Українці поки що не стали європейцями за своїми цінностями. Тому намагання запровадити тут європейські інституції наражається на пасивний спротив не лише владних "еліт", а й переважної більшості суспільства.
Таку думку висловлює публіцист Микола Рябчук у матеріалі "Ми є європейцями мимоволі", опублікованому в журналі "Країна" від 21 червня.
"Немає іншого способу змінити цінності, крім як поволі реформуючи та модернізуючи інституції. В Європі цей процес тривав майже тисячу років. Тож немає підстав сподіватися, що у нас він відбудеться швидко й безболісно, за помахом однієї революційної палички".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Україна – доросліша за Польщу чи західні суспільства"
Микола Рябчук наводить слова Михайла Грушевського. Що впродовж століть Україна жила одними ідеями із Заходом. Проте від кінця XVIII століття ці зв'язки слабнуть і занепадають під натиском примусового російщення:
"Україна ХІХ віку була відірвана від Заходу, від Європи й обернена лицем на північ, ткнута носом в глухий кут великоруської культури й життя. Все українське життя було вивернуте зі своїх нормальних умов, історично і географічно сформованої колії й викинуто на великоруський ґрунт, на потопт і розграблення".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ми майже порвали з "русским миром". Але шлях до "Європи" – ще довший
Українці приречені стати європейцями, продовжує Рябчук. Не тому, що їм цього хочеться й не тому, що у них такі самі цінності. Вони просто не мають іншого виходу, крім як уперто, крізь "не можу й не хочу", ті цінності засвоювати: щоб не розчинитись у молохові на сході i в усіх його почварних витворах, які дехто й досі вважає "альтернативою".
ТАКОЖ У НОМЕРІ:
"Почуватися живою важливіше, ніж щасливою"
Альона СМИРНОВА, економіст
Російська література цікавила тих, хто мало знав про свою
Василь ШКЛЯР, письменник
У найбільш обгорілому тілі всі впізнавали свого чоловіка чи брата
Ебігейл ОСТОН, страховий агент
"Щорічно з країни виводять 10 відсотків внутрішнього валового продукту"
Володимир ДУБРОВСЬКИЙ,економіст
На чужині ти нікому не потрібний. Бо вона й своїх непотрібних має вдосталь
Любомир ВИННИК,художник
У 100-грамовій порції морозива самого продукту 30-40 грамів, решта - повітря
Массімо ДЖЕРАЛТІ, джелатер'є, бізнес-тренер
Уночі екскаватор зрівняв усе з землею. Залишилися тільки 4,5 тисячі фотографій
Михайло САГАЙДАК, археолог
"Полякам дозволене те, що українцям заборонене"
Петро ЧОРНІЙ, семінарист
Подробиці читайте у "Країні" №24(427) за 21 червня 2018 року. Друковану версію можете придбати у точках продажу преси або передплатити (передплатний індекс - 37278). Ваші враження про журнал надсилайте на адресу: [email protected] або пишіть на сторінці журналу в соціальних мережах http://www.facebook.com/kraina.journal
Коментарі