У понеділок у столичному узбецькому ресторані "Караван" святкували мусульманський Новий рік — Навруз Байрам. Свято весняного рівнодення мусульмани вважають початком Нового року.
Гостей пригощають традиційними узбецькими наїдками: супом шурпою, самсою — пиріжками із зеленню, а ще лавашем, овочами, зеленню та халісою — кашею із пророщеного зерна з курятиною.
— Халісу готують раз на рік, на Навруз. Перед тим за 12 днів спеціально пророщують пшеницю. На Кавказі це роблять чоловіки. Коли прокльовуються листочки, кожен поправляють, щоб не загнувся, — розповідає управляючий ресторану 29-річний Тимур Бураєв.
На вході гостей посипають пелюстками троянд. Дівчата виконують східні танці зі зміями.
— Навруз починають святкувати о 13.00. Гуляння тривають цілий тиждень. Родичі ходять одне до одного в гості. Приходять сім'ями, оцінюють, чи смачно господиня наготувала, і разом йдуть у гості до інших. Тому найтяжче останній сім'ї, бо до неї приходить орава. Доводиться готувати два казани плову і шурпи. Їдять на килимах на підлозі. Подарунків, як у нас на Новий рік, не роблять.
Перед Наврузом мусульмани не дотримуються посту.
— У нас інший піст — Рамадан, — продовжує Тимур. — Він набагато жорсткіший за слов'янський. До заходу сонця не можна не тільки їсти й пити, а й навіть ковтати слину. Це неважко, якщо цілий день нічого не брати в рот. Мусульманину в Києві ніде поїсти. Майже в кожному закладі готують свинину. Гріх навіть споживати продукти, які біля неї були. Через це не купуємо баранини і курятини на ринках, бо на одному прилавку зі свининою лежать.
Коран дозволяє мусульманинові мати кількох дружин.
— Зараз це розкіш, доступна лише багатим шейхам із Арабських Еміратів, — каже 38-річний Айказ Бадолян. — Утримувати кількох дружин непросто. Якщо одній чоловік купує обручку за 1000 доларів, то решті має купити таку ж, не дешевшу.
Коментарі