вівторок, 19 лютого 2013 00:30

Струни для скрипок роблять із кишківника ягнят

— Скрипка — це справжній дерев'яний комп'ютер. Інструмент складається з 50 деталей, кожну роблять із різних порід дерева, — каже італійський скрипковий майстер 35-річний Матіас Менанто. Два роки тому він відкрив у Римі магазин і продає скрипки власного виробництва.

Матіас виготовляє інструменти з 10 років.

— Коли пішов до музичної школи, ніяк не міг підібрати собі підходящий інструмент, — згадує Матіас. — Вирішив сам зробити собі скрипку. Інструкції знайшов в інтернеті, а дерево для скрипки взяв у майстерні батька. Він виготовляв меблі, мав багато різної деревини. Разом робили скрипку півроку. Вона вийшла на славу. Звук був такий, що ніхто не лишався байдужий. Навіть викладачі в музичній школі приходили до мене на заняття, щоб послухати, як звучить інструмент.

Після закінчення школи в Берліні п'ять років працював у скрипкового майстра Антона Пілара.

— Хоч і працював по 10 годин на добу, знаходив час експериментувати з матеріалами. Перепробував комбінації майже всіх порід деревини. Робив скрипки з груші, тополі, вишні, акації, горіха і кипариса. Врешті зрозумів, що найкраще підходить комбінація ялини, клена й чорного дерева. Деку — верхню частину скрипки — роблю з м'якої ялини, голову й обичайки — з клену, а гриф — із чорного дерева. Воно жорстке і міцне, довго не зношується. Для своїх скрипок обираю те, що виросло в горах. Там воно звикає до різких перепадів температури й високої вологості повітря. Найкраще рубати дерево взимку, коли в ньому мало соку. Багато майстрів використовують сиру деревину, але вироби з неї не служитимуть довго.

У майстерні Матіаса працюють п'ятеро майстрів. Кожен має великий стіл та набір із 200 інструментів.

— Скрипки вбирають настрій майстра під час роботи, його думки. Вимагаю, щоб майстри думали про щось хороше і розмовляли з майбутніми скрипками. Якось один назвав її "своїм малюком". Інструмент досі ніхто не купив, бо він слухається лише рук свого творця.

Матіас бере рівний шматок ялини. Олівцем переносить на нього лекала і вирізає. Рубанком зрізує верхню частину так, щоб вона стала випуклою.

— Щоб надати деці правильної форми, потрібно 3-4 години. Набагато довше доведеться працювати з її внутрішньою частиною. По всій поверхні треба просвердлити невеликі отвори. А потім стамескою полірувати, поки поверхня не стане ввігнутою. На це йде один-два місяці. Одна помилка може все зіпсувати. Готові деталі з'єдную і покриваю лаком. Якось покрив свою скрипку стандартним лаком. Через тиждень на ньому виступили відбитки пальців. Три роки шукав універсальний рецепт лаку. Змішував кілька інгредієнтів. Його ніде не записую, тримаю у голові. Боюся, щоб конкуренти не дізналися. Для своїх скрипок використовую лише натуральні струни. Їх роблять із кишківника ягнят та овець, обплітають алюмінієм, сріблом чи шовковими нитками. Так вони служать півстоліття.

Ціни на інструменти Матіаса — від $5 тис., 40 тис. грн.

— На скрипках багато не заробиш. Інструмент, зроблений руками, дорожчий за фабричний, але на нього йде більше часу. Одну скрипку роблю три місяці. Але бувало таке, що вистачало двох тижнів. Тоді спав по 2 години на добу. Ту скрипку подарував одному талановитому хлопчику. Його батьки не мали грошей, щоб купити інструмент, а малий марив скрипкою. Тепер він — переможець багатьох міжнародних конкурсів.

2

мільйони доларів виторгували на аукціоні 2005 року за скрипку Страдіварі "Леді Теннант". Майстер виготовив її 1699-го. На початку ХХ ст. інструмент придбав шотландський промисловець Чарльз Теннант для дружини Маргарити.

 

Найдорожча у світі скрипка три роки чекає покупця

632 скрипки виготовив за 27 років італійський скрипаль Антоніо Страдіварі. Вони знаходяться у колекціях найбагатших людей світу. Науковці та музиканти намагаються розгадати таємницю створення скрипок Страдіварі. За життя майстра пліткували, що він продав душу дияволу, щоб навчитися робити музичні інструменти. За легендами, він використовував уламки Ноєвого ковчега, а деревину перед різьбленням вимочував у морській воді.

Найдорожчу скрипку Страдіварі "Леді Блант" продали позаторік на аукціоні в Лондоні за $15,9 млн. Отримані гроші витратили на допомогу постраждалим внаслідок землетрусу й цунамі в Японії 11 березня.

— Найкращі скрипки по-справжньому унікально починають звучати за 200-300 років, — каже Кезуко Саомі, японський музичний критик. — Першим власником інструмента була британська леді Блант — онука поета Байрона. Попередня рекордна вартість скрипки Страдіварі не перевищила 4 мільйонів доларів.

Найдорожче — у $18 млн — оцінили тільки один інструмент, скрипку італійського майстра Гварнері дель Джезу "В'єтан". Її виставили на продаж влітку 2010 року. Однак покупця досі не знайшлося. Зараз скрипка належить британському фінансисту і філантропу Йєну Стуцкеру. Свою назву "В'єтан" отримала за іменем бельгійського композитора та скрипаля Анрі В'єтана, який грав на ній колись.

 

Зараз ви читаєте новину «Струни для скрипок роблять із кишківника ягнят». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути