Родина українського оперного співака Михайла Голинського передала його особистий архів до музею Соломії Крушельницької у Львові.
Збірка містить понад 100 унікальних матеріалів. Серед них: фотографії співака і його дружини - піаністки Галина Краснопери-Голинської, програми виступів, особисті документи, зокрема закордонний паспорт громадянина Польщі, з яким він виїжджав зі Львова у США, а потім до Канади, військовий квиток з часів служби у лавах спочатку австрійської, а згодом Української галицької армії, передає "Радіо Свобода".
"Родина Голинського з Канади патріотична і вважає, що цей архів має бути в Україні, у Львові, рідному місті Михайла Голинського, де він вчився і співав. Коли Михайло Голинський покидав Львів 1938 року, то забрав світлини, цінні документи. Усе це старанно зберігав. Ці артефакти показують велику особистість українського оперного співака, який вийшов родом із села і вибився у культурне мистецьке світове середовище", - розповіла родичка співака, львівська піаністка Оксана Величко, у якої і зберігався архів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Архів виклав унікальні документи до 100-річчя легендарного керівника УПА
Михайла Голинського називали королем українських тенорів. Мав унікальний голос. Виступав на сценах Львова, Варшави, Берліна, Одеси, Харкова, Києва. Уникнув сталінських репресій. Також Голинський залишив спогади, які в Україні видаються втретє. Описав свій життєвий шлях, події в Галичині та Радянській Україні, зустрічі з різними людьми у багатьох країнах.
Михайло Голинський народився у гуцульському селі Вербівці 2 січня 1890 року. Навчався у Станіславові - тепер Івано-Франківськ, у Коломиї. За часів Першої світової служив в австрійському війську, потім в УГА. Після війни продовжив студії у Львові у професора Чеслава Заремби, потім 1921-го поїхав у Мілан, де вчився в італійського професора співу Едоардо Ґарбіна. Дебютував на сцені Міланського театру "Ла Скала". Його запрошували залишитись в місті, але повернувся до Львова.
Попри пропозиції виступати у багатьох європейських містах, вирішив залишитись в Україні, тоді радянській. 1926-1930 роках провів 4 оперні сезони - виступав у Києві та Харкові. Товаришував з письменниками Миколою Зеровим і Остапом Вишнею, Павлом Тичиною, родиною Студинських, режисером Лесем Курбасем.
1929-го разом із культурними діячами України та Росії виступив у Москві перед Сталіним. Після того відмовився від пропозиції виступати у Великому театрі через вимогу співати лише російською мовою. З того часу за ним постійно стежили. Чоловікові вдалося вчасно виїхати з Харкова та повернутися до Львова, що перебував під владою Польщі. Збудував будинок у селищі Дора в Карпатах.
1938 року його запросили на гастролі в США та Канаду, від чого не відмовився. З 1945-го проживав у Торонто.
Коментарі