР і "Батьківщина". До 30 січня працювали 19 обласних Народних рад і понад 100 районних. Оголошували про недовіру президенту Вікторові Януковичу та Кабміну. У Львові, Тернополі, Івано-Франківську, Вінниці, Чернівцях і Чернігові на засіданнях рад більшістю голосів заборонили діяльність Партії регіонів і Комуністичної партії. Назвали їх антинародними. Місцеві суди областей, де утворили Народні ради, визнали ці органи народовладдя "протиправними утвореннями".

— Захоплення владних будівель було символом поширення протестів у регіони. Одне — коли бачиш по телевізору, що в далекому Києві мітингують. Зовсім інше — коли в твоєму місті протестують теж, — каже 30-річний Олексій Зуб із Хмельницька. — Захоплювати обладміністрацію йшли якось спонтанно. Хтось крикнув, решта підтримали. Штурму не було як такого — міліції не вистачало, вона вся поїхала в Київ.

Найкривавіше захоплення було в Дніпропетровську. До півтисячі людей спробували зайти в будівлю. Дорогу їм перекрили міліціонери й тітушки. Сутичка закінчилася масовою бійкою, після якої 10 осіб потрапили до реанімації.

Губернатор Волині став перед народом на коліна

24 січня 2016 року під час мітингу під Волинською облдержадміністрацією до людей вийшов губернатор Борис Клімчук, 63 роки. Став перед ними на коліна. Просив їх, щоб протест закінчився мирно.

Люди вимагали від нього написати заяву на звільнення. Клімчук погодився. 4 лютого 2014 року президент Віктор Янукович підписав її.

Міліціонер проломив голову Ользі Галушко

22 січня 2014 року під час штурму Черкаської облдержадміністрації 27-річній активістці Ользі Галушко міліціонер пробив голову вазоном. Квітковий горщик скинув із четвертого поверху адміністрації. Після цього жінка провела півроку лікарні. Їй замінили четверту частину черепа металевими пластинами. Зараз Ольга працює екскурсоводом у туристичному комплексі "Чигирин".

Викрали Дмитра Булатова

23 січня 2014 року невідомі викрадають автомайданівця 35-річного Дмитра Булатова з-під його будинку в Києві. Цього ж дня тітушки спалили чотири машини автомайданівців у різних районах столиці. Через тиждень активіста знайшли в селі Вишеньки Бориспільського району на Київщині.

— Люди, які мене викрали, говорили російською з московським акцентом. Довго допитували, розпинали, відрізали кінчик лівого вуха. — каже Дмитро. — Потім викинули з машини і я йшов, стукаючи у двері кожної хати.

З дому місцевого жителя активіст зателефонував друзям. Вони його доправили до приватної клініки "Борис".

У лютому Дмитра Булатова призначили міністром молоді і спорту. Його нападників досі не знайшли.

Зараз ви читаєте новину «Активісти захоплюють дванадцять обласних адміністрацій». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути