П'ять старовинних дерев'яних церков, що згоріли за минулі п'ять років
Дерев'яна церква Пресвятої Богородиці в селі Великополе Яворівського району на Львівщині згоріла 14 червня надвечір. Місцеві жителі підозрюють, що храм, зведений 1781 року, спалили. В ньому по черзі правили православні Московського патріархату й греко-католики.
У Західній Україні налічують понад 2 тисячі дерев'яних церков, вісім із них – внесені до Світової спадщини ЮНЕСКО. За роки незалежності згоріло близько сотні.
– Дерев'яна церква стала зайвою і непотрібною, – вважає директор Львівської галереї мистецтв Лариса Разінкова-
Возницька, 61 рік. – Люди не розуміють їхньої цінності. Хочуть будувати високі кам'яні храми, щоб показати вищість однієї парафії над іншою. Був випадок, із церкви винесли всі старовинні ікони й книжки. Аби замести сліди, будівлю спалили. Держава повинна забезпечити дерев'яні храми сучасними системами безпеки й громовідводами. І водночас доносити до свідомості людей, що ці пам'ятки треба зберегти
1. Церква Пресвятого входу Господнього в Єрусалим у селі Кутище Бродівського району Львівської області.
Зведена 1621 року, реконструйована 1789-го.
Належала автокефальній церкві. Спалахнула 16 жовтня 2011-го. Вогонь знищив рукописні книжки, старовинні підсвічники, ікони. Одна з найбільших втрат – ікона святого Миколая 1800 року. Через три дні прихожани на місці згарища залили фундамент нового храму. Муровану церкву звели за півроку.
– У нас шість дворів до парафії належить. Скинулися, хто чим міг. Багато по селах просили, митрополит допоміг. Загалом зібрали 660 тисяч гривень. Зараз є що показати гостям – церква новенька, красива, – говорить настоятель Степан Періг, 30 років. – Про підпал мови йти не може. Давно казав паламарям, щоб поміняли пробки на щитках. Не хотіли, переконували – старе ліпше за нове китайське. От воно й замкнуло одного дня.
2. Церква Святого Іллі в Камені-Каширському на Волині.
Збудована 1700 року.
Спалахнула 7 квітня – на Благовіщення. Місцеві вважають це символом – храм належав Московському патріархату. Припускають, що підпал влаштували – аби помститися "московським попам". Вогонь взявся на даху, пожежникам із застарілою технікою не вистачило води, щоб його зупинити. Встигли винести тільки частину начиння. Від високої температури всередині поплавилися залізні хрести.
"Напевне, таки Бог спам'ятовує українців, – пишуть на міському форумі. – Церква згоріла швидко, як сірник. А це все через те, що попи як хочуть, так і проводять "реконструкцію"! Сучасний євробрус і пластикові вікна на церкві 1700 року – це ж злочин і повний несмак. Та нікому до цього не було діла".
3. Церква Святого Миколая у селі Залижня Сокальського району Львівської області.
Датується 1760 роком.
Згоріла 15 травня 2011-го. Вогонь знищив позолочений іконостас, ікони XVIII ст., жертовник. Причин пожежі не встановлювали.
– Нам сказали: якщо хочете швидко збудувати нову церкву, то краще ніякого розслідування не проводити, – каже священик Василь Ониськів, 44 роки. – Тому зразу залили фундамент. Уже відбудували стіни, лишилися оздоблювальні роботи й електрику провести. Поки що відправи служимо у прибудові біля дзвіниці.
4. Церква Різдва Пресвятої Богородиці у селі Лавочне Сколівського району на Львівщині. Освячена 1905-го.
Пам'ятка архітектури національного значення. Під час Першої світової війни солдати австро-угорської армії лишили на дерев'яних стінах написи словацькою й угорською мовами. Останнім часом тут правили греко-католики. Загорілася від удару блискавки 10 липня 2012 року. Громада звела нову муровану церкву за 2 млн грн.
– Напередодні пожежі сон приснився: наче я шукаю воду. І як у грі "Супер Маріо" – чим довше шукаю, тим менший стаю, – згадує голова сільради Ярослав Годзінець, 57 років. – В обід був на роботі, як почув глухий сильний звук. Вийшов із приміщення, дивлюся – церква горить. Побіг туди. Дощ падає, а воно все палає на очах. Почав дзвонити, куди міг, люди збіглися. За 50 хвилин нічого не лишилося. Ані на копійку майна врятувати не вдалося. Доки згарище стояло, люди не могли сліз стримати, коли поряд проходили.
5. Церква на території чоловічого греко-католицького монастиря Святого Іллі у присілку Дора біля Яремчі на Івано-Франківщині.
Зведена 1938 року.
Храм збудований у гуцульському стилі. Мав унікальний різьблений іконостас овальної форми. Церкву підпалили невідомі 15 березня минулого року. Зараз зводять новий храм, також дерев'яний, але більший. Відправи проводять у тимчасовому наметі.
– Того дня була відправа, – розповідає місцева жителька Любов Мортиняк, 50 років. – Після неї церкву не зачиняли. Туристи могли зайти всередину, оглянути, поставити свічку, помолитися. Прийшли якісь двоє хлопців. Коли вийшли, кинули всередину коктейль Молотова й утекли. Доки люди збагнули, що до чого, храм спалахнув. Здійнявся сильний вітер, вогонь кидало то на один сусідній будиночок, то на інший. Тільки коли все згоріло дотла, вітер вщух.
Коментарі