1 листопада полтавка Ірина Гнатенко 1,5 год. шукала банк, де погодилися б продати $1 тис.
— Моя мама налякана, що долар може подорожчати до 12 гривень, — розповідає 31-річна Ірина Гнатенко. — Усе, що маю, вирішили перевести в долари. Пополудні зайшла в Ощадбанк. Касирка сказала, що доларів немає і невідомо коли з'являться. В "Укргазбанку" теж не вийшло поміняти. У "Златобанку" сказали, що такої суми немає. Мій знайомий днями підходив до вуличних міняйл. Розповідав, вони тільки скуповують валюту, але не продають.
Потрібну суму Ірина обміняла в "Приватбанку", за 1,5 год. пошуків. За $1 платила по 8,08 грн. У черзі вистояла 20 хв.
В обміннику біля входу на ринок Урожай у центрі Вінниці доларів та євро немає із понеділка.
— Їх ніхто не здавав, тому й нема. Може, отим зносять, — касирка, брюнетка років із 30, киває у бік трьох вуличних міняйлів. Вони чергують на вході до ринку. — Можу вам продати тільки 100 доларів.
Одна з міняйлів — жінка в довгому червоному пальті. Обіцяє продати будь-яку суму за курсом 8,1 грн за $1. Це на 3 коп. дорожче, ніж у пункті обміну.
В іншому обміннику в центрі теж два дні немає доларів. Пропонують купити фунти стерлінги. Немає доларів і в кіоску "Приватбанку". Знайти потрібну суму, $1 тис., вдається тільки в "Укрсиббанку". Курс — 8,08 грн.
В Івано-Франківську про дефіцит доларів не чули.
Мар'яна, касирка "Приватбанку" в центрі міста, уточнює: для обміну треба пред'явити картку банку. Тоді продасть долари на суму до 150 тис. грн. Так само вільно можна купити долари та євро в Черкасах і Києві.
— Валюти може не бути під час різких коливань курсу. Востаннє в нас таке було навесні, коли долар виріс на 10 копійок. Люди хлинули його скуповувати. Нам доводилося замовляти додаткові партії грошей, — пояснює начальник відділення "ОТП-банку" в Черкасах Руслан Паламарчук, 30 років.
"Банкам вигідна паніка серед населення"
Передумов для дефіциту валюти в обмінниках немає, вважає виконавчий директор консалтингової компанії "Кейс-Україна" Дмитро Боярчук, 31 рік.
— На міжбанківському ринку ситуація не змінилася, курс долара щодо гривні тримається на однаковому рівні. Думаю, брак валютної готівки штучний. У вересні та жовтні через введення паспортного контролю був рекордний попит на долари та євро. Кілька днів тому порядок обміну дещо спростили: здавати валюту можна за будь-яким документом, купувати — із ксерокопією паспорта. Мабуть, паніка вляглася. От попит і впав. Банки зараз могли навмисне притримати валюту, щоб створити ажіотаж. Коли люди чують про брак доларів та євро, одразу біжать купувати побільше. Це психологічний фактор. Його використовували й раніше. Банки заробляють на великому обороті валюти. Тому їм вигідна паніка серед населення. Це особливо притаманно невеликим обласним центрам.
Коментарі
1