У своїй хаті Антоніна Ясинська, 51 рік, із села Берестівка Володимирецького району Рівненщини палить дровами.
— Дві машини купила на цю зиму, — розповідає по телефону. — Цього року сильно дрова подорожчали. Я брала по 800 гривень за машину. Ще 70 дала за розвантаження. Знайомі казали, зараз уже по тисячі машину дров продають. А торік було 600 гривень.
Ясинські живуть удвох. Отримують по 600 грн пенсії.
— Чоловік свою пенсію пропиває. Я сама господарство тягну. Дрів купила, так тепер на харчах економлю, — зітхає жінка.
По субсидію не зверталася:
— Волокіти багато, папери збирати. А видадуть пару гривень. Тільки нерви і час витрачу.
Любов Криштопа, 67 років, із селища Вільшана Городищенського району Черкащини палить дровами.
— Ми з чоловіком замовили нерубані колоди, так 150 гривень зекономили. Удвох рубаємо, — розказує. — Бо машина готових дров до тисячі коштує.
41-річна Оксана Грубич із селища Глухівці Козятинського району Вінниччини топить вугіллям.
— Купила 3 тонни, заплатила 2850 гривень, — розповідає. — Брикет дешевший, по 800 гривень за тонну, але з нього толку менше. Торік брикет був по 600 гривень, а антрацит — по 800 за тонну.
Грубич — держслужбовець, отримує малу зарплатню. У хаті мешкає із матір"ю-пенсіонеркою. Улітку Оксана Грубич отримала компенсацію за тверде паливо, 729 грн. Для кухонної плити раз на два місяці купує газ у балонах. Із лютого зріджене блакитне паливо теж подорожчало. Приміром, компанія "Київпропангаз" за великий балон на 50 л бере 141 грн. Удвічі менший коштує тепер 75 грн. Малий 5-літровий балон заправлять за 14 грн.
Компенсацію за зріджений газ та пічне паливо дають раз на рік. Виплачують за минулий опалювальний сезон, перед початком нового.
Залежно від області одна сім"я може отримати субсидію на придбання 1,6–2,2 т вугілля. Витрати на газ у балонах розраховують від кількості членів у родині.
11 лютого поточного року Кабмін ухвалив постанову N73 "Про встановлення мінімальних норм забезпечення населення твердим паливом і скрапленим газом та граничних показників їх вартості 2009 року". За нею розраховують витрати й субсидії на опалення. Розцінки встановлено на рівні 2008-го. Хоч насправді вони зросли на 20–25%. Родині з двох осіб на рік урахують у субсидію не більш як два балони газу на рік. Сума залежить від області, 170–226 грн. Справжня ціна — не менш як 280 грн.
Приміром, пенсіонерка Антоніна Ясинська субсидію не отримає. Бо разом із чоловіком має 14,4 тис. грн пенсії на рік. Згідно з державними розцінками на газ, опалення та електроенергію їй належить витратити не більш як 1,4 тис. грн. Тобто менш ніж 20% доходу. Хоча справжні витрати — понад 2 тис. грн.
59-річній пенсіонерці Парасковії Молчанович зі Старого Села Рокитнівського району Рівненщини субсидію таки призначать. Жінка живе сама. У вересні 2008-го отримала компенсацію 290 грн.
Витрати Молчанович згідно з державними розцінками становитимуть 1553 грн. Рахують так: два балони газу коштують 196 грн. Жінка має право спалити 2 т вугілля. За нормативами Рівненської області, на 1168 грн. Ще їй відшкодують по 75 кВт/год. електроенергії на місяць, тобто на 189 грн. Вважається, що сукупні витрати за рік становитимуть 1553 грн. Жінка отримує 540 грн пенсії, тобто 6480 грн на рік. Їй субсидують лише витрати, що перевищують 20% річного доходу, тобто понад 1296 грн. Отже, 2009-го пенсіонерці відшкодують 257 грн. Після зростання пенсії субсидія зменшиться.
Субсидію на скраплений газ у балонах нараховують залежно від розміру сім"ї
Для однієї-двох осіб дотують два балони, 42 кг газу на рік.
Для родини з трьох-чотирьох осіб — три балони, 63 кг газу.
Для п"яти й більше — чотири балони, 84 кг газу.
Родинам, які споживають газ від групових резервуарних установок, мінімальна річна норма становить 42 кг на одну особу, але не більш як 210 кг.
Коментарі