Воєнний шлях – єдиний варіант звільнити Донбас, – вважає юрист, ветеран російсько-української війни Ігор ЛАПІН
Голова української делегації у Тристоронній контактній групі в Мінську Леонід Кравчук запропонував "План спільних кроків". Передбачає демілітаризацію ОРДЛО, проведення там виборів до 31 березня 2021 року. Яка ймовірність втілення?
– Це нереально. Позитивний момент – безпековий фактор іде перед політичним. Спочатку демілітаризація, потім вибори. На окупованій території стоїть 471 танк, більш як 900 одиниць важкої броньованої техніки, декілька сотень артилерійських установок залпового вогню, за даними розвідки й ОБСЄ. Сумніваюся, що росіяни виведуть свою техніку та війська. Але, якщо сьогодні почати все це вантажити, до Нового року не встигнуть. Вибори має схвалити Верховна Рада не пізніше січня.
Ще план передбачає амністію, для якої потрібна довга процедура. Повинно бути неупереджене розслідування щодо кожного злочинця. Мають оголосити підозру, подати справу до суду. Той – винести вирок за місцем перебування, на Донбасі. Лише потому злочинець може бути амністований. Це триватиме роками. Амністія стосується осіб, які скоїли злочини невеликої або середньої тяжкості – до п'яти років позбавлення волі. На тяжкі та особливо тяжкі всепрощення не поширюється. Всім бойовикам на Донбасі мають інкримінувати участь у терористичній організації. Ця стаття не підпадає під амністію.
Я був автором законопроєкту про колабораціонізм. Передбачав відповідальність за роботу в так званих законодавчих і виконавчих органах ЛДНР. Людина, яка працює у МГБ (з російської – Министерство государственной безопасности. – Країна) "республіки" має отримати від 10 до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Якби закон прийняли, місцеві на Донбасі не узаконювали б своєю присутністю цих квазіутворень. Працюючи на них, вони формально не порушують закону.
План Кравчука передбачає створення вільної економічної зони на Донбасі до 2050 року. Саме це мають на увазі під особливим статусом?
– Це не дасть нічого, крім коридору для контрабанди. Хитрі для уникнення податків реєструватимуть бізнес у Донецьку, працюючи в Києві.
Щоб інвестори вкладали гроші, їм треба дати нормальні суди та стабільність. Бізнес купить лише те, чого не винесуть і не зруйнують "Градами". Чорноземи Донбасу можуть бути цікавими для інвесторів. Більше нічого.
Єдиний особливий статус Донбасу може бути у вигляді скасування виборів на цій території років на 10. Доки Україна не зможе їх асимілювати. Там зараз стоїть пам'ятник Моторолі (російський бойовик Арсен Павлов, командир терористичного бандформування ДНР "Спарта". 16 жовтня 2016-го його підірвали в Донецьку в ліфті. – Країна).
9 грудня 2019-го Володимир Зеленський сказав, що рік ітиме за сценарієм Мінських угод. Термін збігає. Бачите перспективу в цьому форматі?
– Ключ від миру не в Україні. Слова Зеленського – популізм. Мінський формат у Нагірному Карабаху за 30 років не дав нічого. Політико-дипломатичним шляхом неможливо вирішити жоден локальний конфлікт за участі Росії. Вона намагається впарити іншій державі геморой, щоб контролювати її. На недавніх виборах у Молдові абсолютна більшість жителів Придністров'я їхала голосувати за проросійського кандидата Додона. Нам варто заборонити громадянам інших держав обирати й бути обраними на виборах в Україні.
Азербайджан 10 років готувався до вирішення Карабаського конфлікту воєнним шляхом. Збільшував витрати на оборону. 2020-го бюджет армії зріс на 21 відсоток. Який урок Україна може винести для себе?
– Воєнний шлях – єдиний варіант звільнити Донбас. Посилюємо Збройні сили. Закриваємо кордони – жодних сірих зон, тільки лінія фронту. Окупант несе відповідальність за захоплені території. Прем'єр Вірменії Нікол Пашинян почав загравати з європейцями. Росія для покарання не допомогла Вірменії в Нагірному Карабаху. Туреччина зміцнила свої позиції. Всі побачили, як працюють її безпілотники проти важкої техніки.
А ми будуємо дороги, дурні, коли треба – танки.
Президент Мюнхенської безпекової конференції Вольфганг Ішингер застеріг українську владу від спроби повернути Донбас силою. Воєнне протистояння між Україною та Росією може призвести лише до катастрофи, вважає.
– Гаряча фаза війни на території Європи – жах Західного світу. Але ніхто не каже зараз іти в наступ. Треба бути готовим. Доки Росія була зайнята Білоруссю, Азербайджан звільнив Карабах. Не треба шашки наголо. Тихою сапою, потроху потрібно повертати свою землю. За Мінськими домовленостями, важке озброєння має бути відведене на 50 кілометрів. Саме така відстань від Луганська до кордону з РФ. Якби Росія виконувала свої зобов'язання, її там уже не було б.
Як за останній рік змінилися наші позиції – військові, політичні, дипломатичні – у війні з Росією?
– 2014 року ми захищалися босі й голі. Міжнародні партнери бачили, що навіть у таких умовах чинили супротив. Допомагали. Наші теперішні переговорні позиції слабші. Ми відступаємо, залишаємо позиції, пропонуємо Росії нові й нові поступки. Путін не дотримується обіцянок і зобов'язань.
Мінська контактна група не генерує ідей. Кравчук озвучує пропозиції Зеленського. Останній за рік нічого не зрозумів. Росія має ціль – впихнути Україні автономний Донбас із правом вето на внутрішні та зовнішні політичні рішення Києва. Та легітимізуватись у Криму перед міжнародною спільнотою. Кремль своєї мети не досяг. Тож немає підстав вірити, що Зеленському вдасться домовитися з Путіним.
Росіяни зараз гальмують лише в політиці щодо Криму. Забороняють там українські паспорти. Отже, виводять із гри частину виборців, які в Україні могли б голосувати за "Опозиційну платформу – За життя".
Теперішнє перемир'я може призвести до миру?
– Ні. Лише до замороження конфлікту за молдовським сценарієм. А це особливий статус, коли жителі Придністров'я голосують на загальнонаціональному рівні, а їхня футбольна "збірна" грає з молдовською. Впарюватимуть нам це як всеосяжний мир.
Але щоденні звіти ОБСЄ фіксують тисячі обстрілів. Загинув розвідник Ярослав Журавель (13 липня командир відділення взводу розвідки 35-ї бригади морської піхоти намагався евакуювати свого командира Дмитра Красногрудя. Росіяни розстріляли групу. Журавель лишився поранений на полі бою, помер від втрати крові. – Країна). Зеленський тоді взяв операцію під особистий контроль і сказав, що всіх евакуюють. Але не віддав наказу – і хлопець помер. Хто відповідатиме за службову недбалість, яка призвела до смерті? Це особливо тяжкий злочин. Сьогодні Зеленський — президент. Але термін давності таких справ – понад 10 років.
Або історія з Конституційним судом. Зеленський вимагає, щоб парламент розігнав теперішній склад. Тоді матиме свою квоту в шість суддів. Ще стількох може призначити Верховна Рада, в якій його монобільшість. Отримає підконтрольний Конституційний суд. Це узурпація влади, замах на злочин. Вишенька на торті – погрожує депутатам розпуском, якщо не підтримають його законопроєкту.
За яких умов можуть відбутися дострокові парламентські вибори?
– Зараз вони невигідні проукраїнським силам. Зеленський досі має рейтинг майже 30 відсотків. Якщо розжене Раду, заведе туди під своїм іменем 15–20 відсотків. Це буде найбільша фракція, що призначатиме прем'єра. Шило на мило. Спочатку "Слуга народу" має обійняти й облизати 300 мільярдів дефіциту бюджету, підвищення ціни на газ на 35 відсотків і разом із цим якорем піти на дно. Цього не станеться раніше весни.
Росія впливає на свої політичні проєкти в Україні. Діють злагоджено. Наприклад, Партія Шарія не пішла ніде, крім міст, де точно могла пройти в органи місцевої влади. Мова про Одесу, Маріуполь, Харків. Якби спробувала у Львові, відкусила би шматок електорату ОПЗЖ і в місцеву раду не потрапила б. В Одесі "Європейська солідарність" взяла майже 12 відсотків. Цей показник міг бути кращий, якби, наприклад, "Національний корпус" не відтягнув на себе 1,5 процента. Проукраїнські партії не можуть об'єднатися і діяти спільно.
Величезна кількість людей перебуває поза електоральним полем. Умовно, "Батьківщина" має 8 відсотків підтримки, ОПЗЖ і ЄС – десь по 15–20. А решта навіть не йде на вибори. Проукраїнським силам треба залучити якомога більше цих людей на свій бік.
Кому вибори в Раду найвигідніші зараз?
– До них готові Медведчук і Коломойський.
Як діяти проукраїнським силам?
– Має з'явитися нова партія до наступного виборчого циклу. Не націоналістів, а тих, хто в центрі або трохи лівіше. Це категорія людей, до яких належать ексміністр охорони здоров'я Уляна Супрун, колишній голова митної служби Максим Нефьодов. Патріотичні реформатори-новатори. Партія людей, які зробили себе самі. Наприклад, представники ІТ-сфери. Емоційне голосування, як торік, вже не працюватиме. Має відбутися український прорив. Є люди, які змогли зробити успішний бізнес. Середній клас. Вони в Україні незахищені, бо діють монополії, процвітають свавілля судів, рейдерські захоплення. Вони мають мотивацію йти в політику для захисту інтересів і спонсорувати таку політсилу. Коли є багато донатів від різних людей, немає кінцевого бенефіціара – олігарха, який підлаштовуватиме все під свої вигоди.
Які зараз настрої в армії, на передовій?
– Багато йдуть із війська (за 2018–2020 роки звільнилися понад 77 тис. контрактників, за даними Генштабу. Це майже третина визначеної законом чисельності ЗСУ. – Країна).
Хлопці з "Айдара" прорили позиції на 400 метрів уперед. Ночами копали траншеї. Повісили прапор України на околиці Горлівки. Сєпари офігіли. Зеленський сказав все залишити й відійти. За кілька днів до того там загинув побратим. Коли таке стається, в окопі ставлять пам'ятну дошку. Це теж довелося покинути. Брали позиції кров'ю, а залишаємо без бою.
Найгірше, що за останній час сталося з армією, – наказ №330. Коли штрафують за відкриття вогню у відповідь. Як, сидячи в окопі, відрізнити: сєпари ведуть провокаційний чи прицільний вогонь? Коли вже мізки побратима розлетілися бліндажем? Свист кулі снайпера ні з чим не переплутаєш. Маєш передзвонити у штаб, відзвітувати й чекати наказу на вогонь у відповідь із Києва. Це абсурд, деморалізація особового складу. Свідомий розвал армії.
Державою сьогодні опосередковано керує ФСБ. У суспільстві формують ненависть до парламенту й уряду. З одного боку – це щеплення від популізму. З другого – розвал держави.
Збройні сили налічують 220 тисяч, які ще й пропонують скоротити. У структурі Міністерства внутрішніх справ – 347 тисяч. У бюджеті на наступний рік на Збройні сили закладають на 120 мільйонів гривень менше, ніж торік (видатки на Міноборони планують скоротити вперше за останні роки – на 0,11%. Становитимуть майже 117,505 млрд грн. – Країна). Натомість додали 20 мільярдів на безпеку. Ці гроші отримають Державна служба охорони, МВС, СБУ.
Янукович скоротив Збройні сили перед втечею до 160 тисяч. Зеленський робить те саме. Готується до капітуляції. Банкова планує тримати владу на багнетах МВС.
У жовтні голова фракції "Слуги народу" Давид Арахамія заявив, що потрібно скорочувати чисельність армії. Мовляв, якщо зменшуватимемо бюджет проїдання і збільшуватимемо видатки на розвиток та інновації, то боєздатність зросте.
– Згорнули ракетні програми "Нептун" і "Вільха". Закуповуємо контрбатарейні системи в Чехії замість власних "Богданів" (колісна самохідна гаубиця з гарматою. Перша українська САУ, розроблена під натовський калібр 155 мм. – Країна). Павлоградський завод, що відповідає за ракетне паливо, профінансували аж на 8 відсотків. Де інновації?
Що вважаєте зараз найбільшою проблемою України?
– Вплив ФСБ на управління державою та телевізор, який поширює російську пропаганду серед українців.
Колишній посол України у США Валерій Чалий вважає, що Росія готується до повномасштабного вторгнення. За рік-півтора цей процес завершить. За рахунок чого можемо вистояти?
– Москва планує наступи на всіх напрямках. Першою під роздачу потрапить Білорусь. Далі відкривається шлях на країни Балтії. Вони це розуміють, готуються. Росіяни почали модернізувати армію 2006-го і планують завершити 2021 року. Путін постачав нову техніку в збройні сили не для того, щоб дивитися, як вона іржавіє. Планує використати.
Україна зможе встояти. Неможливо перемогти державу, в якій живуть 40 мільйонів людей. У критичний момент зможемо мобілізуватися. Українці затяті, не здадуться.
Які здобутки Революції гідності визначають життя країни тепер?
– Утвердився проєвропейський вектор держави. Він досі тримається. Десь буксує, кимось гальмується. Але Україна рухається на Захід. Як тільки відбудеться розворот, станеться суспільний вибух.
Коментарі