Вітчизняні винаходи, які допомагають військовим
Науковці з Інституту хімії та хімічних технологій Національного університету "Львівська політехніка" працюють над створенням гідрогелевих засобів для зупинки кровотеч у разі проникних поранень черевної порожнини.
Їхній проєкт став одним із 10 переможців конкурсу Національного фонду досліджень України. Його мета – фінансування наукових прикладних проєктів, спрямованих на зміцнення обороноздатності України та забезпечення її спроможності реагувати на мілітарні виклики.
Проникні поранення черевної порожнини поширені на полі бою. Щоб довезти пораненого до хірургічного відділення, потрібні час і спеціальні засоби невідкладної допомоги. Розробка науковців передбачає введення в черевну порожнину пораненого гідрогелю, який за хвилину перетвориться на макропористу масу й заблокує ушкоджені органи, спинить кровотечу.
Навесні 2022-го науковці запустили виробництво гідрогелевих пов'язок, які мають охолоджувальний ефект, знеболюють та прискорюють загоєння невеликих ран. Також серед винаходів – гідрогелеві покривала, маски на випадок опіку обличчя, знеболювальні, антисептичні бинти, серветки
1, Універсальний безпілотний багатоцільовий транспортер переднього краю BoarTAC українського виробництва допустило до експлуатації у війську Міністерство оборони в серпні 2024 року.
Транспортер розробляли з урахуванням побажань військових. Цей наземний роботизований комплекс має безшумний електричний двигун, невеликі розміри, що дає змогу перевозити його в кузові пікапа, може тягнути причіп вагою до 300 кг або везти до 200 кг вантажу. Працює на одній зарядці до 5 год. Розганяється до 25 км/год.
Дистанційно керований оператором BoarTAC може доправляти бійцям на передовій боєприпаси та провізію. Завдяки спеціальним кріпленням здатен евакуйовувати з поля бою поранених. А за допомогою підвішеного обладнання здійснювати розмінування або встановлювати мінні загородження. Також важливо, що цей транспортер можна використовувати як дрон-камікадзе.
2. Інтерактивну тренінгову систему UNITS для вогневої підготовки бійців Сил оборони розробила українська компанія Logics7. Вона виготовляє симулятори вогневої підготовки з 2019 року.
UNITS передбачає відпрацювання індивідуальної підготовки й тактики в групах. Налічує понад 50 модулів і макетів зброї, яку використовують ЗСУ. Навчання проводять на макетах пістолетів, автоматів, кулеметів, гвинтівок, гранатометів, протитанкових комплексів NLAW, Jawelin FGM-148, зенітних комплексів тощо.
"Система мобільна. Для її коректної роботи потрібно лише 30 квадратних метрів площі та відсутність прямого освітлення, яке шкодить лазерному променю. На тренажері можна обрати будь-яку місцевість – міську забудову, ліс, поле, розміщувати мішені. Обирати різні погодні умови, час доби. За необхідності система з легкістю може бути переміщена на іншу локацію. Тренування можуть відбуватися цілодобово та з будь-якою інтенсивністю, – пояснює виробник.
UNITS скорочує час навчання одного військовослужбовця, щоб опанувати стрілецьку зброю, до чотирьох діб. Тренування на системі пройшли понад 50 тис. військовослужбовців.
3. В Україні розробили й допустили до використання в ЗСУ перший вітчизняний робот-пожежник.
Комплекс "Водограй" складається з пульта управління і рухомої гусеничної платформи з прикріпленим пожежним гідрантом. До платформи можуть приєднуватися один-два пожежні рукави. Керує діями робота оператор із безпечного місця. Стежить за ситуацією за допомогою відеокамери. Такий принцип роботи дає змогу гасити особливо небезпечні пожежі. Приміром, якщо в палаючому танку можуть лишатися нерозірвані боєприпаси.
Робот може переїжджати палаючі уламки, працювати за температури до 90°C, керувати гідрантом, створювати водну стіну. Розрахований для гасіння арсеналів з озброєнням, аеродромів, нафтобаз.
Коштує комплекс 39 тис. євро.
4, Комп'ютерний артилерійський полігон "Канонір" розробили на одному з українських підприємств.
Комплекс – комп'ютерна відеопрограма, що містить інформацію з посібників і підручників із підготовки артилеристів. Помічна для їх навчання та підвищення професійних навичок. Передбачає три основні функції: віртуальне навчання, моделювання бойових дій та аналіз виконаного бойового завдання.
Полігон "Канонір" – мобільний і зручний. Складається з проєктора, кабелю, екрана й ноутбука з програмою. Навчання можна проводити в будь-якому безпечному приміщенні чи польових умовах.
У використанні війська вже є майже 30 "Канонірів". За два уроки з комплексом артилеристи отримують знання, які зазвичай здобувають упродовж двох тижнів навчання у традиційних класах, зазначають виробники.
5, Кілька сотень безшумних українських електричних мотоциклів "Елік Атом Мілітарі" виконують завдання на фронті.
– Виробляли техніку для різних цивільних потреб. У день повномасштабного вторгнення на складі були два готові електромотоцикли. Ми віддали їх військовим. Потім від них посипалися замовлення, – говорить директор компанії-виробника.
Для фронту електромотоцикл виготовляли з урахуванням побажань військових. Важить 80 кг, розвиває максимальну швидкість 70 км/год., має запас ходу до 100 км, може везти 150 кг вантажу. Обладнаний універсальними всюдихідними шинами й інвертором.
Основні переваги електромотоцикла – безшумність, не залишає теплового сліду, простий у використанні й догляді.
– Усі військові використовують наші мотоцикли ще й як мобільні електростанції, – додає директор. – Заряджають рації, мобільні телефони, устаткування.
Базова версія електромотоцикла коштує 196 тис. грн.
6, Цьогоріч модульну польову кухню КК-500 допустили до експлуатації військом. Розрахована на приготування їжі в польових умовах підрозділів чисельністю до 500 осіб.
До цього Сили оборони використовували переважно старі радянські польові кухні-причепи, які привозили до військових за допомогою вантажівки. Сучасним запитам вони вже не відповідають. Працюють на дровах чи дизельному паливі. Це порушує режим маскування. Не мають холодильного обладнання для зберігання продуктів, місця для миття і сушіння посуду. Потреба в осучасненні польової кухні постала гостро після повномасштабного вторгнення.
Кухню КК-500 виготовили на основі морського 20-футового контейнера на українському підприємстві, що виробляє спеціальну та військову техніку на модульних платформах. Устаткована сучасним обладнанням. Призначена для приготування гарячих перших та других страв, холодних закусок, салатів, гарячих напоїв, короткочасного зберігання готових страв, миття та зберігання столового, кухонного посуду й інвентарю, виробництва, зберігання і приготування напівфабрикатів. На ній одночасно можуть працювати шість кухарів.
Військо використовує вже понад 20 таких кухонь.
Коментарі