Середа, 04 листопада 2020 18:22

Гостей стратили після бенкету

"Ви всі – єретики. Виступили проти волі римської церкви та її законів. Будете страчені за церковними законами. На вас чекають шибениця, меч і вогнище. Ваше майно перейде до Церкви, а рідні спокутуватимуть ваші гріхи до кінця життя", – у Стокгольмі шведський архієпископ 32-річний Ґустав Тролле 7 листопада 1520-го зачитує вердикт для 200 чиновників, вельмож, духівників та воєначальників.

За Кальмарською унією, Швеція з 1397-го жила в союзі з Данією та Норвегією. Головними були данські королі, але шведи та норвежці зберігали самоврядування. На початку XVI століття Данія почала конфліктувати з Швецією.

Правитель Швеції 23-річний Стен Стуре 1516-го захотів обмежити вплив католицької церкви в країні. Звинуватив архієпископа Ґустава Тролле у стосунках із данцями. Відібрав замок і землі. Архієпископ поскаржився у Ватикан. Папа Римський Лев X відлучив Стена Стуре від церкви. Почалася міжусобна війна, що розділила народ.

Автор: upload.wikimedia.org
  Події ”кривавої лазні” у Стокгольмі 1520-го відобразили на гравюрі через кілька років. Її замовив тодішній шведський король Ґустав Ваза, щоб увічнити пам’ять про підлість данців
Події ”кривавої лазні” у Стокгольмі 1520-го відобразили на гравюрі через кілька років. Її замовив тодішній шведський король Ґустав Ваза, щоб увічнити пам’ять про підлість данців

Внутрішньою колотнечею у Швеції вирішує скористатися король Данії Кристіан II. 1520‑го перемагає армію Стена Стуре. Той, смертельно поранений, відступає до Стокгольма й помирає. Данці чотири місяці тримають місто в облозі. Дворянство й церква починають шукати компроміс із ворогом.

"Даю слово короля, що після вступу у Стокгольм не чинитиму помсти його оборонцям, – зачитують данські посли лист Кристіана ІІ. – Обіцяю повну амністію. Землі й володіння залишаться вам. Не переслідуватиму й родини колишнього короля. Вибачаю генералів та військових, хоч ті й вели війну проти моїх людей".

Знать приймає умови й укладає перемир'я. Державна рада визнає Кристіана ІІ королем Швеції. Архієпископ Тролле запевняє правителя, що без розправи з прихильниками Стуре йому не вдасться правити країною. Король дає згоду: "Страта має бути ефектною і стати наукою для інших. Зробимо це публічно після коронації".

4 листопада 1520-го дворяни, служителі церкви, заможні бюрґери та воєначальники збираються у Стокгольмі на коронацію Кристіана II. Її проводить архієпископ Ґустав Тролле. Король клянеться правити милостиво і справедливо. Запрошує всіх на триденний бенкет.

Наприкінці гулянки данські солдати входять до королівського палацу. Ворота замикають. Гостей переганяють у зал престолу, де архієпископ зачитує публічну скаргу з приводу кривди, завданої йому та церкві. Оголошує список звинувачених.

– Я безсилий, це воля Папи і церкви. Змушений виконати наказ, – виправдовується перед знаттю Кристіан ІІ.

Солдати хапають гостей, які входять до списку, і ведуть до в'язниці. Вдову колишнього короля довічно ув'язнюють і оголошують мертвою за життя.

Наступного ранку біля замку зводять місце для страти. Збирається натовп. Кати обезголовлюють лицарів, єпископів, мерів і членів міської ради. Деяких вішають. Люди вітають страту кожного. Площа вкривається калюжами крові, тому подію називають кривавою лазнею.

10 листопада на площі викладають багаття і на ньому спалюють страчених. Викопують із могили тіло Стена Стуре і вкидають туди ж.

Автор: gettyimages.com
  Судді оцінюють хутро лисиць-чорнобурок на виставці в лондонському Королівському сільськогосподарському залі 3 листопада 1935-го. Цих тварин британці називали срібними. Після Першої світової війни в країні пішла мода на їхнє хутро. Фермери почали розводити лисиць. Косметичні компанії і фармацевти розробили серію шампунів та засобів догляду за ними. За тварину, хутро якої судді визнавали найкращим, починалися торги. Того року лисицю з рідкісним чорним хутром блакитного відтінку продали за ,8 тис. У той час професор заробляв ,2 тис. на місяць, робітник – 5
Судді оцінюють хутро лисиць-чорнобурок на виставці в лондонському Королівському сільськогосподарському залі 3 листопада 1935-го. Цих тварин британці називали срібними. Після Першої світової війни в країні пішла мода на їхнє хутро. Фермери почали розводити лисиць. Косметичні компанії і фармацевти розробили серію шампунів та засобів догляду за ними. За тварину, хутро якої судді визнавали найкращим, починалися торги. Того року лисицю з рідкісним чорним хутром блакитного відтінку продали за ,8 тис. У той час професор заробляв ,2 тис. на місяць, робітник – 5

750 мільйонів людей взяли участь у настільній економічній грі "Монополія" із часу появи її у продажу 3 листопада 1935-го у США. Створив безробітний 46-річний Чарльз Дерроу. За правилами, гравці скуповують, орендують і продають картки з назвами підприємств та об'єктів нерухомого майна. Раціонально використовуючи стартовий капітал, мають довести до банкрутства суперників. Випускати гру Дерроу запропонував компанії Parker Brothers. Йому відмовили. Тоді сам почав виготовляти її і продавати. Наступного року Parker Brothers передумали і викупили права

3 листопада 1941-го в Бердичеві на Житомирщині німецькі військові ліквідували єврейське гетто. Його створили в серпні того року в районі міського базару. Звезли 20 тис. євреїв із міста й околиць. Розстрілювали по 30–50 осіб. Знесилених і хворих рідні несли до місця страти на ковдрах. Кати стріляли в голову, тіла скидали в ями. Деякі жертви залишалися живими, верхній шар землі довго ворушився.

7 листопада 1492 року на пшеничному полі біля французького містечка Енсісайм упав 127-кілограмовий метеорит. Найстаріший із зафіксованих. "Вогняну кулю" на небі помітили люди за 150 км. До воронки діаметром 1 м збіглися жителі околиць, дістали метеорит і почали розбирати по шматках. Представник магістрату розігнав людей і наказав відправити камінь до тодішнього правителя тих земель короля Німеччини Максиміліана І. Зараз метеорит зберігається в музеї Енсісайма

8 листопада 1895-го німецький учений 50-річний Вільгельм Конрад Рентґен під час дослідів зі струмом винайшов Х-промені. Працював над їх виокремленням сім тижнів. Аби не відволікатися від роботи, влаштував у лабораторії їдальню та спальню. Керувався результатами дослідів українця 50-річного Івана Пулюя. За допомогою винайденого тим апарата зробив знімок кісток руки. Випромінювання почали застосовувати в науці й медицині. За шість років Рентґен отримав Нобелівську премію.

"Бог мені свідок, віддаючись до рук шведського короля, зробив це не з легковажності та не з особистих інтересів. А з безмежної любові до вітчизни. Будучи старим, не маючи дружини й дітей, я міг би податись у Польщу або будь-куди і спокійно провести там залишок днів. Але за обов'язком честі та сердечної любові не можу, склавши руки, віддати цей край під владу неправедного гнобителя", –

сказав гетьман 69-річний Іван Мазепа під час виступу перед запорозькими козаками на річці Десні 4 листопада 1708-го. Він розірвав союз із московським царем Петром І і пішов на об'єднання зі шведським королем Карлом XII

Зараз ви читаєте новину «Гостей стратили після бенкету». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 940
Голосування Фінальна частина футбольного Євро - головна спортивна подія 2021 року. Як виступить на турнірі збірна України?
  • 1) не вийде з групи
  • 2) дійде до 1/8 фіналу
  • 3) дійде до 1/4 фіналу
  • 4) дійде до 1/2 фіналу
  • 5) дійде до фіналу
  • 6) стане чемпіоном
Переглянути