14 червня на просп. Свободи, 6 у Львові відкрили єдиний у світі музей сучасного мистецтва "Сало". Вхід — 40 грн. У ціну входить дегустація різних сортів сала. Із 18.00 можна повечеряти в арт-ресторані.
— Чи то я дурна, чи то мистецтво таке дивне. Не знаю, як таке і показувати можна, — шепоче Ольга Школик, 25 років, своїй подрузі. Жінки працюють у банку неподалік, прибігли під час обідньої перерви. Розглядають роботу львівського митця Юрія Соколова "Крісло Бойса". На дерев'яному старому стільці лежить трикутний шмат сала. У нього автор уткнув довгий термометр.
— Ви не повірите, але оригінал цієї репродукції, робота німця Йозефа Бойса в дюссельдорфському музеї коштує мільйон євро, — говорить екскурсовод 40-річний Ігор Лильо. — Кажуть, що під час війни Бойс потрапив важкопораненим у Крим, його вилікувала місцева родина компресами із сала. І він увіковічив цей продукт у мистецтві.
Метрове "Серце з сала" пульсує. Біля нього система вимірює швидкість ударів. Роботу занесли до української Книги рекордів як найбільше у світі серце з сала.
На полицях стоять ніс Гоголя із сала, рука Будди, губи та груди Мерилін Монро, вухо Ван-Гога. На стіні висить шарж на полотно Іллі Рєпіна "Іван Грозний убиває свого сина". Цар говорить: "Я же просил тебя, сынок, не есть мое сало".
— Сало — це бренд. Дивно, що раніше ніхто не додумався такого зробити, — каже арт-директор музею Борис Бергер.
Компанія молодих людей замовляє найдорожчу страву — "Прутень Давида" за 200 грн. Це сало у формі чоловічого члена завдовжки 25 см. Усередині — вареники з м'ясом, мариновані огірки, помідори і капуста. На підносі біля страви — двоє запечених у тісті яєць.
— Сфотографуйте мене біля цього чуда, — просить 24-річна Яна Чепіль сусіда по столику.
Доки фотографується, продукт розтає і переламується надвоє. Його швидко розрізають на шматки і кладуть на тарілки.
— Ніколи не їв холодні вареники з м'ясом, тільки гарячі зі шкварками, — каже Андрій Бабенко, 25 років. — Я розумію, що якби нафарширувати того прутня гарячим, він би поплив. Але ліпше би смакувало. Смалець із прутня ми намазали на чорний хліб. Звичайне перемелене сало із сіллю, навіть без часнику.
Коментарі