— Раніше в печі все готували. Борщ, ковбасу, пиріжки, а найкраще — хліб, — розповідає 65-річна Тетяна Бондар із Геронимівки під Черкасами. — Нічого добрішого, ніж отой домашній хліб, я не куштувала.
Тетяна Петрівна родом із Кобиляк Звенигородського району на Черкащині. Там зараз живе її син з родиною. Пече хліб, коли провідує їх.
— Там і навчилася пекти. Дивилась, як мати зі свекрухою роблять, — продовжує. — Щоб добре випекти хліб, головне — вміти замісити тісто, підготувати піч і вибрати дрова.
Також важливо правильно подібрати дріжджі.
100 грамів хлібопекарських дріжджів кладу до кварти. Наливаю теплої сироватки півлітра й додаю дві столові ложки цукру. Залишаю хвилин на 30. Дріжджі починають бродити. Оцих 100 грамів вистачає, щоб повну піч напекти. Потім розчиняю: у велику 4-відрову каструлю наливаю 3 літри сироватки й дві — води. Додаю борошна крупного помелу. З мішка начерпала і пропускаю його крізь сито. Має бути стільки, щоб вийшло, як густа сметана. І чекаю, доки зійде: перестануть грати дріжджі. Це годин 4, не менше.
Коли тісто зійде, півгодини добре вимішую. Має відставати від рук.
Можна додати щось для смаку: жменьку солі, дві — цукру, олійки трошки, яйце вбити. Як дуже рідке, ще борошна підсипати. Брати треба знизу, щоб хліб набирався повітря. Тоді вийдуть усі випари дріжджів. І залишаю — хай сходить.
Тетяна Петрівна ставить тісто в теплому місці, але не біля джерела тепла. Якщо в хаті є лежанка, то можна поряд із нею, але не на ній. Коли тісто сходить, розтоплює піч. Доки в ній горить, викладає тісто у форми. Заповнює на третину і ставить ближче до печі.
— Можна на припік. Зійде ще трішки. Перед тим, як відправляти в піч, кожну хлібину вмиваю — трішки змочую водою зверху.
Печеться домашній хліб 1,5 год. Тетяна Петрівна постійно стукає по ньому, аби перевірити, чи не підгоряє.
— Якщо "гуде", значить, готовий. У магазинному такого немає. Як переїхала до квартири, спробувала пекти у хлібопічці. Смак зовсім не той.
Піч розпалюють дровами з акації
— Не кожна піч однаково напалюється, — каже Тетяна Бондар. — У селі, як будували, то питали, на дев'ять хлібин чи на 12. У мене була на дев'ять, то брала два оберемки дров.
Найкращі — з грабу й акації, бо дають і жар, і полум'я.
— Буде й черінь нагріта, й піднебіння гаряче (низ і верх усередині печі. — "ГПУ"). Тоді хліб і зверху, і знизу гарно пропечеться. Дубові дрова гірші, бо сильно гріють черінь. Якщо натопив такими, то треба, щоб піч більше начахала. Перед тим, як ставити хліб, даю дровам розгорітися. Здвигаю коцюбою всередину печі. Як перегорять, розгортаю, щоб вуглі не були на одній купі.














Коментарі