Нове генетичне дослідження свідчить, що люди вперше одомашнили коней 6 тисяч років тому на території, яка нині є Україною, південним сходом Росії та західним Казахстаном. Про це повідомляє BBC.
Після того приручені тварини, продовжуючи схрещуватися з дикими кобилами, поширилися Європою та Азією, припускають науковці. Результати дослідження опубліковані в журналі PNAS.
Дослідження, проведене у Кембриджському університеті, об'єднало дві конкуруючі теорії про те, як були одомашнені коні.
Досі ця тема викликала серед природознавців гарячі дискусії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чорні археологи ховали давню статую у загоні для кіз
Археологічні дані свідчать, що коней приручили в західній частині євразійського степу. Фахівці вважають, що тварин використовували для верхової їзди та як джерело м'яса й молока.
Проте ці археологічні знахідки – такі як сліди кінського молока, виявлені в стародавніх горщиках у західноєвразійському степу – не узгоджуються з даними, отриманими з мітохондріальних ДНК. Згідно з ними, одомашнення відбувалося в багатьох районах Європи та Азії.
Автори нового дослідження вивчили зразки ДНК з ядер клітин, взяті в 300 живих коней з восьми країн Європи та Азії.
Генетичні дані були оброблені комп'ютерними моделями, створеними, щоб описати різні сценарії одомашнення.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Римських банях знайшли скарби
Доктор Вера Вормут з Департаменту зоології в Кембриджі каже: "Це свідчить, що одомашнення коней зародилося в західній частині степів і що при його поширенні було багато перехресних зв'язків з дикими кіньми".
Теорія також пояснює, чому дані з мітохондріальних ДНК – які містять лише гени, успадковані від матері - наводить на думку, що коней одомашнювали багато разів у різних місцях.
Насправді, як вважають дослідники, люди використовували диких кобил, щоб збільшити поголів'я вже одомашнених коней, тому що ті, напевно, погано розмножувалися в неволі.
Так роблять і з кіньми Пржевальського – найближчими дикими родичами сучасних коней.
Коментарі