Ізраїльські археологи викопали глиняну печатку, на якій нанесено назву міста Вифлеєм. Це означає, що цей населений пункт, в якому, за переказами, народився Ісус, існував як мінімум за 700 років до цієї знаменної події.
Печатка розміром з монету (1,5 см в діаметрі) була виявлена під час просіювання сміття, яке залишилося після археологічних розкопок біля стін Старого міста Єрусалима.
На ній три рядки: "бешава'ат" ("у сьомому"), "Бейтлехем" ("Вифлеєм") і символ, що позначає звук "х", який дослідники інтерпретують як закінчення слова "мелех" ("царю").
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На мумії давньої людини знайшли найстаріші зразки крові
"Мабуть, в сьомий рік правління царя (Єзекії, Манасії або Йосії, точно невідомо) до нього з Вифлеєму надійшов якийсь вантаж", - говорить Елі Шукрон, керівник розкопок від Ізраїльського управління у справах старожитностей.
Такими печатками відзначалися податкові надходження у вигляді срібла або сільськогосподарської продукції (наприклад, вина або зерна).
Пан Шукрон підкреслює, що це перша згадка Вифлеєму, яка відноситься до періоду Першого храму (1006-586 роки до н. е.).
Біблія вперше згадує місто як місце смерті і поховання Рахіль, прародительки іудейського народу (Буття 35:19). Крім того, в Вифлеємі розгортається дія Книги Рут. Там же народився цар Давид, його нащадок по лінії прийомного батька Ісус є засновником християнської релігії.
Коментарі
3