У Полтаві в обласній бібліотеці імені І.Котляревського презентували документальний фільм "Покликав Вас Госпожий Глас" про художника Української повстанської армії Ніла Хасевича.
"Постать Ніла Хасевича вражає потужністю і бачимо паралелі під час московсько-української війни. Українцям доводиться постійно відстоювати право на життя, свою землю і свою мову. Людина, яка із 14 років була без ноги, але зуміла вивчитись в академії мистецтв у Варшаві, мала виставки у Вашингтоні, Парижі і Лондоні, але пішла захищати від окупантів рідну землю і закинула в бункері в 1952 році. Маємо теж світових зірок як-от Василь Сліпак, які пішли на війну і захищають нашу землю від ворога. Такий подвиг достойний шани і пам'яті поколінь", - сказав Микола Кульчинський, дисидент і політик, голова Полтавського обласного об'єднання Всеукраїнського товариства "Просвіта".
Режисер збирав дані про головного художника УПА від сусідів, свідків і друзів дитинства. Фільм не має сценарію - це спогади свідків тих подій, зустріч на Покрову в 1992 році воїнів УПА із усього світу, розмова із мистецтвознавцем про винятковий талант Хасевича. Провідною лінією кінофільму стала хресна хода на місце знищення Ніла Хасевича і встановлення дерев'яного хреста.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: За повстанським художником Нілом Хасевичем радянські спецслужби полювали до березня 1952-го.
"Фільм відзняли в 1992 році. Тоді робоча група відвідала села, в яких жив і займався живописом Ніл Хасевич. Побували і на місці бункеру, який оточили група НКВД і закидали гранатами, хоча Хасевич разом із учнями заспівали гімн і застрелилися. Будинок і криївка були ретельно зруйновані радянськими катами, а тіла воїнів УПА спалювали чи кидали в річку, щоб не було могил, на які могли приходити родичі. У 2014 році після відкриття архівів КГБ отримали справу Ніла Хасевича, його роботи і свідчення. Тому доповнили новими фактами і представили повніше унікальну техніку цього художника", - пояснив Михайло Ткачук, режисер і лауреат Шевченківської премії. "Здобути або не бути"- такою була перша назва фільму, але при перекладі англійською мовою виникла проблема. У фільму звучать слова пісні про воїнів УПА, тому зробили цитату саме її як назву кінострічки.
Гості перегляду поспілкувались після перегляду стрічки із режисером, послухали сильну поезію дисидента Олекси Різниківа і мали змогу поговорити із представниками "Волинського братства" у Полтаві.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:"Я хочу, щоб світ знав, що визвольна боротьба триває, що українці б'ються" - художник УПА.
Колишній працівник КДБ СРСР Борис Стекляр, що був причетний до вбивства українського художника Ніла Хасевича та двох його побратимів 4 березня 1952 року під час облави на криївку, помер на 95-му році життя. Радянські спецслужби взялися розробляти операцію з ліквідації повстанського художника. У Рівному створили оперативну групу на чолі з капітаном Борисом Стеклярем. На альбомі відчитали ініціали – із накладених одна на одну літер виокремили "Н" і "Х". У раніше захоплених працівниками МДБ документах фігурував Ніл Хасевич.
Коментарі