Україна входить до п'ятірки країн, де скорочується кількість працездатного населення. Такі дані наводять в ООН і Міжнародному валютному фонді. Одна з причин — трудова міграція.
— Люди — одне з найголовніших джерел створення валового внутрішнього продукту. Масовий виїзд за кордон є попередником економічного спаду, — говорить 42-річний Анатолій Амелін, директор економічних програм Українського інституту майбутнього. — Коли відкриватимуть нові підприємства, не буде кого наймати на роботу. Уже відчуваємо дефіцит кадрів. Із цим зіштовхнулися кілька інвесторів, які побудували в Україні заводи та не змогли знайти працівників.
Які сфери найбільше відчувають дефіцит кадрів?
— Промислові та виробничі підприємства. Загалом дефіцит є там, де потрібна кваліфікована робоча сила.
Який прогноз на найближчі п'ять років?
— Є кілька сценаріїв. Якщо Україна продовжить рухатися повільними темпами економічного розвитку — 2–3 відсотки на рік, то нас чекає глибока економічна криза. В країні практично не залишиться працездатного населення. У тій же Польщі зарплати будуть удвічі-втричі вищі. Люди ще активніше їхатимуть за кордон. Крім того, забиратимуть із собою сім'ї. Заробітчани більше не перераховуватимуть гроші додому.
Другий сценарій — прискорене економічне зростання. Тоді протягом трьох-п'яти років Україна зможе збільшити середню зарплату удвічі-втричі. Нам необхідно платити працівникам стільки ж, як у Польщі. Можливо, на 20–25 відсотків менше, з урахуванням витрат на харчування та проживання в сусідній країні. Зможемо підняти зарплати до польського рівня тоді, коли обганятимемо темпи зростання економіки Польщі в півтора-два рази. Протягом наступних п'яти-семи років це зробити можливо. Тоді багато мігрантів із задоволенням повернуться додому.
Назвіть країни, що зацікавлені в українських працівниках.
— На роботу активно запрошують Польща, Угорщина, Німеччина. Для них Україна — ресурс. Ідеться про потенційний виїзд за кордон ще кількох мільйонів наших громадян.
Скільки економічно активного населення перебуває за кордоном?
— Від трьох до понад п'яти мільйонів. Торік заробітчани переказали в Україну 12 мільярдів доларів. У країнах, де працюють українці, вони створили валового продукту на понад 35 мільярдів доларів. Якби трудові мігранти працювали та отримували високі зарплати вдома, то Україна збільшила б ВВП мінімум на 20–30 відсотків.
Що варто робити?
— Стимулювати економічне зростання, залучати інвестиції та платити ринкові зарплати. Тоді робитимемо ставку на повернення людей додому. Але для швидкого економічного зростання нам також знадобляться трудові ресурси з інших країн. Треба серйозно задуматися про міграційну політику. Сьогодні вона відсутня.
Коментарі