Поруч з оазисом в прибережній перуанській пустелі Касма в департаменті Анкаш знаходиться одна з найбільш дивних споруд Америки - щось на зразок фортеці, зведеної на вершині пагорба. З півдня форт охороняє лінія з тринадцяти веж. Укріплення Чанкільо виглядає доволі безглуздим з військової точки зору, бо його практично неможливо захистити: входів безліч, всередині немає джерела води. До того ж, вежі розташовані за декілька сотень метрів від вершини пагорба і збудовані майже в пряму лінію.
Тому в 2007 році археологи висунули нову інтерпретацію. Можливо, це було місце поклоніння і своєрідна сонячна обсерваторія на зразок Стоунхенджа. Основним доказом стало те, що вежі вирівняні відповідно до точки сходу сонця в дні літнього та зимового сонцестояння, які відігравали важливу роль у світогляді багатьох древніх народів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Учені розповіли, як 9 тис. років тому будувався Стоунхендж
Амелія Спаравінья з Туринського політехнічного університету (Італія) прийшла до того ж висновку, скориставшись комп'ютерною програмою, яка призначена для розрахунку розташування сонця в небі і кількості сонячного світла, яке падає на фотогальванічні панелі.
Дійсно, розташування першої вежі відповідає сходу сонця 21 червня, а останньої - 21 грудня.
З'ясувалося також, що вежі відкидають тіні не просто так. Оскільки це тропіки, одну половину року вони вказують на північ, а іншу - на південь. Коли сонце перебуває в зеніті, тіні зникають.
Вчені припускають, що таким чином землероби отримували важливу інформацію - наприклад, про час посадки сезонних культур.
Коментарі