Неділя, 18 січня, 15.10
Близько п'яти тисяч учасників маршу пам'яті стають навколішки на вулиці Грушевського в Києві. Вшановують жертв російської агресії в Україні та загиблих на Майдані. Тримають плакати з написом "Я – Волноваха" українською та французькою мовами.
У неділю в столиці відбулися два марші. Колони пройшли центром міста й зустрілися на майдані Незалежності. Перша стартувала з Михайлівської площі, друга – з парку Тараса Шевченка. Всього на акцію прийшли близько 20 тисяч людей, підрахували правоохоронці. Під час молебню на Майдані до них долучилися президент Петро Порошенко з дружиною і прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.
– Волноваха, где погибли 12 человек – это просто край уже. Мы за них отвечаем, – каже 34-річний Олег Васикін. – Я приехал из Ясиноватой, это под Донецком. Надеюсь, что вернусь, когда освободим Донбасс.
Марші пам'яті відбулися в багатьох містах України. У Слов'янську на Донеччині від будівлі СБУ, де бойовики утримували полонених, колона рушила на місце поховання вбитих мирних жителів міста. У Маріуполі місцеві та бійці полку Нацгвардії "Азов" пройшли з факелами. У Харкові пронесли 40-метровий національний прапор. На мітингу в Запоріжжі збирали гроші на лікування поранених від обстрілу під Волновахою
А в цей час:
– Слава Богу, водій швидкість скинув, – бинтує праву руку до ліктя полтавець 22-річний Володимир Гудзь.
На таксі повертався від дівчини. Погано зачинив передні двері, на повороті випав із машини.
– За звичкою притулився до дверей, а вони клац – і відкрилися. Вилетів на асфальт обличчям униз, руки виставив. Шофер зорієнтувався, викрутив кермо так, щоб заднім колесом мене не переїхати. Пощастило, що і позаду машин не було, – розказує Володимир. – Таксист почав мене трясти, допитувався – чи живий. Я хвилин зо 2 не розумів, що сталося. Серце калатало. Підняв руку, а звідти кров капає, лоб роздертий. Водій, видно, злякався. Сказав, що 50 гривень за проїзд не братиме, якщо мовчатиму. Вдома подивився руку – там тільки глибокі подряпини.
Львів'янка Ольга Шепеляк, 30 років, складає у прозору папку український паспорт та ксерокопії документів для виготовлення закордонного біометричного паспорта. Заявки приймають від 12 січня. Виготовляють упродовж 20 днів за 518 грн.
– Два роки чекала, коли почнуть біометричні паспорти робити, – каже Ольга. – Вже звичайний і не виготовляла, бо потім усе одно доведеться міняти. Вдруге йду здавати папери. Перший раз поїхала 14 січня. Під міграційною службою черга – сотня людей. Кажуть, із самого ранку займають. Ще й половина лізуть без черги. Одну людину оформляють не менш як 20 хвилин.
Наступного дня Ольга Шепеляк приїхала під установу о 7.00. Записалася 58-ю.
64-річний Валерій Кіловатий із села Дорошівка Ямпільського району на Вінниччині в гумових дірявих чоботях копає землянку завглибшки до 2 м. Там житимуть 40 кіз. Через різдвяні морози та недоїдання в підвалі його будинку здохли 63 тварини.
– У землянці їм буде тепліше. Сусіди не хочуть помогти. Сам копаю вже тиждень. Кози з'їли всі запаси кормів. Від знесилення й холоду вмерла половина. Мусив їм відрізати голови. Зняв шкури, а м'ясо засолив у діжки, – каже чоловік.
Валерій Кіловатий у Києві видавав газету "Село і місто". Повернувся в рідне село 10 років тому. Створив фермерське господарство.
– Просив у влади землі та якихось приміщень. Голова району не реагує. Куди тільки не звертався – марно. Всю пенсію витрачаю на корми. За себе забув.
Для 40 кіз сипле на день піввідра меленої кукурудзи, теплої води. В обід жене на пасовисько до лісу. Там кози скубуть траву й листя.
1600 людей подали заяви на оформлення біометричного паспорта за перший день прийому документів, 12 січня. Найбільший ажіотаж був у Києві
210 діб триватиме часткова мобілізація військовозобов'язаних. Призвуть громадян віком від 20 до 60 років. Для старших за 50 вона буде добровільною. Кому не виповнилося 25-ти, служитимуть на контрактній основі. Закон про четверту хвилю мобілізації президент Петро Порошенко підписав 14 січня
9,5 градуса тепла зафіксувала в Києві 14 січня Центральна геофізична обсерваторія. Це новий рекорд за 135 років спостережень. Попередній був 2007-го – 8,4 °C
За 230 тис. грн хабара затримали начальника управління тилу Національної гвардії. Мав допомогти фірмі з постачання продуктів перемогти в конкурсних торгах, кажуть у Генеральній прокуратурі. Йому загрожує до 10 років ув'язнення та конфіскація майна.
Колишнього заступника начальника столичної міліції 46-річного Петра Федчука помітили під час розгонів мітингів на Манежній площі в Москві. Торік у квітні його оголосили в розшук. Звинувачують у розгоні Євромайдану 30 листопада 2013-го. Зараз Федчук – полковник поліції, має російське громадянство.
Сапер на позивний "Француз" став обличчям нової поштової марки. Він служить у Центрі розмінування Збройних сил. Встановлені ним міни зупинили колони російських військ під Маріуполем на Донеччині.
Чотирьох людей затримала московська поліція за слухання українського гімну поряд із СІЗО № 6. Там незаконно утримують нашу льотчицю і народного депутата 33-річну Надію Савченко.
Україна до наступу не готова
На даному етапі ми не в стані оголосити війну Росії. Не готові наступати на її армію, лише вести оборону. Не маємо 300 тисяч мобілізованих, які взяли би в руки зброю і були готові захищати країну.
Андрій ТЕТЕРУК, народний депутат від партії "Народний фронт"
Порошенко не дасть наступнику Яреми бути незалежним
Генпрокурор Віталій Ярема працює під керівництвом президента. І все те, за що ми його лаємо, насправді стосується Петра Порошенка. Бо це його курс – політика збереження кланово-олігархічної системи. Тому Ярема не може вийти за межі окресленого йому кола. І новий прокурор навряд чи працюватиме по-іншому. Глава держави не дасть йому бути незалежним. Потрібна політична воля першої особи. А її немає.
Ігор ЛОСЄВ, політолог
Повії мали "жовті квитки"
Проституцію в Російській імперії легалізував імператор Микола І. Наприкінці ХІХ століття налічувалося майже 2 тисячі домів розпусти. Більшість секс-жриць виходили з бідних сімей. Зареєстровані повії мали медичну картку – "жовтий квиток".
Любов КАРНАРУК, журналіст
"Наполеон війною 1812–1814 років змусив російську еліту говорити й писати російською. Бо раніше вони використовували французьку. Путін змусить українців до української"
Віталій і Дмитро КАПРАНОВИ, письменники й видавці
Що робили в міліції, судах і прокуратурі
На два роки позбавлення волі засуджено 26-річного чоловіка зі Сокальського району Львівської області за ухилення від призову. Повістку про мобілізацію отримав у вересні торік. У зазначений час до військкомату не прийшов, причини не повідомив. Вирок оголосив районний суд. Дав випробувальний термін – 1 рік. За ухиляння від мобілізації загрожує від 2 до 5 років в'язниці.
Чернігівські міліціонери спіймали телефонних шахраїв 23-річного Сергія Терещенка та Яна Прокопенка, 24 роки. Вони намагалися обдурити 76-річну Валентину Приходько.
– Десь о другій ночі дзвонить телефон: "Це інспектор міліції Косовець Володимир. Ваш син Ігор збив машиною людину. 10 тисяч гривень – і ми відпустимо його", – згадує жінка. – І передає трубку начебто сину: "Мамочка, прости, я не хотів. Поможи, чим зможеш". Я сказала, що маю тільки шість тисяч. Той інспектор мені: "Добре. Ми прийдемо за 10 хвилин. Тільки про нашу розмову – нікому". Тут мене осінило, набрала невістку. Вона взяла трубку: "В нас все нормально, Ігор спить". Я подзвонила в міліцію. Прийшли два співробітники, сховалися на кухні. Тут у двері заходить такий круглолиций чоловік. Пішли, кажу, на кухню, я зараз винесу гроші.
Міліціонери схопили Терещенка.
– Він брикався. Кричав: я за все заплачу, дам доларами. Міліціонери розказали, що напередодні він видурив у жінки з сусіднього будинку 10 тисяч гривень, – додає Валентина Василівна.
250 тис. грн хабара отримали два слідчих податкової інспекції у Києві за закриття кримінального провадження проти підприємця. 14 січня їх затримали працівники Генеральної прокуратури. Чоловікам загрожує до 10 років в'язниці.
Тіло 37-річної Інни Вороніної знайшли 13 січня в селі Кунка Гайсинського району на Вінниччині. Жінку розшукували з 19 грудня минулого року. Тоді під час суперечки її вбив 38-річний чоловік. Лише зараз зізнався міліціонерам.
– У неї троє дівчаток – 5, 8 і 10 років. Інна з чоловіком не працювали, жили зі свого господарства, – кажуть у селі.
Читачі висловлюються про матеріали, які їм запам'яталися у попередньому номері "Країни"
На одному з донецьких форумів посварився з місцевим. Він підтримував ДНР. Погрожував особисто приїхати до мене на розмову. Я йому скинув адресу. За тиждень був із речами. Попросився хоча б трохи пожити, аби не чути вибухів і стрілянини.
Сергій, 29 років
Живий ланцюг 1990 року батько називав найвизначнішою подією в житті. Коли помирав, кілька загальних фото з тої акції попросив покласти в труну. Сказав, і на тому світі не хоче забувати про Україну.
Алла, 41 рік, Полтава
Чоловік працює в обласній адміністрації керівником департаменту. На нараді їм сказали, щоб були готові працювати на чверть ставки цей рік. Хто не хоче – звільняйтеся. На вакансії людей брати не можна. Всю роботу ділять між собою інші працівники.
Валентина, 43 роки
Коли товариша мобілізували, він детально розписав – де, як і в чому хоче бути похований. Перед святами повернувся на ротацію.
Вадим, Львів
Коментарі