"Усі народи, які примусово входили у склад московської імперії, старалися створити національні держави та всі державні ділянки заступити своїми рідними. В Україні царського рубля і копійку заступили карбованці, гривні та шаги", – пише колекціонер Микола Гнатишак (1903–1973).
Українська Народна Республіка отримала власні гроші в січні 1918 року. Основною валютою був карбованець. Він ділився на 200 частин – шагів. Через місяць з'явилася ще одна одиниця – гривня. Вона дорівнювала половині карбованця або 100 шагів. Правда, в обіг усі ці гроші потрапили тільки влітку – за гетьмана Павла Скоропадського.
Походження терміну "шаг" невідоме. Найпоширеніші версії: від староукраїнського "кроку" – "сягу", літописної монети – "шелягу", народної назви російських "трьох грошей". Перший директор Національного музею у Львові Іларіон Свєнціцький виводив його походження від англійського шилінга. В будь-якому разі термін існував задовго до появи Української Народної Республіки.
"Я ж ні шага не мав", – писала Леся Українка.
"Візьми, коли хочеш, собі моє щастя, я й ламаного шага не візьму за нього", – це вже Марко Кропивницький.
Формально шаги були монетами. Однак карбувати їх із металу в умовах війни не було можливості. Тому друкували – в київській типографії Стефана Кульженка та в Одесі – аркушами по 100 штук. Щоб легше було розділяти – робили перфорацію, зубкували. Кліше були ті самі, що і для поштових марок. Шаги мали твердіший папір і напис на звороті: "Ходять нарівні з дзвінкою монетою".
Дизайн розробили художники Антін Середа – для номіналів 10 і 20 шагів – і Григорій Нарбут – для 30, 40 і 50. Їх прикрасили селянин із косою у руці, який милувався тризубом, глобус, промені сонця, орнаменти з квітів, поштові трубки, жіноча голова у вінку "Молода Україна". Цю останню в народі називали "Горпинкою". Кольори – від ультрамарину до шоколадного.
Гроші швидко знецінювалися. З крамниць шаги носили в'язанками. Траплялося, на закупах вітер виривав "монети" з рук. Тому їх називали "метеликами".
– Де там ті гроші ходять, коли літають, – сердилися господині.
Літали "метелики" до остаточної окупації наших земель більшовиками на початку 1920 року. Коли 1991-го художник Василь Лопата розробляв проекти українських грошей, намалював ескізи для монет номіналом 1, 5, 10 і 25 шагів. Але однією сотою "нової" гривні чомусь стала копійка.
Коментарі