Один раз у Володимирській тюрмі отримав пошту радянський політв'язень Валентин Мороз. Листи від Союзу українців Британії передали на Новий рік. Тому, що охоронці були п'яні на свято.
Про це історик і дисидент розповів в інтерв'ю журналу "Країна".
У вересні 1965-го Валентина Мороза засудили за антирадянську агітацію і пропаганду до 4 років таборів. Покарання відбував у Мордовії. Другий арешт - у червні 1970-го. Вирок - 6 років спецтюрми, 3 роки таборів особливо суворого режиму і 5 років заслання з визнанням особливо небезпечним рецидивістом.
Відбував ув'язнення у Володимирській тюрмі - для особливо небезпечних злочинців. Мороза утримували в камері з кримiнальними в'язнями. Згодом в одиночці пробув майже 2 роки. Голодував п'ять місяців. Загалом по тюрмах і таборах відсидів 13 років.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пісню "Два кольори" у радянські часи називали тюремною
"У таборі - то одна справа. У лісі грибочка якогось знайдеш, свіже повітря. "І поєхал он бєз чемодана лєс рубіть в районє Маґадана" - совєцький гумор був. А другий раз була Владімірська тюрма. Найвеселіша у світі, шляк би її трафив! І половину з тих 13 літ я провів у її стінах. Але якось витримав. Головне, що не здався. І пощастило, що не вмер", - розповідає Валентин Мороз.
І поєхал он бєз чемодана лєс рубіть в районє Маґадана" - совєцький гумор був
У таборі написав "Репортаж із заповідника імені Берії".
"Через вікно, коли вивели з карцеру на працю, я передав той "Репортаж" Івану Гелю (український правозахисник, публіцист. Один із засновників Української Гельсінської спілки, радянський політв'язень. - gazeta.ua). Він, велика вдячність йому перед Богом, якось передав то на волю. Мене забрали у київську тюрму КГБ за ту публіцистику, бо вона прогриміла у світі. Почали нове слідство. 2 роки наді мною робили експерименти - щоб зламати волю", - продовжує.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Знав, що піду в тюрму. Бо гра з такими монстрами - нерівна
У тюремній камері кримінальник порізав Валентина Мороза заточеною ложкою.
"В камеру до чотирьох кримінальних, які сидять 41-й раз, вкинути політичного - то створити йому пекельні умови. Кримінальні - психічно хворі. Але тримати їх у психілікарні - у шість разів дорожче", - згадує Валентин Якович.
Повну версію інтерв'ю з Валентином Морозом читайте у журналі "Країна" за 26 липня.
1979-го влада обміняла Валентина Мороза та ще 4 дисидентів на 2 радянських агентів КДБ. Оселився у США, згодом - у Канаді. Повернувся в Україну у квітні 1990-го. Живе у Львові, викладає в Державному університеті фізичної культури.
Коментарі