Повний проєкт української державної концепції меморіалізації Бабиного Яру доступний онлайн. Його розробила робоча група при Інституті історії України НАНУ.
"Концепцію розробила Академієя наук. Опубліковали після правок, 43 рецензій і правок після цих рецензій. Усі можуть із нею ознайомитися на сайті Академії наук. Найближчими тижнями Український інститут національної пам'яті винесе її на громадське обговорення" - повідомив голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович, передає кореспондент "Укрінформу".
Дробович додав, що УІНП хотів провести консультації ще з іншими сторонами, які мають концептуальні напрацювання. Але виявилося, що вони не завершені.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зеленський надав звання Героя України досліднику трагедії Бабиного Яру
Інститут випустив брошуру - довідку про Бабин Яр і відкрив спеціальну платформу "Бабин Яр" із цією брошурою, яка завершується розділом про українську концепцію.
"Заходьте, читайте, надавайте пропозиції. І коли почнеться електронне обговорення на сайті Інституту національної пам'яті, будь ласка, користуйтеся інструментами електронної демократії", - закликав українців голова УІНП.
Концепцію комплексного розвитку Бабиного Яру розробляла група дослідників на базі Інституту історії України НАНУ за розпорядженням Кабінету міністрів України від 26 липня 2018 року й на замовлення Міністерства культури й Національного історико-меморіального заповідника "Бабин Яр". У лютому 2019-го її представили на публічне обговорення. Саме з того часу в Україні є два конкурентні проєкти.
Державна концепція відкидає можливість будь-якого нового будівництва на території заповідника Бабин Яр і цвинтарів. Передбачає зведення нової будівлі поза межами меморіального парку (тобто Бабиного Яру й цвинтарів ) і створення в ній двох державних музеїв: Українського музею Голокосту й Меморіального музею Бабиного Яру. Перший - про всю історію Голокосту в Європі,а не лише в Україні чи СРСР, другий - про всю історію Бабиного Яру аж до сьогодення. Ці дві експозиції мають перетинатися на історії розстрілу київських євреїв восени 1941 року.
Тимчасовим рішенням стане створення експозиції в Будинку колишньої контори єврейського цвинтаря поза межами поховань. Представлятимуть історії всіх груп жертв Бабиного Яру - не лише євреїв, хоча вона стане центральною, але й радянських підпільників і військовополонених, ромів, українських націоналістів, священників і душевнохворих із Кирилівської лікарні, яких також розстріляли в Бабиному Яру.
Українські культурні діячі переконані, що в Україні можуть існувати приватні музеї, але музей Бабиного Яру має бути державним. За словами голови Інституту національної пам'яті Антона Дробовича, саме держава має грати першу скрипку в цій історії. Адже меморіалізувати жертв Голокосту - це обов'язок України, а приватні ініціативи не об'єднують і не створюють наративів, зрозумілих туристам.
Коментарі