Напередодні матчу з Польщею головний тренер збірної України Михайло Фоменко розповідає про свої погляди на футбол
Михайло Фоменко відчиняє двері кабінету №?217 у столичному
Будинку футболу, просить вибачення за кількахвилинне запізнення і запрошує зайти. Бачимо ікону та велику фотографію, де Фоменко, гравець київського "Динамо", тримає Суперкубок-1975.
Відверто кажучи, дуже скептично сприйняв його призначення головним тренером збірної торік у грудні.
–?Зараз ви здійснили не подвиг, але щось героїчне в цьому є, – говорю.
На обличчі тренера не смикнувся жоден м'яз. Бере простягнутий примірник "Країни". Гортає.
Зупиняється на розвороті "Фоменко зіграв правильно", де йдеться про матч Україна – Англія. Відповідає на телефонний дзвінок і тихо каже співрозмовнику:
–?Трохи пізніше. Зараз зайнятий
Останній матч, який справив на вас найбільше враження, – так, що не могли відірватися від телеекрана?
–?Не виокремлю жодного. Поєдинків, що змінюють мої погляди як тренера, не бачу давно. Приємно, що виріс рівень української першості. Але вона не така цікава, як у Німеччині, Англії, Іспанії, Італії.
Першим ви назвали чемпіонат Німеччини.
–?Ранжиру тут немає. Виокремити якийсь один з-поміж європейських не можу. Із задоволенням дивлюся всі. І головна причина: трибуни заповнені завжди.
Завдяки чому виріс рівень української першості?
–?Через прогрес клубів, які зараз очолюють турнірну таблицю ("Металіст" і "Дніпро". – "Країна"). Тепер ніхто не скаже, що боротьба за перше місце – це справа "Шахтаря" та "Динамо". І це добре. А подивіться на "Чорноморець". Одеситів будь-кому обіграти непросто.
Це радує вас як тренера збірної? Чи краще мати надзвичайно сильний базовий клуб, що тягнув би і збірну? Як "Динамо" середини 1980-х чи кінця 1990-х.
–?Я не проти базового клубу. Але якщо є кілька потужних команд у чемпіонаті – це краще. Бо збільшується можливість вибору. Всі ж уболівальники знають, що ми змушені робити ставку тільки на тих, хто грає в прем'єр-лізі. Плюс Тимощук.
Коноплянка й Хачеріді за потенціалом цілком здатні виступати у провідних єврочемпіонатах. Під час перебування у збірній вони радяться з вами – перебиратися до Європи чи ні? Якщо так – то до якого чемпіонату?
–?Я тільки "за", аби хлопці поїхали. Це підвищило б рівень їхньої гри, і збірна виграла б від цього. Але це моя позиція. Приймати рішення іншим людям. Тож футболісти на цю тему зі мною не розмовляють. Хоча б тому, що який сенс обговорювати те, чого немає?
Наші розмови мають інший характер. Ми, тренери національної команди, пропонуємо підопічним напрямок гри, у якому рухаються провідні збірні та клуби Європи.
В одному з інтерв'ю ви назвали себе посередником між футболом та гравцями. Що мали на увазі?
–?Повинен донести людям: грати в національній команді – честь. Ніхто нікого не змушуватиме, тут немає контракту, як у клубах, який треба виконувати. Тому вважаю себе посередником. І в мене мають грати футболісти з відповідними людськими якостями.
Вони такі важливі? Чи головне, щоб гравець точно бив по м'ячу й виконував тактичні настанови?
–?Футболіст має бути нормальною людиною. Тоді можна будувати професійну роботу.
Які труднощі виникли, коли прийняли національну команду?
–?Звернувся до гравців: визначіться, будь ласка, потрібна вам збірна чи ні. Це було прохання. Ніяких вимог. Їх ставить футбол. І людина має сприймати інформацію, яку він дає. Для цього показуємо підопічним матчі різних національних чемпіонатів та збірних.
Вас призначили наприкінці 2012-го. На той час збірна провела три поєдинки у відборі на Кубок світу: нічия, дві поразки й поточне п'яте місце. Не думали пожертвувати нинішньою кваліфікацією і готувати команду до наступного циклу?
–?Ні. Й у таблицю часто не дивився. Мав завдання – боротися за участь у фінальній частині Кубка світу. Права на помилку не було. Гравці це чітко зрозуміли. І почали перемагати на полі. Тобто ставлення з боку підопічних було правильним. Сподіваюся, таким і залишиться.
Наскільки глибоко цікавитеся клубним життям "збірників"?
–?Немає потреби це робити. Якби були проблеми – зайнявся б. А їх фактично немає. За винятком, скажімо, вилучили людину в матчі національного чемпіонату, вона переживає це. Тоді індивідуально бесідуємо.
Збірну Іспанії комплектують на базі ворогуючих "Барселони" й "Реала". У нас за збірну грають представники антагоністичних "Шахтаря" й "Динамо". В цьому є проблема?
–?Не помічав такого. Якими суперниками вони можуть бути у збірній, якщо роблять одну справу?
Ваш попередник Олег Блохін постійно скаржився на брак кадрів для збірної. Відчуваєте це?
–?Тренер завжди хоче мати широкий вибір. Що більше гравців відповідного рівня, то краще.
У заявку на Кубок світу потрапляють 23 футболісти. У нас є хоча б 15 гідних кандидатів?
–?Можу сказати "так" або "ні", але це на сьогодні. Ніхто не знає, що буде завтра, прогресуватимуть люди чи ні. Треба щодня підтверджувати свій рівень.
Під час відбіркових матчів отримуєте футболістів на 10 днів. Як будуєте роботу в цей період? Часто тренери кажуть, що покращити фізичний стан спортсменів за такий час неможливо.
–?І що тоді – не тренуватися? – усміхається. – Насамперед враховуємо, коли гравець провів останній матч за клуб. Розробляємо йому програму на перші дні. Потім намагаємося збалансувати стан усіх футболістів. Вивчаємо медичні тести. Дотепер не було такого, щоб ми бачили: стан гравців настільки поганий, що їх треба серйозно "підтягти".
Ви працюєте у збірній дев'ять місяців. З якими труднощами зіштовхнулися?
–?Неможливість задіяти ключових футболістів через травми. Коли розраховуєш саме на них у поєдинку з конкретним суперником. У Чорногорії не зіграв Девич, останні поєдинки пропустив Гармаш. Травми – ось це проблема.
У квітні 2011- го ви залишили посаду головного тренера "Салюта" з російського Бєлгорода. Не практикували майже два роки. Про тренера Фоменка майже забули. Як підтримували форму?
–?Перше: я працюю тренером із 1980 року, тож маю певний досвід і стаж. Друге: не жив весь цей час на безлюдному острові без інформації. Стежив і за нашим футболом, і за європейським. А коли все це перед очима, форму підтримувати нескладно.
Є гравці, які здивували, дали більше, ніж ви очікували?
–?Немає таких. І це добре. Дати більше – важливо. Але не головне. Погано, якщо дають менше. А менше, ніж я розраховував, не дав жоден.
На нинішній посаді ви провели вісім матчів, враховуючи товариські. Не поступилися в жодному. Боїтеся програти вперше?
–?Невже ви думаєте, що рахую кількість виграних матчів? Я роблю свою роботу. Немає тренера, який не програвав би. Треба закінчувати з професією, якщо на тебе це тисне.
Клубний наставник може "замовляти" тактику, коли просить власника купити відповідних гравців. Правильно сказати, що у збірній є набір футболістів з українським паспортом і тренер змушений шукати оптимальну тактику під них, а не навпаки?
–?Можна погодитися. Але додам: у збірній ми не пропонуємо гравцям щось революційне, чого вони не роблять у клубах. Вносимо корективи. Адже суперники – різні.
Головний тренер московського ЦСКА Леонід Слуцький каже, що перед поєдинком має на папері по сім варіантів розвитку атаки й оборони.
–?Професійний підхід. У мене немає цього на папері – тримаю в голові. За один матч проходить багато тактик.
Валерій Лобановський під час таймів не намагався докричатися до футболістів. Необхідну інформацію доносив у роздягальні. Ви також?
–?Підказувати стараюся, але основні вказівки – у перерві. Люди – не роботи, на автоматі не працюють. Глядачі, погода – все впливає. Тренерам важливо швидко привести всі фактори в потрібне русло.
Як дієте у перерві матчів? Був поєдинок, коли за 15 хвилин між таймами не сказали ані слова?
–?Не сказати жодного слова – це означає, що команда перший тайм провела ідеально. Так не буває.
Спочатку мовчу. Не тому, що не маю що сказати. Футболісти повинні емоційно охолонути після 45 хвилин гри, отримати, якщо треба, допомогу лікарів та масажистів.
Потім ідуть індивідуальні бесіди. Конкретно когось просиш зробити краще або по-іншому. Третій етап: слова до всієї команди. Тон ніколи не буває однаковий. Залежить від того, в якому психологічному стані в цей момент перебувають футболісти.
Голландець Дік Адвокат не любить робити заміни. В останньому матчі проти Англії ви тримали стартовий склад 68 хвилин. За яких умов випускаєте футболіста з лави запасних?
–?Насамперед, якщо хтось травмується.
Друге: не виконує принципів, за якими будується гра в обороні, атаці та під час стандартних ситуацій. Третє: суперник діє неочікувано. Якщо до 80-ї хвилини не роблю заміни, значить, усе більш-менш.
Ви маєте 33 роки тренерського стажу. Практично безперервного. Дуже змінилися за цей час?
–?Став менш емоційним. Якщо віддаєш забагато емоцій, то це може нашкодити.
Юрґен Клопп – експансивний тренер "Боруссії" з Дортмунда – з часом буде стриманіший?
–?Не знаю. Це залежить від характеру. Деякі вважають, що для результату треба поводитися так, деякі – інакше. Як Алекс Ферґюсон.
Чому він пішов?
–?Моя думка: він зрозумів, що у нинішньому стані може дати "Манчестер Юнайтед" як тренер 80, 90, але не 100 відсотків. А цього мало, якщо працюєш у такому великому клубі.
Дік Адвокат стверджує, що у збірній важко націлюватися на гру першим номером. Немає часу, щоб награти її на тренуваннях. Тому простіше діяти на контратаках.
–?У більшості випадків – так. Але бувають ситуації, коли треба позиційно атакувати.
Поки що такої потреби у збірної України під вашим керівництвом не було, бо по ходу матчів вона не програвала.
–?Це не означає, що ми не маємо плану "Б" чи не думаємо над ним. Він не пропаде і згодиться точно.
Ви просите футболістів назвати свій варіант стартового складу. Навіщо?
–?Бо гравці збірної – це особистості і мають право на власну думку. Але не даю їм повноважень більше, ніж потрібно, й беру всю відповідальність на себе.
З ким серед українських тренерів контактуєте найтісніше?
–?З тим, хто потрібен у даний момент. Якщо необхідна інформація по тому чи іншому гравцеві.
Після матчу одразу засинаєте?
–?Ні. "Дограю" до ранку.
Ви – колишній центральний захисник. У світі зараз відчутний дефіцит кадрів на цю позицію. Чому?
–?Стосовно дефіциту не погоджуюся. Класних центрбеків цілком достатньо. Раніше грали з вільним захисником, тепер – у лінію. Футбол став щільнішим, і не можна залишати простір між заднім та переднім захисником. Як тоді будувати високий захист? Нинішній захисник має бути швидким та оперативно приймати рішення.
Як ставитеся до того, що провідні збірні натуралізують футболістів?
–?Бажано, щоб усі були з "нашого двору". Але якщо є можливість залучити сильнішого гравця – навіщо від неї відмовлятися?
Якби могли, кого узяли б, щоб закрити одну позицію у своїй команді? Бомбардира Мессі чи опорника з пасом Хабі Алонсо?
–?Назвали таких футболістів, що дух захоплює. Це – великі гравці. Але я не люблю фантазувати. А головне – поки що цілком задоволений своїми хлопцями.
Фотограф просить Михайла Івановича позувати. Фоменко терпляче виконує прохання.
–?Я точно знаю відповідь на запитання, що не подобається у моїй роботі, – каже.
Прощається і бажає удачі.
Коментарі