Подорожувати Єгиптом зараз можна тільки з гідом, у автобусі з охороною
– Син два роки тому одружився з росіянкою Аллою. Познайомилися під час навчання в Москві, – розповідає упорядник колекцій Каїрського музею національної спадщини 54-річний Махмед аль Мабрак. – Ми тричі їздили до її батьків у Санкт-Петербург і вже кілька разів приймали гостей із Росії. Цьогорічні сподобалися найбільше. Була тітка моєї невістки із сином. Трохи не пощастило з тим, що зараз у Каїрі небезпечно. Родичі не побачили ні музеїв і архітектурних пам'яток міста, ні пірамід у Гізі. Колега казав, що місцеві пропонують проїхатися до пірамід на верблюдах чи конях з іншого заїзду, бо основний зачинено. Але ця територія ніким не контролюється, тому я не радив так їхати.
Попередніх гостей ми возили до пірамід – але не до Хеопса, а до Хефрена. Чомусь більшість туристів концентруються біля піраміди Хеопса. Щоб зробити там нормальне фото без чужих у кадрі, іноді треба чекати 40 хвилин. Біля піраміди Хефрена людей менше,
хоч вона у такому самому стані. Перед відвідинами пірамід усіх попереджаємо, щоб не велися на пропозиції приватних екскурсій та унікальних сувенірів. Родичі накупили там папірусів, що виявилися банановим листям із малюнками. Туристи розгублюються, а місцеві дуже нахабні й нав'язливі.
Тим, хто їде в Хургаду, подивитися країну легше. Тим, хто зупиняється в Шарм-ель-Шейху, важче, бо звідти транспорт курсує не дуже зручно й нерегулярно. Доведеться задовольнитися екскурсіями туристичних компаній. Наші свати їздили у палац "Тисяча й одна ніч" у Хургаді. Там відтворені казки Шахразади. Щодня якісь концерти й вистави. Сват був у захваті від танцю живота. Казав, треба йти без дружини, щоб замовити приватний виступ. Коштує десь 30 доларів.
Сватів на катері відвозили недалеко від берега – щоб попірнати. Їм не сподобалося, бо інструктор був надто нав'язливий. До того ж біля рифів не побачили жодної рибини. Невістчин брат із дружиною випливали на яхті далеко в море й пірнали там. Мають підводну зйомку, плавали поряд із невеличкою акулою. Заплатили по 60 доларів, але залишилися задоволені. У вартість входив обід на судні. Їм дозволили взяти пляшку шампанського з собою.
9-річний син нашої гості хворіє на астму. Йому інструктори порадили скористатися аквастопом – підводною капсулою, у якій уміщаються до десятка людей. Розповідали, це не так цікаво, як плавати з аквалангом, але щоб роздивитися підводний світ, підходить ідеально.
Максимум історичних пам'яток можна побачити під час круїзу Нілом. Ціни залежать від типу судна – від 200 доларів і вище. Ми платили по 350 із пари за гарний круїзний лайнер. Сезон майже закінчився, тому ціни знизили. На лайнері працював хамам із травами, оліями і масажами. Дружина заплатила 50 доларів за сеанс. Ми зупинялися в Луксорі, Едфу, Ком-Омбо й Асуані. Це – стандартна програма. Особливістю було те, що на Луксор і Асуан дали два дні.
Перший день провели з гідом, другий – самі. Я – історик, тому знаю куди йти. Усі вирішили гуляти в Луксорі з нами. Ще раз ретельно оглянули місто мертвих, а потім розбрелися по ресторанчиках. У Луксорі після 10.00 нема чого робити. Сонце навіть восени так пече, що стає погано. Я всім радив не купувати сувенірів і почекати до Асуана.
Храм у Ком-Омбо має унікальну архітектуру. Є зала, в яку потрапляють сонячні промені лише двічі на рік. Тут прекрасно збережені малюнки. Після екскурсії ще годину розповідав, що означає та чи інша деталь у кожного бога. Багато чого досі до кінця не розшифровано. Храм складається з двох окремих, сполучених між собою.
В Асуані – величезний ринок ремесел, де скуповуються більшість сувенірних магазинів країни. Тут є все – ароматичні олії, чаї, вироби зі шкіри, старовинні речі. Можна побачити скельні поховання, з вершин яких відкривається панорама всіх пам'яток Асуана. Також цікавий древній храм на нільському острові Елефантина, якому понад чотири тисячі років.
Розчарування було, коли брат невістки з дружиною вирішили подивитися мангрові зарості. Це – корчі в морі, більше нічого цікавого там нема. Краще поїхати в Рас-Мухаммад – там і зарості, й унікальні птахи в них. Заповідник вважають найкрасивішим у Червоному морі. Є спеціальні спа-тури до затоки у ньому, де завдяки джерелам вода вдвічі солоніша за морську. Туди приїжджають лікувати хребет, безпліддя і хвороби легень.
Чекаємо в гості мою колегу, яка вилікувалася від раку. Була в якомусь монастирі під Москвою, і там старець порадив поїхати в монастир Святої Катерини, біля підніжжя гори Сінай. Це один із найдавніших православних монастирів. Він зберігся у первозданному вигляді. Для християн це – обов'язкове місце паломництва. Однак мою подругу з Італії туди не пустили. Спочатку монахам не сподобався її одяг, а потім випитали, що вона – католичка.
Невістка допомагає російській
діаспорі у Дахабі. Місто перетворюється на один із світових центрів людей зі здоровим способом життя. Із травня там щотижня проводять семінари, навіть попри війну. Дуже хороший центр йоги, де консультують щодо вегетаріанства і складають спеціальну програму, що допоможе покращити здоров'я. Я вилікував дві міжхребцеві грижі, і зникли кісти на підшлунковій.
Якщо їздити автобусами й потягами, можна добре відпочити за 150–200 доларів на тиждень. Але зараз – не час для такого відпочинку. Тільки гід і автобус з охороною.
За два дні не бачив у Хургаді жодного поліцейського
В Єгипті загострилось політичне протистояння, тому гід із туристичного міста Хургада 43-річний Юсеф Ханар радить мандрівникам бути особливо обачними
1. Майте постійно при собі паспорт. Пояснюйте всім, що ви – іноземець. У паспорті мають бути контакти посольства і родини. Не спілкуйтеся з місцевими жителями. Жодна зі сторін у конфлікті зараз не заслуговує на довіру.
2. Відмовтеся від екскурсій. Їхати будь-куди небезпечно. Ви можете стати випадковими заручниками. Це саме стосується і екскурсій морем та Нілом. Бойовикам може знадобитися судно.
3. Обирайте готель з охороною. Жоден тризірковий не забезпечить нормального захисту. Чотиризіркові здебільшого мають свою службу охорони. Теоретично, на них можна покладатися.
4. Не залишайте без нагляду цінні речі навіть у номері. Зараз ніхто не гарантуватиме їх безпеки. За останні два дні я не бачив у Хургаді жодного поліцейського.
5. Коли ваша країна оголосить про евакуацію, виїжджайте. Не зважайте на гроші. Наступного літака може не бути.
Коментарі