Археологи довели, що принаймні один мешканець Римської імперії мав східно-азійське походження. Вчені аналізували ДНК, виділену з кісток, які були виявлені в стародавньому похованні. Стаття дослідників надрукована в журналі Journal of Roman Archaeology. Її короткий зміст наведено в прес-релізі університету МакМастер.
Могила розташована на стародавньому римському кладовищі неподалік від поселення Ваньярі в південній частині Італії. Імовірно, поховання відноситься до першого або другого сторіччя нашої ери. У ті часи Ваньярі була провінцією Римської імперії і керувалася намісником. Дослідники змогли отримати з кісток мітохондріальну ДНК. На відміну від геномної ДНК вона знаходиться не в ядрі, а в клітинних органелах, які називають мітохондріями.
Мітохондріальна ДНК коротша за ядерну, тому краще переживає тривале зберігання в несприятливих умовах. Правда, вона містить набагато менше інформації, ніж ДНК з ядра. ДНК мітохондрій передається по материнській лінії. Аналізуючи її, вчені можуть визначити, звідки походили предки людини (мова йде тільки про предків-жінок).
Дослідження мітохондріальної ДНК показало, що предки знайденого в похованні мешканця Римської імперії були вихідцями із східної Азії. Вчені не можуть сказати, як давно вони потрапили на територію Італії.
До того ж, корінні римляни спалювали небіжчиків, у той час як більшість чужинців ховали їх в землі.
За підсумками ізотопного аналізу кисню в кістках дослідники зробили висновок, що покійний народився не в Ваньярі. Ізотопом називають "різновид" якого-небудь елемента, що відрізняється від інших масою ядра. У певній місцевості може переважати той чи інший ізотоп (наприклад, у воді). Відповідно, у тканинах рослин, які поглинають воду, буде переважати цей же ізотоп. У тканинах тварин і людей, які харчуються рослинами чи іншими тваринами, також буде спостерігатися "перевага" у бік одного з ізотопів.
В даний час історики дотримуються думки, що на початку нашої ери регулярних контактів між Римською імперією і жителями східної частини Євразії не було. Тому знахідки, подібні до поховання у Ваньярі, дуже цікавлять науковців.
Коментарі