Ексклюзиви
понеділок, 26 грудня 2016 18:07

97 років тому почали боротися із неписьменністю

97 років тому почали боротися із неписьменністю

26 грудня 1919 року Рада народних комісарів РРФСР видала декрет "Про ліквідацію неписьменності в РРФСР". Усе населення Радянської Росії в віці від 8 до 50 років мало навчитися писати і читати.

За програмою було створено систему шкіл для дітей та дорослих. Кожен населенний пункт, в якому було більше 15 неписемних людей мав мати таку школу. Письменних людей залучали до викладання на основі трудової повинності.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Кожна кухарка повинна навчитися керувати державою" - 94 роки з дня лікбезу.

Заняття в "лікнепах" мали на меті навчити читати чіткий друкований і письмовий шрифти. Робити короткі записи, необхідні в житті і службових справах. Читати і записувати цілі і дробові числа, відсотки, розбиратися в діаграмах і схемах. Учням пояснювалися основні питання будівництва радянської держави. Для дорослих учнів скорочувався робочий день зі збереженням заробітної плати, передбачалося першочергове постачання "нікнепів" навчальними посібниками, письмовим приладдям.

В Україні людність навчали грамоти через мережу товариства "Геть неписьменність"; його створено 1923 року. У 1936 році його ліквідовано як таке, що виконало свою роль.

За Всесоюзним переписом населення 1936 р. 85,3 % людности України було письменним проти 57,5 % у 1926 році.

Що колгоспники читали "для душі" і який мали вибір? Радянські видавництва, союзні та республіканські, видавали книги багатотисячними чи й мільйонними накладами. По бібліотеках їх розповсюджували централізовано через спеціальні бібколектори. Сільським, бувало, перепадало за принципом "на тобі, небоже, що мені негоже". Приміром, лиш окремі, не найкращі, томи зі знаменитої серії ЖЗЛ — "Жизнь замечательных людей". Але траплялися й книжки, що були дефіцитом навіть у столиці.
Зараз ви читаєте новину «97 років тому почали боротися із неписьменністю». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути