четвер, 02 лютого 2006 19:47

"Моє життя визначило одне яйце"

Автор: фото: Євген КОЛЕСНИК
  Парасковія Райлеску-Відінскі з чоловіком Венцеславом
Парасковія Райлеску-Відінскі з чоловіком Венцеславом

53-річна Парасковія Райлеску-Відінскі разом із чоловіком Венцеславом приїхала з Болгарії вісім років тому. Вони акредитовані тут як кореспонденти болгарської газети "Дума" — колишнього "Работнічєско дєло".

Це дуже вишукана і класично інтелігентна пара: елегантні, підкреслено ввічливі, завжди двоє і завжди попідручки. Він — мужчина 63 років, у чорному пальті й солідному костюмі. Вона — з білим шарфом на шиї. На вигляд — справжні аристократи.

— Тутешні євреї якось упізнали в мені ізраїльського магната. Так і сказали: "О! — Тель-Авів, Тель-Авів!" — сміється він.

Пан Венцеслав — історик, а ще — інженер-суднобудівник. Вершина його кар"єри — радник міністра економіки Болгарії. Пані Парасковія — член Міжнародної федерації журналістів у Брюсселі.

Пропонують піти до кафе, а не стояти під Введенським монастирем, який колись започаткувала болгарська черниця Димитра. Знаходимо кав"ярню на Пушкінській. Перше, чим цікавиться пан Венцеслав: чи є шкємбє-чорба — суп із потрошків. Пані Паша в строгому костюмі та білій блузці, з великим накрохмаленим комірцем.

— Це у них, у болгар, — пояснює вона, коли ми сідаємо за столик, — улюблена їжа. Недорога й корисна.

— А ви хіба не з Болгарії? — дивуюся.

— Я не болгарка, я з Молдови, — сміється. — А от мій чоловік — болгарин, зі старого дворянського роду Віденських. А разом ми бачили майже всі "оксамитові" революції Східної Європи.

Нас було семеро дітей, і всі дівчатка

Її чоловік знаходить щось схоже на болгарський суп — розсольник. Замовляє усім по грецькому салату та добрячому шматку смаженої яловичини.

Жінка розмовляє поволі. Відчуваю, що такого самого темпу вимагає і від мене. Чоловіка називає "мілічєк". Між собою спілкуються російською і, дуже тихенько, болгарською.

— Історія мого життя — це історія одного яйця, — розповідає.

Пан Венцеслав приносить пиво. Потім приносить іще хліб і лише тоді сідає.

— У наших історичних літописах Україна значиться, як Чорна Болгарія, — розповідає. — У давнину чорний колір означав північ. Навіть могила нашого легендарного кана Кубрата знайдена під Полтавою. Та й сама назва "Полтава" походить від болгарського слова "болтавар", що означає "володар". Ми з вами — брати. Ми тут уже сім років і ще не скоро поїдемо.

Його дружина ввічливо чекає, чи чоловік ще чогось не скаже, а тоді продовжує.

— Народилася я в селі Ґальтоси Кагульського району, в Молдавії, — каже. — Мій батько, Стеріан, працював у колгоспі водієм, "висів" на дошці пошани. Нас було семеро дітей, і всі дівчатка. А ще був "молочний" брат Іон — племінник батька, ріс із нами. Він єдиний з родини залишився у селі. Я — старша, хоч маю сестру-близнючку Катю. Мама казала: "Ти на десять хвилин старша". От і намагалася в усьому бути першою.

Вона сміється, а пан Венцеслав киває і поблажливо усміхається.

— Мама мала 18 пологів, але вижили тільки дівчатка. До мене всі діти, хлопчики, померли у віці до шести місяців. Мама розповідала, що сільські бабусі пожаліли її й підказали, що робити. Найперше — переконали не призначати хрещених до народження дитини. Й порадили одразу ж винести немовля на перехрестя трьох доріг і дочекатися, як хтось ітиме. Ця людина й мала мене хрестити.

— І хто йшов? — не втримуюся.

Пані Паша ніяковіє, дивиться на чоловіка. Той, здається, її не слухає. Можливо тому, що вона намагається розмовляти українською.

—Ішла бідна-пребідна сусідка Парасковія, з порожньою плетеною кошівкою. Жінка лишила вдома купу дітей і їхала до райцентру, на базар. Вона так і сказала: буде ця дитина світами мандрувати. Тому моє ім"я — Паша, хоч мамина родина кличе мене Валентиною. А другим іменем користуюся як псевдонімом. Збірку віршів у Кишиневі я видала як Валентина Райлеску.

Венцеслав пішов попросити, аби зробили музику тихіше.

Після восьмої вечора нікому не можна шастати по каструлях

— У нас була дуже велика кухня, а в ній — малесеньке вікно до кімнати із майже прозорою занавіскою, — продовжує вона. — Сім"я, хоч і проста, виховувалася в строгих правилах. Ми були найосвіченішими в селі. Батько мав багато книг, розмовляв літературною мовою. Одне з правил: після восьмої вечора нікому не можна шастати по каструлях. Не встиг повечеряти — чекай до сніданку. Якось спізнилися чи не всі семеро дітей. Хтось надумав тихцем зварити собі яйце, з-під курки з хліву. Татко почав допитуватися, хто це зробив, але ніхто не зізнався. Пізніше він сидів за тією занавіскою і попросив, аби йому принесли води. "Нехай принесе той, хто яйце варив!" — загадав він. Катя підстрибнула, але сіла. Він усе бачив.

— І як таке виховання вплинуло на вашу долю?

— Ми мали величезне поле, яке треба було обробляти, а хлопців не було. Тому Катю віддали до школи, а мене залишили вдома. Я пішла до директора і стала проситися потайки. Він узяв сільського голову, голову колгоспу і прийшов до нас. Тоді такі звичаї були — шанували батьків по-справжньому. У батька в підвалі було багато діжок з вином, і вони там частувалися... Після третього бокала батько погодився віддати мене до школи. А Катю забрав. Розказав поважним гостям про яйце, яке вона зварила.

Після школи я поїхала до Москви, вступила в університет імені Ломоносова. Звідти перевелася в Кишинів, вчилася заочно, бо вже працювала. Мене запросили на одеське телебачення вести молдавську програму? А потім були Румунія, Болгарія... Революції, інтерв"ю з главами держав, і з вашим Ющенком також.

1953 — народилася в Молдавії, в Кагульському районі
1970 — поїхала з села в Москву
1974 — перемогла в конкурсі "Куба в очах радянських глядачів" і побувала на "острові свободи"
1980 — обрана депутатом Одеської міськради
1989 — під час антикомуністичної революції виїхала на роботу в Румунію
1993 — зустріч з Венцеславом Відінскі
1997 — приїзд до Києва

Зараз ви читаєте новину «"Моє життя визначило одне яйце"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути