Письменник Пантелеймон Куліш народився 7 серпня 1819-го у Вороніжі - тепер Шосткинський район на Сумщині. Батько Олександр Куліш походив зі старшинського козацького роду. Мати Катерина Гладка - донька козацького сотника.
"Пантелеймон родивсь дуже хирявим, ледь живим, - пише сам про себе в нарисі "Жизнь Куліша". - Годів зо два не говорив. Почавши говорити, протягував слова, наче співав. Розвивався він туго. Був у матері пещеною дитиною, а батька жахався і від його голосу тремтів, як і мати".
Після повітового училища та гімназії у Новгород-Сіверському стає вільним слухачем словесного, а потім правничого факультету Київського університету. Приятелює з ректором Михайлом Максимовичем. Припиняє відвідування лекцій, бо не має документів про дворянське походження. Збирає фольклор і пише оповідання. Влаштовується викладачем у Луцькому дворянському училищі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Заїд, мацапура, кінва - які слова треба знати, щоб читати твори Куліша
1845-го переїжджає до Санкт-Петербурга. Викладає російську мову іноземним студентам тутешнього університету. У журналі "Современник" публікує російською мовою початкові розділи історичного роману "Чорна рада" - першого в українській літературі твору такого жанру. Пізніше готує українську версію.
Наступного року одружується з донькою поміщика Олександрою Білозерською.
"Було багато шуму і, відповідно, нудоти, але це тільки для мене, - описує Куліш своє весілля в листі до поета Петра Плетньова. - Всі інші затято веселилися. Найдорожчим гостем був Шевченко. Я старався проявляти до нього усю можливу повагу, щоб показати малоросійським панам: не чини і багатство, а особисті достоїнства я ціную в людині. Всі наші полюбили Шевченка від душі за його простодушний характер, розум і пісні".
Молодята вирушають в подорож у Європу. Планують, що незабаром до них приєднається і Шевченко. Олександра згодна виділити на це власні гроші. Дорогою зупиняються у Варшаві. Там Куліша арештовують. Підозрюють у співпраці з таємним Кирило-Мефодіївським товариством. Везуть до Санкт-Петербурга на допит.
Серед компрометуючих матеріалів - листи до Шевченка. Слідчий звертає увагу, що на них є примітка "власноруч". Так підписувалися українські гетьмани.
Більше про Пантелеймона Куліша читайте в журналі "Країна" за 1 серпня 2019 року.
"Пантелеймон Куліш своє життя поклав на реалізацію ідеї України в модерному розумінні цього слова. Його відносять до тих постатей, які вплинули на формування української нації. Він розробляв поняття Україна як політичний і етнічний концепт, - каже літературознавець Олесь Федорук. - Написав поеми "Україна" 1843 року і "Повісті про український народ" 1846-го. Останній твір історико-політичний, адресований дітям. Казав історику Миколі Костомарову: "Чому ви кажете, що ви не українець? Що ви тільки з гуманістичної ідеї крутитесь між нами. Ми вам даємо право на громадянство. Тим паче, ваша мати українка. Я не можу вас любити так, як люблю, якщо не вважаю українцем". У цьому був весь Куліш. І таких цитат можна навести доволі.
Коментарі