Через корупційні схеми Україну грабують із моменту її виникнення як незалежної держави. За цей час зросло кілька десятків олігархів. Частина з них – у списку найзаможніших людей планети. Основним джерелом збагачення були махінації з російським газом. Але корупцією пронизані всі інші сфери нашого життя. У тіньовому обігу зараз стільки ж коштів, як і в офіційній економіці України, за оцінками експертів.
Де корупція найбільша і як її позбутися?
В Україні корупція скрізь. Найшкідливіша – у галузі кримінальної юстиції. Бо якщо не притягувати до відповідальності хабарників у погонах, в інших сферах корупція буде завжди.
Найбільші розкрадання – у системі постачання газу. Також великі фінансові потоки йдуть із митниці. Схеми всі подібні. Найпоширеніша – в державних закупівлях. Людина створює кілька фірм. Вони записуються на офшорні компанії або підставних осіб. Ці компанії, нічого не виробляючи, виходять на державний тендер. Між собою імітують конкуренцію. Беруться за державний підряд, наприклад, за будівництво якоїсь школи чи лікарні. Отримують від держави суму, а замовлення не виконують. Такі фірми створюють і в секторі охорони природи, нафти й газу, вугілля. Свої схеми – у системі охорони здоров'я. Податкова і правоохоронці не можуть їх не бачити.
У кожному секторі держава втрачає мільярди гривень. Загалом – мільярди доларів. Олег Махніцький (виконувач обов'язків генерального прокурора до серпня 2014-го. – "Країна") озвучував, що соратники Януковича за його президентства розікрали 100 мільярдів доларів. Що з цього повернуто? ДЕ ЦІ АКТИВИ? ВОНИ ДЕСЬ РОЗПОДІЛЕНІ МІЖ КЛАНОВИМИ УГРУПОВАННЯМИ ЗА УЧАСТю ГЕНЕРАЛЬНОЇ ПРОКУРАТУРИ.
Викорінити корупцію можливо. Головне – владна команда, яка має політичну волю з цим боротися. Далі – незалежний правоохоронний орган. Сподіваюся, ним стане Антикорупційне бюро. Ще важливо кількох фігурантів корупційних справ посадити з конфіскацією майна.
Дарина КАЛЕНЮК, 27 років, виконавчий директор Центру протидії корупції
Найбільша корупція – у земельних питаннях, у справах з відкриття бізнесу, в освіті. Наприклад, раніше певні навчальні заклади доводили до того, що вони ставали боржниками. Щоб покрити борги перед викладачами і студентами, будинки цих закладів продавали за безцінь тому, кому потрібно. Міністри чи їхні наближені отримували дорогущі приміщення в центрі міста. СХЕМУ ВИКРИЛИ, АЛЕ НІЯК НЕ МОЖУТЬ ПОКАРАТИ ВИННИХ. Чому? Треба спитати в генпрокурора Яреми.
Корупція не є явищем українським чи лише пострадянським. Це давня хвороба. Ще в Гоголя в "Ревізорі" Городничий казав Бобчинському: "Не по чину берешь". Тобто брати хабар вважалося нормальним. Карали лише тоді, коли брали забагато.
Корупція є і в розвинених країнах, бо присутній людський фактор. Просто там за це несуть відповідальність не тільки рядові громадяни, а й урядовці, й президенти.
В'ячеслав БРЮХОВЕЦЬКИЙ, 67 років, почесний президент Києво-Могилянської академії
Найбільша корупція – в газовому секторі. В нікуди йде і все, що сплачуємо за комунальні послуги. Гроші розкрадають. Це видно за станом житлового комплексу. Потребуємо зміни законодавства. Воно у нас – ще радянського зразка. ТРЕБА ПЕРЕВОДИТИ УСЕ НА ПЛАТНІ РЕЙКИ. Зокрема, відмовитися від жеків, запровадити платну медицину, навчання. А ми всюди сунемо хабара – сантехніку, лікарю, вчителю. Краще вже на офіційні рахунки кошти переказувати. Маємо рухатися за зразками цивілізованого світу. Байдуже, Європи чи США. Основне – щоб діяло.
Денис КАЗАНСЬКИЙ, 30 років, журналіст
Корупцією просякнуте все українське суспільство. І доки кожен не перестане давати хабарі даїшникам, у жеках, чиновникам, то її не подолати. Люди знаходитимуть, як обійти й найкращі закони. Бо досі сприймаємо корупцію як нормальне явище, що дозволяє прискорити якусь послугу.
З другого боку, корупція існуватиме, доки влада не продемонструє політичної волі боротися з нею. Адже в нас ЯКЩО І СУДЯТЬ ПОЛІТИКА-КОРУПЦІОНЕРА, ТО ВСІ ЗНАЮТЬ: ВІН ПОСВАРИВСЯ З ВЛАДОЮ. А ви посадіть свого!
Якщо запрацюють закони і буде політична воля, то за наступний рік зможемо зменшити корупцію на 20–30 відсотків, а потім за рік – ще на стільки ж. Викорінити корупцію неможливо. Але маємо шанс звести її до загальноєвропейських норм.
Віктор ТАРАН, 36 років, політолог
Корупція набула характеру масового заробляння грошей чиновниками. Найбільше її в контрольних органах, що видають дозволи для ведення бізнесу. Зокрема, в податковій. ЗАВЖДИ ТРЕТИНА БЮДЖЕТУ РОЗКРАДАЛАСЯ ЧИНОВНИКАМИ під виглядом перерозподілу коштів. Це не залежало від уряду – Януковича, Азарова чи Тимошенко. Кажуть, ніби міністр фінансів Шлапак "вирізав" ці моменти. Однак бачимо, що кошти, виділені на певні програми, не використовуються. Це означає, що з березня по жовтень 2014 року ними хтось користується.
Сергій ТОЛСТОВ, 58 років, політичний експерт
На митниці, у податковій службі, санепідемстанції, прокуратурі корупція залишається на тому ж рівні, що й до зміни влади. В інших суттєво зменшилася за цей рік. Корупцію в тендерах може побачити кожен, заглянувши до "Вісника державних закупівель". Якщо раніше ціни в ньому перевищували ринкові на 50 відсотків, то нині – на 15‑20. Хоча в Укрзалізниці продовжують і далі купувати, як хочуть. КОРУПЦІЯ ЛАМАЄТЬСЯ ЛИШЕ СТРАХОМ. Для цього мають запрацювати правоохоронні органи.
Олексій ШАЛАЙСЬКИЙ, 45 років, журналіст
Найбільша корупція в податковій, на митниці і в Нафтогазі. Там схеми відпрацьовані роками. Люди, які на них сидять, майже не міняються. Коли ж це відбувається, то всі свої знання і вміння передають наступникам. Для зменшення обігів треба обмежувати можливість чиновників впливати на прийняття рішень, а олігархів – розставляти на важливих посадах своїх людей. У першу чергу змінами мають займатися президент й уряд. Потрібні бажання, наполегливість, політична воля. Поки що такого не бачу. Але якщо корупцію не викоренити, ЕКОНОМІКА ЗАВАЛИТЬСЯ.
Олександр БОНДАР, 59 років, колишній голова Фонду держмайна
Часто звинувачуємо всіх силовиків. Але там є багато чесних людей. Корупція – явище, яке породжують фізичні особи. Вони і мають бути покарані.
Потрібно виробляти механізми протидії корупції. Допоможуть дві речі. Перше – глибока адміністративна реформа. Зміна територіальної організації потягне за собою структурні зміни. Друге – запровадження конкурентного середовища в економіці й політиці.
КОРУПЦІЮ НЕМОЖЛИВО ВИКОРІНИТИ, АЛЕ МОЖНА ЗМЕНШИТИ. Для цього, одночасно з інституційними рішеннями, треба підвищувати моральний рівень громади. Не будемо давати – не будуть брати.
Роман БЕЗСМЕРТНИЙ, 48 років, колишній народний депутат України
Корупційна складова процвітає у контрольних органах, починаючи від пожежників й даїшників, закінчуючи податковою й прокуратурою. Перші просто приходять на підприємство й говорять: ДАЄШ ГРОШІ АБО ЗАКРИЄМО ТЕБЕ. А міліціонери можуть у камеру посадити. Це – рекет і здирництво. Важко сказати, що Україна втрачає якісь кошти із цього. Вона просто їх не отримує, через що гальмується економічний розвиток. Бізнес не може нормально працювати й створювати нові робочі місця. Корупцію можна зменшити, скоротивши кількість дозвільної документації.
Дмитро й Віталій КАПРАНОВИ, 48 років, письменники і видавці
Перед виборами найбільше заробляли на політиці. Продавали округи, місця у списках. Наприклад, блок Порошенка злив округ під чоловіка Наталії Королевської у Слов'янську (Юрій Солод балотувався в мажоритарному окрузі № 47 на Донеччині. – "Країна"). Виборча кампанія в окрузі коштує як мінімум мільйон доларів. Продають округи точно не за менші гроші.
БАГАТО ЗАРОБЛЯЮТЬ НА ВІЙНІ. Чув із різних джерел, що в АТО торгують зброєю та інформацією. Якийсь олігарх може заплатити, щоб не чіпали його резиденцію в Донецьку. У скільки він її оцінює – сказати важко. Або щоб не стріляли по його підприємствах. Платити треба двом сторонам. Наприклад, у Краматорську чомусь не стріляли по машинобудівному заводу. Думаю, це коштувало його власникам мільйони доларів.
Викорінити ці схеми можуть люстрація і прихід до влади нормальних людей, для яких гроші не будуть головною цінністю.
Сергій ГАРМАШ, 40 років, журналіст
Найбільше корупція процвітає на державних підприємствах. Таких як Укрзалізниця, Нафтогаз України, Чорноморнафтогаз. Йдеться про "викачування" з бюджету сотень мільйонів гривень. На побутовому рівні – це заклади охорони здоров'я та правоохоронний блок. Чого варта одна Державтоінспекція. Також діють схеми у сферах державних закупівель. Тут крутиться найбільше коштів. ТОРІК ДО 200 МІЛЬЯРДІВ ГРИВЕНЬ ПРОЙШЛО ЧЕРЕЗ ВІДКАТИ.
По-перше, весь процес держзакупівель має бути публічний. Треба запровадити відкриті реєстри власності, списки порушників. Оприлюднити всі договори, які укладають органи державної влади з комунальними підприємствами. По-друге, замішаних у корупційних скандалах чиновників треба не просто звільняти, а ув'язнювати.
Гліб КАНЄВСЬКИЙ, 25 років, політичний експерт
Коментарі