Ексклюзиви
Пʼятниця, 15 жовтня 2021 00:46

Археологи розкрили секрет міцності давнього бетону

Археологи розкрили секрет міцності давнього бетону
Дослідники розповіли про давній бетон на прикладі гробниці. Фото: Pexels

Група вчених з Массачусетського технологічного інституту в США пояснила міцність давнього бетону.

Вони дослідили давньоримську гробницю Цецилії Метелли віком 2 тис. років. Вона має вигляд круглої вежі з великих каменів вулканічного походження, які підтримує бетон. Під час будівництва використовували матеріали застиглого лавового потоку, повідомляють дослідники.

Вчені встановили, що при будівництві гробниці використовували тефру - відкладення матеріалу, викинутого в повітря вулканом. У каменях було багато лейцита - це мінерал магматичного походження, багатий калієм.

Ґрунтові води омивали стіни башти, розчиняли лейцит і виділяли калій в розчин. У сучасному бетоні велика кількість калію призвело б до утворення мікротріщини і руйнування конструкції. Але у цьому випадку гробниця не зруйнувалася.

Автори вивчили розчин та встановили, що бетон змінювався нерівномірно. Розчинений калій в різних місцях по-різному міняв структуру з'єднань. Ці області стали міцнішими.

Для міцності конструкції найважливішим була область, де бетон з'єднувався з каменем. Сьогодні в бетоні йдуть хімічні реакції між лужними компонентами і кремнеземом, який є в складі піску. В результаті виходять гелі, що розширюють і дестабілізують конструкція.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Знайшли найбільший скарб прикрас та інструментів

У стародавньому бетоні в результаті реакції з'являються нанокристалічні структури. Вони підвищують міцність.

У французькому місті Арль археологи в одному з будинків виявили безліч фрагментів настінних давньоримських розписів I ст. до н. е. Будівля отримала назву Будинок арфіста.

Зараз ви читаєте новину «Археологи розкрили секрет міцності давнього бетону». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі