Ексклюзиви
Четвер, 26 серпня 2010 10:39

"Люди перемогли неандертальців, бо з легкістю крутили на одній руці дві дулі"

  Костянтин КОРСАК, Доктор філософських, кандидат фізико-математичних наук. Завідувач відділу теорії й методології природничої та інженерної освіти Інституту вищої освіти Національної академії педагогічних наук України.

Народився в селі Владинопіль Волинської області. Фізичну освіту здобув у Київському університеті ім. Тараса Шевченка. Цікавиться багатьма галузями гуманітарних та природничих наук, зокрема, організацією суспільства, роботою людського мозку, нанотехнологіями. Винайшов термін "ноотехнології" - "розумні технології" - для позначення таких, що не шкодять біосфері й людині. Вважає, що майбутнє людства - за ними.

Володіє французькою й польською мовами. Має понад півтисячі публікацій

Одружений, має двох синів
Костянтин КОРСАК, Доктор філософських, кандидат фізико-математичних наук. Завідувач відділу теорії й методології природничої та інженерної освіти Інституту вищої освіти Національної академії педагогічних наук України. Народився в селі Владинопіль Волинської області. Фізичну освіту здобув у Київському університеті ім. Тараса Шевченка. Цікавиться багатьма галузями гуманітарних та природничих наук, зокрема, організацією суспільства, роботою людського мозку, нанотехнологіями. Винайшов термін "ноотехнології" - "розумні технології" - для позначення таких, що не шкодять біосфері й людині. Вважає, що майбутнє людства - за ними. Володіє французькою й польською мовами. Має понад півтисячі публікацій Одружений, має двох синів

Як еволюціонував людський мозок?

- Поступово виникло мовлення й дуже ускладнилося управління рухами. Люди перемогли неандертальців, бо з легкістю крутили на одній руці дві дулі. А неандертальці не могли навіть однієї. Досконалість людської руки неймовірна. На стоянках неандертальців знайшли багато чого з мисливського й побутового інструментарію, але жодної голки.

Людський мозок розвивається в напрямку здатності передбачати події. Саме в цьому полягає дарунок Бога. Наприклад, у даний момент моя голова працює в полегшеному режимі. А от коли засну, на третину збільшиться енергоспоживання мозку. Він аналізуватиме, приміром, цю розмову. Навіщо? Щоб прогнозувати майбутнє. Коли я розв'язую якусь складну інтелектуальну задачу, у мозку відбувається безліч процесів. Він вирішуватиме цю проблему безперервно - що б я не робив би. І, або вирішить, і буде "евріка", або дасть інформацію про те, що, на жаль, її вирішити неможливо.

У всіх людей мозок влаштований по-різному?

- Наш мозок може професіоналізуватися, а може лишатися в незайманому стані. Усе залежить від того, чи отримує він ззовні модифікуючі імпульси. У молодому мозку є чимало структур, що розростаються і вдосконалюється під впливом зовнішніх сигналів у тому разі, коли вони надходять постійно. Сполучення між нейронами - аксони, з малоефективних стають надефективними. Сигнал, який раніше ледь повз, починає рухатися щонайменше у сто разів швидше. Утворюється ще й величезна кількість нових зв'язків. Скажімо, якщо людина з дитинства займається музикою, під впливом зовнішніх сигналів поліпшується система зв'язку між відповідними зонами мозку та системою управління руками. Паганіні став генієм своєї справи, бо тисячі годин вправлявся. Так, він мав вроджені здібності, але поєднав їх із більшою, ніж в інших, настирністю в професіоналізації.

Людина народжується зі здібностями?

- Теоретично віяло здібностей дуже широке. Якраз тому, що вроджені структури не спеціалізовані, упродовж життя вони, подібно до стовбурової клітини, можуть розвиватися в різні напрямки. Але ж їх треба розвивати. Процес професіоналізації головного мозку та підпорядкованих систем розрахований природою на вік приблизно з 5 до 25 років. Десь у 25-30 років завершується професіоналізація лобної частини мозку, яка відповідає за мислення, прийняття рішень, аналіз. Але основний період - це дитинство й підлітковий вік. Після 25 можна багато чому навчитися, але стати генієм -ні.

Іноді рідкісні тананти проявляються в людей зі вродженими відхиленнями, наприклад, із дислексією (нездатність оволодіти навичками швидкого читання. - "Країна"). У таких дітей підвищені здібності у багатьох інших ділянках, добре розвинене, зокрема, просторове уявлення. Одна з найкращих архітектурних фірм у Лондоні набирає працівників тільки з таким відхиленням. Вони не вміють швидко читати тексти, але чудово проектують. У наших школах таке відхилення вважають мало не злочином. Не читає дитина 50 слів за хвилину - усе, в перший клас не годиться. Але ж так не можна! Усі люди - різні.

Як мозок змінюється з віком?

- У ранньому дитинстві він розрахований природою на те, щоб вивчати одразу багато мов, вправлятися в керуванні сотнями м'язів, аби зберігати вертикальне положення. Згодом починає накопичувати інформацію - дитина слухає батьків із відкритим ротом. Найдосконаліші мізки маємо приблизно до віку 3-4 роки, бо тоді між клітинами найбільше зв'язків. Але, на жаль, ці мізки не пам'ятають вражень. Я, наприклад, зі свого раннього дитинства спроможний пригадати лише одну яскраву картину. Мені менш як 3 роки, стою біля вікна в глухому волинському селі, а по викривленій вулиці на мене суне танк. Я вирішив, що мені капець, але він повернув і поїхав в інший бік.

Є ультрасучасне відкриття: щодоби в мозку, незалежно від віку, утворюються близько шести тисяч нових нейронів. Якщо людина сидить десь на лавочці й цмулить пивко, вони помирають. Якщо ж її мозок серйозно захоплений якоюсь проблемою - будь-якою, хай навіть, як заробити гроші - новоутворені клітини вбудовуються в її розв'язання і стають повноцінними. Тобто, вони посилюють можливості розуму.

Мозок - єдина частина людського тіла, яка розрахована більше, ніж на людське життя. За однієї умови - людина мусить її використовувати. Бо навіть коли займаєтеся будь-якими іншими справами, підкірка все одно вирішує вашу задачу, при чому не одну, а одразу кілька. Якщо відкинути різноманітні захворювання, то, постійно навантажуючи мозок, уникнете вікового склерозу.

Тобто, мозок не старіє?

- Ні, але перебудовується все життя. Тому в розумних країнах забороняють висуватися у президенти кандидатам віком до 40-45 років. Вважають, що в молодшому віці мозок іще "не перехвилювався", людина здатна на неадекватні вчинки. Щастя Південної Африки, що Нельсон Мандела став президентом у 76 років, а не тоді, коли розпочинав революційну боротьбу.

На чому будується пам'ять?

- Довготривала пам'ять - на точній хронології сигналів, які надходять у мозок. Але я  користувався б іншим терміном - емоційна пам'ять. Якби ми були нездатні на все життя запам'ятовувати всі важливі враження, чи були б у безпеці? Наприклад, ви зустрілися з леопардом, не знаючи, що це таке, врятувалися й забули про цей випадок - хіба наступного разу зможете вберегтися, не пам'ятаючи враження від попередньої зустрічі? Емоційні згадки залишаються з людиною на все життя. Уявіть, наприклад, що у вас на носі чимала чорна бородавка. Ви зустрічаєтеся з чоловіком, який вам цікавий. І при першій зустрічі він тикає пальцем у бородавку й питає: "Сонечко, це в тебе від прабабусі чи від прадідуся?" Ви спроможні забути такий хамський учинок до кінця життя? Навряд. Ці спогади неможливо забути, а негативне враження - ліквідувати чи виправити. Єдиний спосіб - повна амнезія. Тому так важливо уникати образ емоційного характеру. Особливо, в освітній системі. Людина запам'ятовує це на все життя.

Яких відкриттів у сфері роботи мозку не вистачає?

- Одного простого відкриття не може бути. Це великий масив інформації, який поступово накопичується. Прогрес у цій сфері такий швидкий, що скоро можна буде читати думки іншої людини з відстані мало не у кілометр. Цілком можливо, що це вже стало дійсністю. У ЗМІ років зо два тому промайнуло коротке повідомлення про "успішні експерименти з відтворення невисловлених англомовних фраз", але надалі тема "зникла". Імовірно - усе засекретили.

Дистанційне "зчитування" думок не суперечить відкриттям сучасних наук. Це, приміром, можна здійснити скануванням сигналів, які під поверхнею шкіри голови й горла йдуть від мозку до голосового апарату. Інший спосіб - дистанційна реєстрація внутрішніх електричних сигналів нашого мозку. Переконаний - порядним людям подібні відкриття не загрожуватимуть, а от плани терористів чи маніяків можна буде ліквідовувати швидко й ефективно.

Чи є різниця між чоловічим й жіночим мозком?

- Статеву відмінність формують сукупність різноманітних факторів. Думаю, якщо на мозок дівчинки діяли б такі ж чинники, що й на мозок хлопчика, грандіозних розумових відмінностей між ними не було б.

Чоловіки з дитинства автоматично вибудовують у відносинах з іншими чоловіками піраміду. У ній лідером є так званий альфа-самець. Решта підпорядковуються йому, намагаючись чи мріючи посісти його місце. Є друга, нечисленна категорія чоловіків, які до подібних пірамід не входять. Вони самі по собі. Це люди, зокрема, з критичним мисленням. Не глибшим чи  кращим, а просто іншим. Їх неможливо переконати словами, вони все перевіряють. Так-от, чоловіків другої категорії образити словом майже неможливо. Бо воно для них - просто інформація, звук, розклад поїздів на Одесу. А скажи комусь із першої групи неприємну правду, він злитиметься на тебе до кінця життя.

У жінок усе інакше працює. Вони так запекло конкурують між собою, що практично ніколи не створюють якихось груп.

Чому більше чоловіків геніїв, аніж жінок?

- Бо серед чоловіків частіше трапляються екстремальні відхилення від норми. У жінок серйозні завдання від природи. Вони стійкіші, мають вищий середній розум, менше хворіють. Я не чув, щоб десь у якійсь країні жінка взяла якусь залізяку й запхала її у конвеєр, аби той зупинився. А чоловіки це роблять у всіх країнах світу на третій-четвертій годині роботи. Довше не витримують. Різна психіка, різні біологічні завдання.

У північноафриканської народності туарегів панує матріархат. Там найближчим родичем хлопчика по чоловічій лінії є не батько, а дядько - брат матері. Жінка на кожен вечір може обирати собі іншого чоловіка, тому не завжди знає, хто батько її дитини. Таке ставлення пояснюється тим, що виживання туарегів у Сахарі тисячі років залежало від жінок. Лише вони могли, зокрема, пошити зі шкури кози бурдюк для води так, щоб той не протікав. У чоловіків, хоч як би вони старалися, цього не виходило. Шов не той - недостатньо досконалі руки.

Що таке інтуїція?

- Це аудит прийнятого ментального рішення. Із різних зон до мозку надходять сигнали - і з'являється рішення. Чоловіки, як правило, одразу біжать його виконувати. Вони змушені природою діяти швидко. А жінки у вісім-десять разів частіше проводять аудит. Перевіряють рішення ментально.

Що відбувається в голові закоханої людини?

- Цитую Миколу Амосова: "Я побачив її на танцюльках, вона мені так сподобалася, що не міг відвести очей". Тобто, він побачив жінку, прийнятий сітківкою образ перейшов у кору мозку й перекодувався, у вигляді стандартизованих сигналів образ прибіг у внутрішній мозок. Там був порівняний з ідеалом - із тим, який хотів би побачити. Образи збіглися. Одразу ж пішов сигнал на вмикач задоволення - септум. Результат: в Амосова засвітилися очі, затряслися руки, і що більше він витріщався на ту жінку, тим приємніше йому було. Коли на піку закоханості втрачається об'єкт кохання, автоматично вмикається центр нещастя. Людина в цей момент переконана: нічого хорошого далі в житті вже не буде. Тому недарма Амосов писав: "Кохайтеся, доки можете". Це найкраще, що він міг порадити.

Зараз ви читаєте новину «"Люди перемогли неандертальців, бо з легкістю крутили на одній руці дві дулі"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 899
Голосування Андрій Шевченко залишить збірну України після Євро-2020?
  • 1) так, разом з італійськими помічниками перейде до "Мілана"
  • 2) ні, захоче зіграти як тренер на Кубку світу-2022
Переглянути
Погода