Британські вчені переконані, що знайшли в Росії та Швеції наскельні малюнки, що служили аналогом сучасних соціальних мереж для первісних людей бронзового століття.
Виявлені первісні "полотна", кожне розміром з футбольне поле, використовувалися стародавніми племенами для спілкування один з одним, вважають археологи. Малюнки давали можливість накопичувати знання й ділитися порадами, наприклад, по полюванню і навичкам виживання.
Крім того, на думку дослідників, стародавні люди протягом тисячоліть поверталися до одних і тих же місць, оскільки таке спілкування приносило їм комфорт і відчуття зв'язку з іншими.
Кембриджський археолог Марк Сепуелл, що займається аналізом різних типів зображень, упевнений: виявлені малюнки були для наших предків чимось особливим.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Телескопи 18 століття знайшли у вигрібній ямі
"Я думаю, що люди йшли туди, оскільки знали, що і до них там були люди, - розповідає Сепуелл. - Як і сьогодні, люди завжди хотіли відчувати зв'язок один з одним, і до появи писемної мови в ранніх суспільствах висловлювали свою індивідуальність за допомогою наскельних малюнків".
"Подібно статусу в Facebook, запрошує до обговорення, наскельне мистецтво здається дуже соціальним і також відкрите для коментарів", - продовжує він.
Сьогодні вчений досліджує дві ділянки наскельного живопису, що містять близько 2500 зображень, - в російській Залаврузі, найбільшому місцезнаходження наскальних зображень на Білому морі, у шведському Немфорсені в провінції Онгерманланд і Танум в Бохуслене.
Використовуючи новітнє аналітичне програмне забезпечення, він порівнює малюнки, розділяючи їх на "шари" з тим, щоб зрозуміти на основі існуючих зображень, як змінювалося свідомість людей.
"Видозмінюються малюнки, з одного боку, копіюють попередників, а з іншого - є їх новою інтерпретацією, відповідями різних племен мисливців, наноситься протягом сотень і навіть тисяч років", - уточнює Сепуелл.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Знайшли найдавніший музичний інструмент Європи
Крім того, як вдалося з'ясувати вченим, зі своїм розвитком доісторичне мистецтво ставало "мобільним". "Зійшовши" зі скель, воно стало з'являтися на інструментах і посуді. При цьому подібні предмети виявляються в основному на берегах річок. Це говорить про те, що пересувалися первісні люди на човнах, підкреслює Сепуелл.
"Кам'яне мистецтво, яке я вивчаю, було знайдене поблизу порогів і водоспадів, де необхідно було залишити річку і подорожувати, переносячи своє каное зі шкіри тварин на спині, - пояснює археолог. - Це природні місця привалів, де і залишаються сліди перебування первісних людей".
Коментарі