9 квітня 1968 року поховали 39-річного борця за громадянські права чорношкірих, баптистського пастора Мартіна Лютера Кінга. 4 квітня в американському місті Мемфісі снайпер Джеймс Ерл Рей смертельно його поранив.
Мартін Лютер Кінг народився у родині пастора баптистської церкви. Навчався в коледжі для кольорових в Атланті, в аспірантурі Бостонського університету захистив дисертацію — став доктором філософії. У 1947 році Кінг прийняв сан пастора. Тоді ж став членом Національної асоціації прогресу кольорового населення. Через шість років одружився із музиканткою Кореттю Скотт. У подружжя народилося четверо дітей.
У січні 1957 року Кінга обрали президентом організації "Конференція керівництва християн півдня", створеної для боротьби за громадянські права афроамериканців. За 11 років Кінг об'їхав понад сім мільйонів кілометрів, виступив з промовами більше 2500 разів. Написав п'ять книг і величезну кількість статей, в яких закликав домагатися рівності мирними шляхами. Заявляв, що про людей слід судити не "за кольором шкіри, а по їхньому внутрішньому наповненню".
Під час мирного маршу на Вашингтон його промову "У мене є мрія" біля підніжжя монумента Лінкольну слухали близько 300 тисяч американців. 15 разів Кінга заарештовували, одного разу ранили ножем в груди. У 1964 році борцю за рівність присудили Нобелівську премію миру.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Американського президента розстріляв психічно хворий
В день вбивства Кінг прибув до Мемфіса, щоб підтримати забастовку чорношкірих сміттярів, яка тривала з лютого. Після виступу в місцевій церкві п'ятидесятників, зупинився в мотелі "Лорейн". О 18:01 за місцевим часом на балконі другого поверху мотелю в Кінга вистрілили. Куля пройшла через щелепу, спинний мозок і застрягла в плечі. Чоловік помер за годину в госпіталі. Убивство одного з найавторитетніших негритянських лідерів викликало масові заворушення і безлади майже у 100 містах країни. У Вашингтоні мер міста ввів комендантську годину і заборону на продаж алкоголю і зброї. За чотири дні там загинули 12 людей, 1 097 осіб були поранені і більше 6 000— заарештовані. 9 квітня Кінга поховали в Атланті. На похорон прийшло понад 100 тисяч людей.
Вбивця - двічі судимий 39-річний Джеймс Ерл Рей намагався втекти у Зімбабве за підробленим паспортом. Через два місяці його схопили в лондонському аеропорту. Рей ви знав себе винним у вбивстві Кінга, його засудили до 99 років ув'язнення. Згодом він відмовився від своїх свідчень – пояснив, що робив це під тиском. Дружина і діти Мартіна Лютера Кінга неодноразово заявляли, що вбивство Кінга замовили в урядових і військових колах. Через 15 років після смерті Лютера Кінга Конгрес США оголосив третій понеділок січня національним святом на честь дня народження борця за рівні громадянські права.
"Любов - це єдина сила, здатна перетворити будь-якого ворога в друга" - 10 найвідоміших цитат Мартіна Лютера Кінга.
Коментарі