— Я полгода прожил во Вьетнаме. Люди в селах там выживают за счет змей, — каже киянин 34-річний Андрій Пархоменко. — Сім'я виходить на полювання, як тільки зійде сонце. Спійману здобич у мішку везуть у ресторани. Живих змій там купують на кілограми, випускають у тераріуми. Відгодовують, доки хтось не замовить собі свіже зміїне м'ясо.
У В'єтнам Андрій їздив працювати перекладачем для однієї з московських компаній. У вільний час з другом мандрував селами навколо столиці Ханой. Вивчав місцеві звичаї та кухню.
— Після переговорів високе начальство пішло святкувати підписання контракту в найдорожчий ресторан Ханоя. Мене взяли за компанію, щоб їм легше було розумітися. Після п'ятої чарки ніхто у мене не просив перекладати. Говорили між собою на мигах. Комерційний директор в'єтнамської компанії захотів нас змією пригостити. При нас її в тераріумі зловили, голову відрізали. Пропонували кров з рисовою горілкою пити, але ми відмовилися. Жінка за сусіднім столиком купила за 20 доларів у них два коктейлі і гаряче зміїне серце. Офіціанти казали, що жінки від них молодшають, а на чоловіків впливає краще за віагру. Найкорисніше з'їсти серце, яке ще продовжує битися. Вірять, якщо в'єтнамець з'їдатиме по три зміїні серця на рік, доживе до 100-річчя. Від цього начебто не випадають зуби й не сивієш.
Страви готують з випотрошеної змії. Голову не їдять, бо отруйна. На ній настоюють ліки. Зміїне вино роблять на спирту з нутрощів та свіжої крові. Півлітрову пляшку такого напою у В'єтнамі можна купити за 30 доларів. Нутрощі змії не викидають. Жовчний міхур сушать. Він допомагає при діареї і сильних харчових отруєннях. Настоянка на жовчі збиває температуру. Якщо випити 200 грамів настоянки, не зможеш заснути чотири дні. Діє як сильний енергетик.
Найсмачнішим вважають м'ясо змії, що зловили й убили під час зимової сплячки.
— Тушку змії смажать, варять, фарширують. М'ясо не солять, а поливають соєвим соусом. Тушковану змію заправляють цибулею, імбиром, часником і морськими водоростями. Подають із бутонами лілій та грибами, — розповідає Андрій. — Чашка зміїного супу коштує 2-3 долари. Пробував бульйон зі змії. Його варять 10 годин. За смаком нагадує курку, тільки м'ясо м'якше і ніжніше. Коли подали у горнятку, пахло рибою. Хоча кажуть, що на кухні, коли вариться змія, не можна всидіти. Смердить тухлими яйцями та гниллю.
— Я змію вперше спробував у Японії 2006-го, — згадує киянин 43-річний Віталій Шостацький. З 2000-го мандрує по світу. Об'їздив 68 країн. — Спеціально пішли в дорогий ресторан, бо друзі перед тим їли печене зміїне філе у забігайлівці. Всі потравилися і тиждень лежали в інфекційній лікарні. Якщо змії неправильно відрізати голову, все м'ясо стане отруйним. На такій екзотиці небезпечно економити. Ще живих плазунів шеф-кухар приніс нам на стіл у мішку. Вони сплелися в одне кубло. Ми замовили найжирнішу. Кров пили гарячою. Щоб не гидували, нам її бармен заправив вишневим сиропом. М'ясо було солодким, бо попросили повара не зловживати спеціями. Коли їздив у Китай, пробував фаршировану ящірку та запеченого дикобраза, але зі змією нічого не зрівняється. Тільки м'ясо вареної черепахи смачніше.
Коментарі