Щороку до Єрусалима на Пасху відправляються паломники з усього світу. З українських політиків на Святій землі побували Віктор та Петро Ющенки, Віктор Янукович, Лесь Танюк, Іван Драч, Валерій Коновалюк, літераторка Оксана Забужко, акордеоніст Ян Табачник.
Шість років тому відвідав Єрусалим і народний депутат Володимир Бондаренко, 53 роки. Був там із дружиною Галиною. На зустріч він захопив сімейний фотоальбом. Дорогою розклав його на столику в своєму мікроавтобусі "Фольксваґен-Мультіван".
— В Ізраїль не так просто потрапити, — розповідає. — На митниці перевіряють 20–30 хвилин. Приходить чоловік. Починає питати, з ким із пасажирів ти знайомий, потім заходить другий, третій — питають те саме. Якщо зіб"єшся, чи переплутаєш — починають обшукувати.
У Вифлиємі палестинські бойовики не давали нам паркувати машину, бо на ній були ізраїльські номери. А взагалі Ізраїль вражає, — каже. — Їдеш у автобусі, а навпроти спить собі дівчина, схилившись на автомат. Люди навіть у кіно зі зброєю ходять.
Порозумітися з місцевим населенням їм допомогли українці.
— Нам турфірма знайшла гідів — Юру і Марину із Дніпропетровська. Вони сьомий рік жили в Ізраїлі. Юрій розводив орхідеї. Вони нас просили розмовляти українською.
Ви туди поїхали як туристи?
— Туристів водять короткими шляхами. Справжнє паломництво здійснюють одиниці. Ми попросили наблизити нашу поїздку до справжнього паломництва. Пройшли з дружиною Юдейську пустелю. В часи Ісуса там не було жодного дерева, зараз ростуть кедрові ліси, можна збирати гриби.
Були біля джерела, де Марія отримала звістку, що родить Сина Господнього. Заходили в печеру, в якій народився маленький Ісус. У Кані Галілейській купили вина, по 25 доларів за пляшку. Христос потрапив із матір"ю на весілля, і його не пригостили там вином, яке саме скінчилося. Він залив у глеки воду і перетворив її на вино. Вино ми відкорковували на весіллях двох моїх доньок.
А на Голгофі були?
— Ішли станціями, якими Христа вели на Голгофу. Це — місця, де з Ісуса зривали одяг, розпинали, знімали з хреста, намащували його тіло. Сама Голгофа — розколота, а в ущелині лежать кістки Адама.
Бондаренко виймає з-під сорочки товстого золотого хреста на ланцюжку.
— Бачите, — повертає його. — Це тому на хрестиках під розп"яттям малюють череп і кістки. Я вкинув у розщелину монетку, щоб повернутися.
Як почувалися після паломництва?
— Коли ідеш, перебуваєш у трохи неадекватному стані, — повільно відхиляється на шкіряне крісло. — У мене, коли зайшов до Храму Гробу Господнього, рука не піднялася фотографувати.
Пан Володимир показує на світлині кам"яний мур, порослий зеленими кущами.
Риба Святого Петра коштує 10 доларів
— Це ми з дружиною біля Стіни плачу, — пояснює. — Біля неї молився Христос. По інший бік закладено ворота, в які Христос в"їде при другому пришесті. Біля них розташований найдорожчий у світі цвинтар. За місця на ньому люди платять мільйони доларів, бо вірять, що воскреснуть першими.
Кажуть, українські зірки там теж собі місця купують.
— Може бути... — конфузиться Бондаренко. — Але я не ходив біля могил, не буду стверджувати. Розповідали, що там багато американців.
Що привезли з Ізраїля на згадку?
— У Храмі Гроба Господнього купили кілька особливих свічок. Це такі жмутки із 33-х свічок, зв"язаних у одну. Ще придбали парні ікони, набрали святої води з Йордану. Здається, все... — А-а! — весело вигукує, — ще ж пару баночок варення із сабри. Сабра — це квітка кактуса. Варення схоже на полуничне, але твердіше.
Вам сподобалася ізраїльська кухня?
— Я вперше спробував там свіжі фініки, — розгладжує задоволено вуса. — А в кібуці на Генісаретському озері — "рибу Святого Петра". Апостол Петро рибалив колись на цьому озері. Уявляєте? У меню так і було написано: риба Святого Петра. Коштувала вона 10 доларів. А в арабських християнських поселеннях нас пригощали бараниною і свининою.
Але ж свиням заборонено ступати на Святу землю.
— Наші люди вирощують свиней у клітках над землею... Годують їх апельсинами. Їсти неможливо те м"ясо, — Бондаренко кривиться. — Я двічі без задоволення їв свинину: раз у Малайзії — там сало солодять, а вдруге — у Ізраїлі.
У Ізраїлі багато українців?
— З п"яти мільйонів мільйон — вихідці з колишнього СРСР, переважно — українці. Якось зайшли у крамницю купити ікону. Заговорили по-українськи, то за п"ять хвилин уся лавка збіглася. Їм там важко на 45-градусній спеці. Багато хочуть повернутися.
Наступного разу в Єрусалим він хоче поїхати з онуками. Їх у Бондаренка п"ятеро.
— Двоє малюки ще зовсім, — аж світиться від щастя. — Доньки — Оксана і Ольга — майже одночасно народили. Провідував їх у третьому пологовому будинку під час виборів — одну, а тоді другу.
Великдень Бондаренко уперше зустріне за кордоном: уболіватиме за боксера Володимира Кличка, який битиметься з Крісом Бьордом у Німеччині.
— Квитки на літак уже купив, — хапається за кишені. — Але вагаюся, чи їхати. Це ж уперше Всеношну пропущу. Правда, попросив священика: він мені освятить їжу наперед. Після Володимирової перемоги розговіємося.
Коментарі