— Із нашим президентом неможливо мати ефективну прокуратуру. Адже Порошенку не довіряють 80 відсотків суспільства, — каже 62-річний Михайло Погребинський, директор Київського інституту конфліктології і політичних досліджень.
Верховна Рада не змогла 21 квітня винести на розгляд законопроект №4469. Згідно з ним, керувати Генпрокуратурою може людина, яка має вищу освіту й досвід роботи в галузі права або законодавчому органі не менше п'яти років. Прийняття закону дозволило б голові фракції "Блоку Петра Порошенка" Юрієві Луценку очолити відомство. Після голосування він заявив, що не хоче бути генеральним прокурором. Попереднього — Віктора Шокіна звільнили 29 березня.
— В Адміністрації президента не впевнені, що людина з системи виконуватиме будь-яку команду. Тому краще поставити "комісара". Свою людину, для якої політична доцільність важливіша за виконання законів. Серед працівників прокуратури можна знайти чесну людину. Не просто, але можливо. Система знає, хто є ці люди, — продовжує Михайло Погребинський.
— Луценко вже був керівником відомства, куди прийшов зі сторони. 2005 року його призначили міністром внутрішніх справ. Реформу там не провів, — каже політолог Андрій Миселюк, 41 рік. — Якщо одна людина з добрими намірами зайде в Генпрокуратуру, її "перемелють". Система не дасть нічого зробити. Є шанси, якщо керівник матиме чітке комплексне бачення змін. Луценко на чолі МВС такого бачення не показав. Змінити систему прокуратури можуть три ключові умови. Перша — треба зруйнувати тамтешню клановість і закритість. Сьогодні це — закрита каста. Прокурори роблять усе, щоб не допускати до себе чужаків.
Друга умова — прокуратура не має бути каральним органом.
Третій момент — політична воля керівництва держави. Сьогодні на горизонті немає жодної з цих передумов змін.
— Прокуратура нарешті має доповісти громадськості про результати розслідування справ Майдану. Зловживання Януковича та ключових людей його режиму. Про винних в Іловайському і Дебальцівському котлах, — говорить колишній прокурор із Луганська 39-річний Сергій Іванов. — Прокуратуру в її нинішньому вигляді потрібно ліквідувати й перетворити на орган кримінальної юстиції. А функцію підтримання державного обвинувачення в суді передати Мін'юсту. Очолити ГПУ має людина не з системи, але з юридичною освітою. Це може бути хтось з авторитетних адвокатів.
— Прокуратура, як наша, існує лише в тих країнах, що не хочуть прощатися з радянським минулим. Спроби реформування розбиваються об камінь. Ця структура відторгає все нове. Закрив би її. І створював новий орган з нуля, — каже правник Геннадій Друзенко, 43 роки. — Більшість функцій передати Національній поліції чи суддям. Об'єднав би її з Мін'юстом. Юрій Луценко — теж людина системи, тільки не прокурорської. Тієї, що прокурорів призначає. Він її не зламає.
Генпрокурор не призначатиме на посади
15 квітня набула чинності норма закону про органи прокурорського самоврядування. Прокурори мають обрати кваліфікаційно-дисциплінарну комісію та раду прокурорів. Планують це зробити на всеукраїнській конференції 26 квітня.
Нові органи зможуть знімати і призначати людей на посади в прокуратурі. Генпрокурор не прийматиме кадрових рішень.
— Метою нинішнього керівництва ГПУ є контрольоване прокурорське самоврядування, — каже колишній заступник генпрокурора 39-річний Віталій Касько. — Нового генпрокурора, хто б ним не став, контролюватиме стара прокурорська система.
Коментарі
1