На острові Еміралі, що входить до архіпелагу Бісмарка (Папуа-Нова Гвінея), був виявлений виготовлений з жадеїту стародавній інструмент.
За словами археологів, він виконував функцію стамески і був призначений для видовбування поглиблень в дереві. Вік знахідки склав близько 3,3 тис. років. Ймовірно, інструмент був зроблений представниками культури лапіта, яка існувала на островах західної частини Тихого океану.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Італії знайшли статуї персонажів Овідія
Подібні інструменти з жадеїту дослідники знаходили й раніше, проте виявлений предмет відрізняється від них. Він був виготовлений із різновиду жадеїту, який не зустрічається на довколишніх островах. Аналіз знахідки також показав, що жадеїт, з якого стамеска була зроблена, не схожий на жадеїт з Японії та Кореї. Найбільше він нагадує жадеїт з Мексики.
Дослідники порахували малоймовірною гіпотезу, згідно з якою стародавні люди могли транспортувати мінерал через весь океан. Вчені так і губилися б в здогадах з приводу походження інструменту, якби їхню увагу не привернула робота німецького фахівця К. Е. А. Віхмана, який в 1903 році описав кілька зразків жадеїту, знайдених в Індонезії, за тисячу кілометрів від острова Еміралі. Ці зразки за складом нагадували матеріал, з якого була зроблена стародавня стамеска.
Коментарі
1