35-річна Дарія Марченко й Даніел Грін, 35 років, прославилися після створення серії картин із гільз. Найвідоміша — портрет Володимира Путіна під назвою "Обличчя війни".
— Під час другого Майдану Даніель став сотником другої барикади на передовій. Утратив там друзів. Одного разу повернувся додому з гільзою. Тримав у руці й казав, що людини немає, а гільза залишилася. Вона стала для нас символом кращого життя, — розповідає Дарія Марченко. — В той момент вирішили зробити із використаних патронів портрет Путіна. Показати, що він складається зі смертей. Працювали над цим півроку. Найдовше обирали освітлення портрета — завдяки цьому з різних боків вираз його обличчя змінюється. Просили друзів тримати світло, разів п'ять перероблювали розташування очей. Усього витратили п'ять тисяч гільз. Спочатку їх передавали з Майдану, потім — із фронту.
Коли побачили, який резонанс портрет викликав у світі, зробили ще сім картин. Витратили на це рік. Окрім гільз, використовували також уламки боєприпасів, деякі з них вагою по 40 кілограмів. Є роботи завдовжки понад 5 метрів. Усі разом важать більш як тонну. Згодні продавати картини лише музеям, де їх бачитимуть люди. Портрет Путіна хотів купити у приватну колекцію бізнесмен. Просив назвати ціну, але ми відмовилися.
Після того як про нас написали у пресі, почали надходити погрози в соцмережах. Бувало йду вулицею, а хтось торкається плеча й погрожує вбити. Одного разу мене намагалися викрасти, тоді звернулися за охороною. Місяць нас охороняли працівники СБУ. Потім зникли. Зрозуміли, що захистити нас нікому. Зібрали речі й виїхали в Америку. Проблем із в'їздом у країну не було, бо мали запрошення від конгресу США, де робили виставку.
Там пробули кілька днів. Потім їздили Латинською Америкою — відвідали Болівію, Чилі, Перу, Еквадор, Мексику. Організовували виставки, — говорить Даніел Грін. — Транспортувати картини допоміг американський інвестор і колекціонер Реймонд Стейплс, який зацікавився нашою роботою. Також читали курс лекцій у Вашингтонському університеті в Сіетлі про свої роботи та бачення війни. Постійно живемо в різних містах. Востаннє були в Лос-Анджелесі, Чикаго, Нью-Йорку. Тепер поїдемо до Лас-Вегаса. Повертатися в Україну поки що не плануємо.
В Америці художники створили ще одну картину — портрет Дональда Трампа з дрібних монет.
— У Дарії виникла ідея наступним зробити Петра Порошенка з фантиків "Рошен", — каже Даніел Грін. — Фон буде з гільз. Хочемо показати, що країна перебуває у війні, а президент — у шоколаді.
Коментарі