Дивно, але чисто радянську, здавалося б, звичку вирішувати робочі питання "по блату", виявляється, мають і деякі цілком цивілізовані, на перший погляд, західні компанії. Методи, до яких іноді вдаються іноземні інвестори в Україні, дивують навіть бувалих у бувальцях співробітників державних органів. Ба, можна сказати, що прямий і досить грубий тиск представників іноземного бізнесу на українську владу став модною пошестю.
Мабуть, найяскравіший приклад — досвід роботи в Україні компанії "Теленор", яка володіє 56,5% акцій українського мобільного оператора "Київстар". За декілька років діяльності (яка, що важливо, почалася ще за президентства Леоніда Кучми — великого друга "Теленору") норвезька компанія продемонструвала весь арсенал засобів, за допомогою яких вона намагалася продавлювати, і часто небезуспішно, вигідні їй рішення з боку українських властей. Назбиравши певну кількість "підгодованих" людей при владі, "Теленор" почав мало не керувати деякими владними структурами і навіть намагатися змінити кілька "незручних" українських законів. Спекулюючи словосполученням "несприятливий інвестиційний клімат", скандинавські бізнесмени — які, до слова, заробили в цьому кліматі вже декілька сотень мільйонів доларів — застосовують неприпустимі з погляду цивілізованої держави методи.
Наприклад, уже два роки триває конфлікт між "Теленором" й іншим акціонером "Київстару", компанією "Сторм" (афілійованою з російським холдингом "Алтімо"), чиї права незаконно ущемлені Статутом компанії, який не відповідає нормам Цивільного кодексу України. Верховний суд України вже виніс ухвалу, яка зобов"язує "Теленор" переписати Статут, проте вона ігнорується. Більш того: останнє засідання в цьому довгому процесі у Верховному суді відвідав особисто посол Норвегії, намагаючись переконати суддів у необхідності прийняти "єдине правильне рішення". А напередодні суду екс-голова Секретаріату президента України Олег Рибачук прямо заявив, що суд має стати на бік норвежців. І хоча суд все одно ухвалив законне (а не "єдине правильне") рішення, рівень задіяних в процесі персон вражає...
Такий стан речей був вигідний і деяким чиновникам
Спостерігачі зробили припущення, що корупція зачепила не лише судову, але й законодавчу гілки влади. У кулуарах говорили, що "Теленор" міг стояти за спробами внести зміни до Закону України "Про Господарські товариства". Нагадаємо, депутати Верховної Ради від Партії регіонів пропонували знизити кворум зборів ради директорів акціонерного товариства. Тобто рішення зборів акціонерів могли бути легітимними, якщо на ньому були б присутні не менше 50% акціонерів (зараз не менше 60%). При зниженні цієї планки до 50% вийде, що всією компанією зможе управляти єдиний утримувач контрольного пакету, а права міноритарних акціонерів — навіть тих, хто володіє, скажімо, 49% акцій — зійдуть до нуля. Такий стан речей був вигідний не тільки "Теленорові", але й деяким чиновникам: адже тоді вони діставали можливість побічно "управляти" тими підприємствами, де державі належить як мінімум 50%+1 акція. Враховуючи загальновідомий факт, що держава — не ефективний власник, можна лише припускати, якими будуть наслідки такого закону. Не кажучи вже про те, що він безпосередньо порушує статтю 13 Конституції України, у якій зазначено, що "всі суб"єкти права власності рівні перед законом".
Проте "Теленорові" як нікому іншому хотілося, щоб ця поправка була прийнята.
Бо ділитися правами з іншими акціонерами і взагалі працювати за чинним законодавством України не хотілося. Останні два роки судової тяганини, в якій загрузли акціонери "Київстару", по суті і зводився до того, що міноритарії намагалися зобов"язати утримувачів контрольного пакету почати дотримуватися законів країни, у якій вони ведуть бізнес. Проте, незважаючи на рішення суду вищої інстанції, норвезька сторона намагається змінити закони чужої держави під зручний для себе формат. При цьому не гребуючи такими методами, на які не зважилася б у жодній європейській країні. Утім, Україна не єдина держава, при веденні бізнесу в якій "Теленор" відкрито ігнорує законодавство. Наприклад, так само ця норвезька транснаціональна компанія не зважає на закони держави Бангладеш. Там відверто ігноруються домовленості з партнером по бізнесу, лауреатом Нобелівської премії миру за 2006 рік Мохаммедом Юнусом. А в Таїланді через підставну компанію "Теленор" скуповує величезний пакет акцій місцевого мобільного оператора DTAC, хоч закон не дозволяє іноземним компаніям володіти більш ніж 49% акцій у спільних підприємствах. Паралельно з цим скандинавські бізнесмени гранично акуратно працюють на європейських ринках, де їхня репутація майже бездоганна. Прикро, що Україна з погляду "Теленору" опинилася у переліку країн "другого сорту". Депутат Верховної Ради України Андрій Портнов, відгукуючись про таку діяльність західних інвесторів, підкреслює, що Україна — цивілізована країна, визнана державою з ринковою економікою і прагне стати повноцінним членом Європейського Союзу. Й іноземні інвестори повинні розуміти, що, прийшовши в Україну, вони мають поважати її закони так само, як і закони будь-якої іншої держави.
Додати можна тільки одне. Якими б нечесними не були методи роботи деяких компаній на українському ринку, вони нічого не доб"ються без специфічної "підтримки" місцевої влади. Тому в наших силах зупинити порочну практику такого лжелобізму і змусити сприймати себе як повноправних членів цивілізованого співтовариства.
Коментарі
1