У 1939 році в крипті собору у Вільнюсі сховали корони, медалі та скіпетр. Імовірно, це зробили через загрозу з боку радянських і німецьких військ.
В підземеллі собору нещодавно виявили скарб, що зберігався понад вісім десятиліть. Серед знайденого - похоронні регалії середньовічних правителів. Про це повідомило видання 15min.
Цінності належали королям і великим князям Литви та Польщі. Схованку перестали згадувати після початку Другої світової війни.
Серед знайденого - корона, що належала Олександру Ягеллону, польському королю і великому князю литовському. Він жив у 1461–1506 роках. Також знайдено артефакти, пов'язані з Єлизаветою Австрійською, серед яких корона, ланцюг, медальйон і каблучка. Вона жила в 1436–1505 роках.
Інші предмети стосуються Барбари Радзивілл, дружини короля Сигізмунда II Августа. Це корона, скіпетр, три каблучки, держава та гробові таблички. Вона померла у 1551 році.
Архієпископ Вільнюса Гінтарас Грушас зазначив, що ці регалії є цінними не лише як історичні артефакти, а й як символи литовської державності. За його словами, це також витвори ювелірного мистецтва, які підкреслюють роль Вільнюса як столиці.
![У Вільнюсі знайшли королівські регалії](https://static.gazeta.ua/img2/cache/gallery/1204/1204604_1_w_570.jpg?v=0)
![У Вільнюсі знайшли королівські регалії](https://static.gazeta.ua/img2/cache/gallery/1204/1204604_2_a_135_100.jpg?v=0)
![У Вільнюсі знайшли королівські регалії](https://static.gazeta.ua/img2/cache/gallery/1204/1204604_3_a_135_100.jpg?v=0)
Артефакти створювали спеціально для поховань. Вони не були коронами, які використовували за життя. Це частина похоронних традицій того часу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гудзики солдат, срібні монети і молитовники - розкопали залишки давньої синагоги
Скарби вперше виявили у 1931 році під час очищення собору після весняної повені. Тоді знайшли склепи з останками литовських правителів. Згодом ці предмети виставили на огляд. Перед початком Другої світової війни у 1939 році їх сховали. Довгий час місце зберігання залишалося невідомим.
Пошуки тривали десятиліттями. Лише у вересні 2024 року дослідники повернулися до ідеї обстеження склепів. У грудні за допомогою ендоскопічної камери вдалося знайти металеві ящики. Вони були загорнуті в газети, датовані вереснем 1939 року.
Архієпархія повідомила, що в майбутньому артефакти будуть досліджені, відреставровані та представлені широкому загалу.
У центрі міста Кьонджу в Південній Кореї археологи виявили розкішну гробницю аристократа стародавнього царства Сілла 95-935 років. Знахідці близько 1,5 тис. років. Могила представляла собою дерев'яну камерну гробницю, оточену кам'яним курганом. Усередині були аксесуари, що залишились від померлого.
Коментарі