Смерть настає максимум через 4 хв. 20 сек. після зупинки серця. Це важливо враховувати, якщо померлі дозволили передати їхні органи на донорство.
Довгий час смерть констатували за відсутності пульсу, але є інші показники життєдіяльності, які фіксують і без серцебиття. Вони свідчать, що той чи інший орган досі функціонує, пише New England Journal of Medicine.
Орган у людини, яка дала прижиттєву згоду на донорство, можна брати лише після остаточної констатації факту смерті. Оскільки виміряти всі показники життєдіяльності неможливо, лікарі користуються "правилом 5 хвилин". Якщо після зупинки серця протягом цього часу не вдається реанімувати пацієнта, можна констатувати смерть, а отже, і брати органи для донорства.
Міжнародна група лікарів вирішила перевірити це правило, дослідивши понад 2 тис. пацієнтів у 20 відділеннях інтенсивної терапії в 3 країнах. За пацієнтами спостерігали протягом 30 хв. після встановлення факту смерті.
Лише у 14% пацієнтів зафіксували відновлення серцебиття тривалістю в кілька секунд, але внаслідок якого вони не оживали. Переважно серцебиття ненадовго поновлювалося за 1-2 хв. після зупинки серця. Найдовший зафіксований дослідниками час становив 4 хв. 20 сек.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Майже 500 українців потребують нового серця
25 грудня 2019 року в Україні вперше за 15 років провели трансплантацію серця. Бригада лікарів на чолі з Борисом Тодуровим прооперували пацієнта з вираженою дилатаційною кардіоміопатією. Знакова подія для української медицини відбулася у Ковельській районній лікарні Волинської області.
Коментарі