Президента підтримують близько чверті росіян, – говорить публіцист Віталій ДИМАРСЬКИЙ
З 25 червня по 1 липня в Росії тривало голосування за поправки до конституції. Явка становила близько 68 відсотків, за даними ЦВК. Майже 78 процентів росіян підтримали зміни. Володимир Путін досягнув цілей?
– Так, легітимізував в очах росіян та еліт намір правити пожиттєво. Намалював картинку, що більшість підтримують це (обирався главою держави двічі поспіль 2000-го та 2004 року. 2008-го президентом став Дмитро Медведєв, збільшив каденцію до шести років. 2012-го та 2018-го Путін обирався знову. Нинішні зміни передбачають "обнулення" термінів, тож може правити ще два терміни – до 2036 року. – Країна).
Усі розуміють, що голосування не було обов'язкове. Рішення ухвалили у Кремлі.
Є безліч запитань до волевиявлення – не відповідає процедурі внесення змін до конституції, не є референдумом, казна-що.
Який відсоток фальсифікацій?
– Наші вибори – не просто голосування, в якому хтось неправильно рахує. Від початку це пропагандистське шоу легітимізації влади. Можна було проголосувати онлайн, на коліні під під'їздом. Навіть у поліклініках, де лікують хворих на коронавірус. Усі знали, що буде до 70 відсотків. Тобто близько до цифри, намальованої Путіну на минулих президентських виборах – 76,69 процента.
Виявити підтасовки було б навіть на руку владі. Тоді видавалося б, ніби голосування справді було. Натомість маємо "ідеальні вибори". Вистава від початку до кінця.
Який реальний рівень підтримки президента серед росіян?
– Близько 25 відсотків, за останніми опитуваннями "Левада-центру". Єдина соціологічна служба, якій можна довіряти.
Що зміниться в системі влади Росії та житті громадян після впровадження поправок?
– Практично нічого. Режим консервується і розраховує, що триматиме владу до смерті Путіна.
Внутрішня та зовнішня політика Кремля буде та сама?
– Може її міняти залежно від обставин. Путін – тактик. Часу до 2036 року багато, і подій може статися безліч. Хто рік тому передбачав пандемію?
Маневр із конституцією точно описав спікер Думи В'ячеслав Володін: "Тепер після Путіна буде Путін". Щоб ні в кого не виникало дурних запитань. Щоб ніхто серед населення й еліти не сумнівався в силах першої особи.
Путінський режим збережеться після Путіна?
– Це гадання на кавовій гущі. Так само, як прогнозувати, скільки проіснує. Може, його не стане ще до 2024 року, коли в Росії будуть вибори.
Пригадую президентство Медведєва. Путін передав трон не силовику, яких знає і яким не довіряє, а людині поза корпорацією КГБ. Тому, якщо помре чи фізично не зможе керувати, радше знову передасть цивільному. Той неминуче почне демократизацію.
Може повторитися історія 1953-го, коли помер Сталін. Хрущов пішов на реформи й відлигу. Навіть глава МВС Берія планував зміни. Після закостенілої путінської автократії буде щось, що можна назвати послабленням. Маятник хитнеться у протилежний бік.
Напередодні голосування у Москві відбувся відкладений парад до Дня Перемоги. Навіщо таке шоу, які його можливі наслідки?
– Надіюся, не буде росту смертей від коронавірусу. Особливо серед ветеранів, яких зігнали.
Історія – політичний інструмент у руках Путіна. Одночасно з парадом з'явилася його стаття до 75-річчя перемоги. Перекладає відповідальність за початок Другої світової війни на Захід і Польщу. А країни Балтії начебто добровільно й демократично приєдналися до СРСР, пише. Ці слова мають не історичне, але політичне значення. Ще одна заявка на розділення світу серед сильних. І парад потрібен для демонстрації сили. Щоб усі побачили: ми готові воювати й перемагати. Тому, американці, європейці та китайці, сідайте з нами за стіл переговорів, розділіть світ, як у Ялті 1945 року.
Яка в Росії реальна цифра хворих і загиблих від пандемії?
– Невідомо. Офіційна цифра: 650 тисяч захворіли і майже 10 тисяч померли. Дані більш-менш адекватні. З одного боку, їх могли занижувати в регіонах, щоб показати Москві, ніби все добре. З іншого, на хворих виділяли дотації з федерального бюджету, на місцях було невигідно сильно применшувати показники.
Якщо порівнювати цифри з аналогічним періодом торік, то смертність у середньому за весну виросла в півтора разу.
Були скандали, що головні лікарі розкрадали гроші, вони не доходили до медиків. Або отримували незначні суми – доплати розраховували за часом, проведеним із хворим. Це частина ширшої проблеми – крадуть. Неминуче за системи управління в Росії.
Як живуть росіяни? Що переважає в суспільних настроях?
– Ранній вихід із карантину пов'язаний із парадом і голосуванням, але також з економікою, потребою зняти обмеження на господарську діяльність. Криза триває. Економісти оцінюють її дещо глибшою, ніж 2008-го.
Реакція влади була не надто ефективною, але вдалою для піару. Наприклад, сім'ям із дітьми від 3 до 16 років удруге роздадуть допомогу по 10 тисяч рублів (142 долари. – Країна). Це хороша тема для реклами, яка в нас замінює реальну політику. Виникло враження, наче про людей не забули.
Не видно надто негативних реакцій на погіршення соціально-економічного становища. Але економіка – одна з причин, чому влада боялася відкласти голосування й парад. Була запасна дата – 3 вересня, кінець Другої світової. Але тоді могли яскравіше проявитися наслідки кризи.
У найближчі рік-два на Росію чекає гостра криза. У нас у відповідь на такі події часто малюють зовнішнього ворога.
Це підвищує ризик нової агресії проти України?
– Малюватимуть ворога радше віртуально. Крим забрали, на Донбасі застряли. Куди тягнути нові напади? Росія й так обкладена санкціями.
Не відомо, як поведеться світова економіка. Як відбудовуватиметься глобальне виробництво. Яка буде ціна нафти. Наша верхівка повелася незграбно й обвалила навесні ціну на чорне золото у сварці з саудитами. Зараз більш-менш вирівнюється. Вартість російської нафти марки Urals майже 43 долари за барель (у квітні опустилася до $16. – Країна).
За всього хуліганства Росія залежить від міжнародної політичної й економічної кон'юнктури. Наприклад, від того, як відновлюватиметься ЄС? Чим завершаться вибори в США, чи переможе Трамп? Якщо прийдуть демократи, будуть злі на Москву. В Америки багато важелів впливу.
Але чи буде нова агресія Росії проти когось із сусідів, знає одна особа – Путін.
Якою може бути Росія за 10 років?
– Якщо вдасться пережити економічну кризу, режим у теперішньому вигляді може законсервуватися. Розмови, що він упаде, тривають мало не весь час правління Путіна.
Коментарі