Ексклюзиви
Вівторок, 24 липня 2007 17:26

Олександр Зозуля 36 років робить ложки

Автор: фото: Андрій ШМАТОВ
  У музеї ”Пирогів” Олександр Зозуля робить ложки з верби та клену
У музеї ”Пирогів” Олександр Зозуля робить ложки з верби та клену

У столичному музеї національного побуту та мистецтва "Пирогів" різьбяр Олександр Зозуля, 49 років, робить ложки з верби та клену. Босоногий чоловік в капелюсі сидить на ослінчику. Позаду нього на товстій гілці — 20-річний учень Ігор.

— Щось виходить?— запитує різьбяр у хлопця.

— Получається, — відповідає той.

До різьбярів підходить подружжя. Чоловік просить, щоб жінка купила ложку:

— Я буду нею борщ їсти, — каже.

Довідавшись, що ложка коштує 50 гривень, зізнається, що йому вже не хочеться борщу:

— Краще куплю собі форнеті,— бубонить і відходить.

Олександр Зозуля розповідає, що вироби або продає дуже заможним людям, або роздаровує.

— Учора підійшла баришня на восьмому місяці і каже: "Дай кусочок дерева. Хочу порізати". Я їй кажу: "Нащо воно тобі?". А баришня вже до різця тягнеться. Їй, бач, хочеться. А коли хочеться — то воно ж гірше, ніж болить.

Олександр додає, що подарував вагітній ложку, аби не врізалася.

Любов до різьби передалася майстрові від прадіда.

— Якось я прибирав у сараї, де були кури, і знайшов ржавий кусок заліза. Пішов до бабці й поцікавився, що це. Вона відповіла: "Різець ложки різати. Ним ще наш прадід різав". Я почав просити, щоб вона показала, як це робиться. А бабця: "Одчепися".

Дід схопив мена за руку, провів по ній — і рука гола

Першу ложку Зозуля вирізав у старших класах. Подарував її матері. Після закінчення школи Олександр вступив до Полтавського інженерно-будівельного інституту, де навчався на архітектора. Під час навчання зрозумів, що йому нецікаво проектувати залізобетонні коробки.

— До часів дач було ще далеко, і я почав весь вільний час присвячувати різьбі по дереву. Знаходив матеріал, кував різці для різання.

Кував сам, бо не мав де купити нормальний різець. У нас такі інструменти готувалися лише на художній фабриці. Коли їх побачив, то зрозумів, що це — кусок заліза, — веде далі Зозуля. — Я 13 років різав ложки і вважав себе професіоналом. Але якось на ярмарку познайомився зі старим різьбярем — дідом Михайлом. І зрозумів, що я ще пацан, — стукає себе по лобу чоловік. — До старого тоді підійшла пара — дівчина-комсомолка та мен спортивної зовнішності. Дівчина подивилася на дідів ніж та й запитала: "Дедушка, а ваш ножик очень острый?". А дід у відповідь: "Такий гострий, що я можу день ложки різати, а на вечір поголитися". Тут у розмову втрутився мен. Він каже: "Дєд, да шо ти заливаєш?". Тоді дід схопив мена за руку, провів по ній — і рука гола. Мен в крик, пішов шукати міліцію. Я підійшов до діда і кажу: "Мене голити не треба, я вам вірю, я в гості до вас хочу". Він запросив мене до себе додому в село Тептіївку Богуславського району і там показав свої прийоми.

До Зозулі підходить іноземка з сином. Тикає пальцем в різьблений оклад для ікони, що лежить на траві, питає з акцентом:

— Сколько это?

Майстер відповідає, що оклад не продається. Каже, позаторік у нього купив ложку італійський співак Лучано Паваротті.

— У мене є знайома перекладачка Габріетта. Вона супроводжує знаменитостей, які приїздять до України. Якось подзвонила мені на мобільний і каже: "Готуй дві ложки. Одну в тебе купить Паваротті, а другу тобі підпише". Я хутенько підготував, віддав Габріетті, а вона через кілька днів мені вернула одну ложку з підписом співака, — Олександр дістає фотоальбом, відкриває його на передостанній сторінці, показує фотокартку ложки з підписом.

Говорить, що часто за гарні гроші робить різьбу на дверях та карнизах. Однак замовників своїх не знає.

— Було якось, — чеше лоба майстер, — дзвонять до мене хлопці. Бог їх зна, де дістали мій мобільний, кажуть: "Пацану потрібно зробити позолочену різьбу на семиметровий шкафчик. У тебе два тижні. Роби!". Я справився. На зароблені гроші поставив гранітну підпорну стіну і зробив душ у себе на дачі в Залізному Хуторі, це під Києвом.

1958, 9 червня — Олександр Зозуля народився в місті Лубни Полтавської області
1975 — студент архітектурного факультету Полтавського інженерно-будівельного інституту
1980 — працює в Інституті цивільного сільського будівництва в Ірпені під Києвом
з 1983 — живе в Києві
1984 — познайомився з різьбярем Михайлом Царенком
1987 — одружився з інженером Тетяною
1988 — народилася донька Ярина
2005 — продав ложку італійському співакові Лучано Паваротті

Зараз ви читаєте новину «Олександр Зозуля 36 років робить ложки». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 1335
Голосування Хто нині найкращий футбольний тренер світу?
  • 1) Хосеп Гвардіола
  • 2) Юрген Клопп
  • 3) Максиміліано Аллегрі
  • 4) Дієго Сімеоне
  • 5) Дідьє Дешам
Переглянути
Погода