середа, 06 травня 2015 06:55

"Якби знали, що за пару років Гіркін таке почне робити, утопили б"

Автор: ФОТО: Марія Кожемяко
  Реконструктор Віталій Котельніков показує у своїй квартирі шафу з військовою формою часів Другої світової війни. Купує одяг через інтернет
Реконструктор Віталій Котельніков показує у своїй квартирі шафу з військовою формою часів Другої світової війни. Купує одяг через інтернет

— Воюю за німецьку дивізію "Ґрос Дойчланд". Вона належала до вермахту з 1941-го. Це елітний дивізіон, брали тільки фізично розвинутих, високих. Ми теж беремо у клуб чоловіків не нижчих за 1,8 метра, — каже полтавець 38-річний Віталій Котельніков. Три роки займається реконструкцією боїв Другої світової війни.

З Віталієм зустрічаємося у його двокімнатній квартирі. Він високий, коротко стрижений, у костюмі камуфляжного забарвлення. Проводить до кімнати з великою шафою-купе, де висять кілька військових форм. На полицях над комп'ютерним столом лежать каска, фляга та ґудзики до шинелей.

— Оця кепка — перша в моїй колекції. Купив за 150 гривень через інтернет, — дістає з шафи легкий картуз світло-зеленого кольору. Усередині — червоний. — Точна копія. У таких 130-тисячна армія вермахту воювала в Африці. Кепку вивертали червоним догори, щоб солдатів могли бачити власні літаки, коли в пустелі починалася буря. Форма вермахту була набагато якіснішою за радянську, дуже красива. Тому вирішив грати за німців. Дізнався, що клуб реконструкції діє в Полтаві з 2004 року. Мене зразу прийняли.

На журнальний столик Віталій ставить печиво з цукерками. 

— Усі речі купую через інтернет. Нещодавно придбав есбіт — німецьку похідну індивідуальну пічку, — показує 20-сантиметрову металеву піч. Складається, як конструктор. На дно кладе сухий спирт, підпалює. 

— Зараз каву вам на ній робитиму. 7 хвилин — і кип'яток є, — сміється.

Реконструюють бої під Києвом біля Дніпра. За тиждень з'їжджаються учасники, встановлюють намети, копають бліндажі. Звозять техніку — танки, вантажівки, ­човни.

— Маємо німецький танк "Пантера" з холостими набоями. Він із приватної колекції. Коштує близько мільйона євро. У радянських реконструкторів є кілька танків. Їх на час боїв надає Міністерство оборони. Також організовує проживання і харчування всім учасникам, дає холості патрони. Керівництво Міноборони часто перевіряє проведення реконструкції.

Ділимося на два табори — німецький і радянський. У німецькому — чотири тисячі учасників. Ставимо патрульних. Їхнє завдання — не пускати в наше поселення "червоноармійців". Вони розташовуються від нас за кілька кілометрів. Є ще військові жандарми, які охороняють територію і не пускають на реконструкцію звичайних людей.

Бої тривають цілий день. Спершу армія вермахту наступає, отримує стратегічну перевагу. Але фінал однаковий — німці програють. Завершення реконструкції відзначаємо разом — два дні смажимо шашлики. Раз вийшов із лісу, а там дід дрова рубає. Глянув на мене в німецькій формі — й закляк, сокира з рук полетіла. Злякано зиркає на мій автомат. Сміюся: не переживайте, це кіно знімаємо.

Котельніков вмикає комп'ютер. Показує відео та фотографії з реконструкції.

— Вермахт має штатного фотографа. Носить на рукаві пов'язку "Преса", ходить у німецькій формі. Жалко, немає в нас медсестри. Знайомі дівчата бояться йти, бо кругом одні чоловіки. Ми готові й одяг їм придбати за 300 доларів. У "червоних" багато медсестер. Перев'язують їх на полі бою, а ми змушені "стікати кров'ю". У реконструкції треба падати на землю, коли противник починає нібито в тебе стріляти. Прикидаєшся мертвим і за сценарієм лежиш цілу годину.

Колись я так умирав — впав і лежу. А тут "червоний" біжить, і як гепне ногою по ребрах, аж дихання перебило. Хотів буцнути його у відповідь, а вставати не можна. Виявилося, то був хлопець із Ростова. Його вигнали. А зараз нових людей з Росії взагалі не пускаємо. Є тільки реконструктори звідти, з якими працюємо давно. Мій товариш на псевдо Пауль Зіґерт називає нас братами-українцями. Каже, щоб ми трималися.

Два роки тому на реконструкцію приїхав Ігор Гіркін (колишній міністр оборони ДНР. — "ГПУ"). Воював сержантом Червоної армії. Тоді його ніхто не знав — звичайний собі учасник. Якби знали, що за пару років Гіркін таке почне робити, утопили б у Дніпрі, — каже Віталій.

Клуб " Ґрос Дойчланд" щороку 9 травня їздить в урочище Шумейкове на могилу радянського генерала Михайла Кирпоноса.

— Дуже поважаємо цю людину. 1941 року він потрапив у німецьке оточення з 200-тисячною ­армією, але бився до останнього, — додає Віталій. — Часто думав, як би я вчинив у роки війни. Вирішив, що за СРСР не воював би, а пішов в УПА.

80 чоловіків беруть участь у команді військової реконструкції "Ґрос Дойч­ланд". За пропаганду фашизму чи зіґання виключають з команди. Поняття "арійської раси" тут не існує. Серед учасників є євреї.

Зараз ви читаєте новину «"Якби знали, що за пару років Гіркін таке почне робити, утопили б"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути