29-річна Мар'яна Олексенко щоліта два місяці працює вожатою в дитячих таборах. За фахом вона – вчителька в школі Тернополя.
– Уперше поїхала в дитячий табір "Артек" улітку 2009-го. Тоді закінчила перший курс Тернопільського педагогічного університету. У табір набирали вожатих із педагогічною освітою. Щоб пройти відбір, потрібно було написати мотиваційний лист і скласти програму відпочинку на 24 дні для дітей віком від 14 до 17 років. Поїхала в Крим 30 травня. До середини червня проходила вишкіл. У вожатих були тренінги з дитячої психології, техніки безпеки. Вчили історію табору, ходили на екскурсії, щоб запам'ятати територію "Артеку" й орієнтуватися у кримському місті Гурзуф, де він розташований. Працювала до середини вересня три зміни. Мала три групи по 20–25 дітей у кожній. Крім мене, були ще вожаті педагоги. За зміну отримувала 100 доларів. Жила в гуртожитку для вихователів, харчувалася та відвідувала екскурсії разом із дітьми.
Робота в "Артеку" була насичена. Прокидалася о шостій ранку. Далі вела дітей на сніданок, обговорювали план на день, готувалися до вечірніх виступів, проводили спортивні конкурси. Відвідували театри, екскурсії. Раз на тиждень їздили на екскурсії до Ялти, Севастополя, Бахчисарая чи у Кримські гори. Ще двічі на тиждень водили їх у центр дозвілля на гуртки. Увесь час вожаті супроводжували дітей. Поверталася в гуртожиток опівночі, іноді пізніше. Часу на себе не залишалося. Могла взяти один вихідний на тиждень, але попередньо узгодити його з колегами. Раз у три дні залишалася на ніч у таборі на чергування. Після сезону роботи в таборі поверталася з грошима, але виснажена.
В "Артек" у Криму їздила до 2014-го. Потім рік працювала у "Артеці Буковель". Зарплата була така ж.
За безпеку дітей у таборі та під час екскурсій відповідають лише вихователі. У мене не ставалося непередбачуваних ситуацій. А в колег діти ламали руки і ноги. Могли отруїтися їжею. За такі випадки вожатий отримує догану. За три догани – звільняють. Та якщо діти свідомо тікають із табору – це вже особиста відповідальність їх і батьків.
Єдине, чого бракує в таборі, – форми. В "Артеку" вона була обов'язкова. Діти гостріше відчувають соціальну нерівність, і можуть цим спекулювати, щоби принизити. Зараз у таборі відпочивають діти з різних сімей. Є із багатих, які мають змогу купити путівку за повною ціною. Є діти-сироти. А є відмінники, які отримують путівки в нагороду за успіхи в навчанні. Обов'язок вожатого – "розмити" цю різницю, та спілкуватися з усіма нарівні. З великою кількістю своїх підопічних спілкуюся досі в соцмережах.
Два роки поспіль працюю в дитячому таборі в Яремчі. Маю дві зміни по 18 днів. Отримую 5 тис. грн за зміну.
Живу в будиночку разом із групою, але в окремій кімнаті. Відповідаю за 10–15 дітей. Групи одностатеві. Так легше. Бо частіше конфлікти спалахують між дівчатами та хлопцями, ніж лише між дівчатами. Робота не особливо відрізняється від роботи в "Артеку", що був у Криму. Але навантаження менше. Непотрібно готувати щодня нову розважальну програму для дітей. У Карпатах дітей частіше возять на екскурсії, вчать правильно поводитися на природі. Якщо батьки попередньо дають згоду – дозволяємо дітям самостійно гуляти в місті.
Щоб не було крадіжок – у таборах є "банки". Там діти зберігають кишенькові гроші.
Коментарі